Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Kto nie musi czekać w kolejce do lokali wyborczych?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Trwa druga tura wyborów prezydenckich w Polsce
Trwa druga tura wyborów prezydenckich w Polsce Arek Biernat
Seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi wejdą do lokali wyborczych bez kolejki. Trwa druga tura wyborów prezydenckich w Polsce. W związku ze spodziewaną wysoką frekwencją, resort zdrowia postanowił ułatwić głosowanie części wyborców.

Zagłosują bez kolejki

W niedzielę (12.07) o godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze. Polacy wybierają prezydenta RP. Druga tura wyborów prezydenckich odbywa się w specyficznych okolicznościach. W dobie pandemii koronawirusa wprowadzono szereg obostrzeń mających ewentualnie powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.

Przy wejściu do lokali wyborczych przygotowano dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. W środku obowiązkowo należy zakryć usta i nos oraz utrzymywać 1,5 metrowy odstęp od innych osób. Osoby obawiające się zakażenia mogą założyć rękawiczki i zabrać z domu swój długopis. Obowiązują ograniczenia. W lokalach może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe (nie licząc komisji).

W pierwszej turze "w godzinach szczytu" oznaczało to długie kolejki. Przed drugą turą wyborów prezydenckich przygotowano dodatkowe zalecania dla grup uprzywilejowanych.

Seniorzy, kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi wejdą do lokali wyborczych bez kolejki. Również dorosłe niepełnosprawne osoby mogą oddać głos poza kolejnością. Regulacje w tym zakresie przygotował resort zdrowia.

Kto może głosować w pierwszej kolejności? Znowelizowane rozporządzenie przewiduje, że będą to:

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dzieckiem do lat 3,
  • z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub,
    które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Jak zagłosować w wyborach prezydenckich?

W lokalu wyborczym adekwatnym do twojego adresu zamieszkania przed odbiorem karty wyborczej, należy pokazać dokument ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub paszport. Członek komisji może poprosić o chwilowe zdjęcie maseczki w celu identyfikacji. Odbiór karty wyborczej obowiązkowo odbieramy podpisem w spisie wyborców.

Ważne, karta powinna posiadać pieczęć obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej komisji Wyborczej. Będzie zawierać imiona i nazwiska dwóch kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głos oddajemy, stawiając znak "X" w kratce obok nazwiska kandydata (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki). Jeżeli postawić znak "X" przy dwóch nazwiskach, albo nie postawisz go wcale, to głos będzie nieważny. Informacje w jaki sposób głosować zamieszczone są na dole karty do głosowania.

Wypełnioną kartę do głosowania wrzucamy do przezroczystej urny wyborczej. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zapytać członka obwodowej komisji wyborczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto