Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o alergii w ciąży

abcZdrowie.pl
by Schwangerschaft / CC BY 2.0 (flickr)
Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Jeśli cierpi na alergię, to zapewne koniczna będzie zmiana dotychczasowego sposobu leczenia.

Kobieta, która oczekuje dziecka troszczy się o zdrowie nie tylko ze względu na siebie, ale również przez wzgląd na swoje maleństwo. Jeśli więc przyszła mama zmaga się z jakimś uczuleniem, to nie powinna stosować leczenia, które praktykowała przed ciążą. Być może będzie musiała zrezygnować z dotychczas stosowanych leków. Powinna również pamiętać o tym, żeby nie przemęczać się i unikać sytuacji stresowych.

W jaki sposób leczyć alergię w ciąży?

Co kobieta w takim razie może zrobić, aby nie narażać się na reakcje alergiczne? Najprostszym sposobem jest unikanie czynników, które ją powodują. Jeśli mamy pewność, że jesteśmy uczulone na sierść zwierząt domowych, to nie odwiedzajmy znajomych, którzy mają kota lub psa lub wcześniej poinformujmy ich o sytuacji, aby przed odwiedzinami zdążyli zamknąć zwierzaczka w drugim pokoju. W sytuacji, gdy przyczyną reakcji alergicznej są pyłki, to najlepszym pomysłem jest spacer w deszczu lub w godzinach porannych lub wieczornych. Wilgoć (deszcze lub rosa w pogodny dzień) sprawia, że pyłki tak silenie się nie rozprzestrzeniają. Przy alergii wziewnej bardzo ważne jest również to, żeby pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania.

Co jeszcze można zrobić? Aby uniknąć przykrych skutków uczulenia, warto zadbać o ogólny stan swojego zdrowia i dobre samopoczucie. Kobiety w ciąży powinny unikać stresowych sytuacji i trzymać nerwy na wodzy. W przeciwnym razie reakcja alergiczna będzie bardziej odczuwalna.

Zapewne każda kobieta w ciąży zmagająca się z uczuleniem zastanawia się, czy może stosować leki. Owszem, może, ale powinna zawsze skonsultować to ze swoim lekarzem. Niewskazane jest kupowanie na własną rękę leków bez recepty (szczególnie tabletek udrażniających nos, leków antyhistaminowych, maści z inhibitorami kalcyneuryny. Przykre objawy alergii można jednak załagodzić w bezpieczny i prosty sposób. Jak? Wystarczy zażywać wapń (do 1000 g w ciągu dnia), należy stosować odpowiednie kosmetyki i maści do podrażnionej i delikatnej skóry (oczywiście po skontaktowaniu się z lekarzem). Można również płukać nos roztworem wody morskiej lub solą fizjologiczną.

Czy można poddać się odczulaniu w ciąży?

Odczulanie to najlepszy sposób, aby złagodzić męczące objawy alergii. Jest ono skuteczne, gdy jesteśmy uczuleni na pyłki, jad owadów błonkoskrzydłych, karaluchy, koty, roztocza kurzu domowego. Niepotrzebne jest przy uczuleniu pokarmowych oraz atopowym zapaleniu skóry.

Czy kobieta w stanie błogosławionym może zdecydować się na odczulanie? Niestety, nie. Taki sposób walczenia z alergią nie powinien być rozpoczynany u pacjentek w ciąży. Jeśli kobieta rozpoczęła immunoterapię przed zajęciem w ciążę i przyjmuje jedynie dawki podtrzymujące, to oczywiście może dokończyć kurację. Dlatego też, jeśli chcemy poddać się odczulaniu, a planujemy dziecko, to warto zrobić to przed ciążą lub po urodzeniu pociechy.

Ciąża a astma

Szczególną ostrożnością powinna wykazywać się kobieta, która cierpi na
astmę. Choroba ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy życia dziecka. Jednak jeśli pacjentka zaniedba leczenia, może to zakończyć się nieprzyjemnie. Maleństwo może nie otrzymać wystarczającej ilości tlenu, co spowoduje niedowagę, poród przed czasem lub neurologiczne wady rozwojowe. Dlatego tak ważne jest to, żeby kobieta chora na astmę, gdy tylko dowie się, że jest w ciąży, udała się jak najszybciej do swojego lekarza. Zapewne specjalista zaproponuje inną formę leczenia niż dotychczas, przepisze inne leki i udzieli ważnych wskazówek.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto