Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominamy Lecha i Marię Kaczyńskich

Redakcja
Maria i Lech Kaczyńscy jako małżeństwo przeżyli wspólnie 32 lata
Maria i Lech Kaczyńscy jako małżeństwo przeżyli wspólnie 32 lata Maciej Chojnowski/Kancelaria Prezydenta
Testament Lecha Kaczyńskiego służy w dużej mierze jako oręż polityczny jego brata, ale aktywność nieżyjącego prezydenta i jego małżonki wkraczała także na inne pola, poza polityką.

Początki działalności opozycyjnej, a co za tym idzie - zaangażowania politycznego Lecha Kaczyńskiego - wiążą się z jego pracą naukową. Pracując na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, jako specjalista od prawa pracy, Lech Kaczyński jeszcze przed powstaniem "Solidarności" doradzał działaczom Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, m.in. broniąc Anny Walentynowicz. Ona sama wspominała, że to interwencji prawnej Kaczyńskiego zawdzięcza zablokowanie próby represyjnego umieszczenia jej w szpitalu psychiatrycznym. O cennych poradach z zakresu prawa pracy, udzielanych robotnikom na tajnych kompletach, mówili też m.in. Krzysztof Wyszkowski i Jerzy Borowczak.

Aby uhonorować dorobek swojego wieloletniego pracownika, w sobotę 9 kwietnia Uniwersytet Gdański organizuje konferencję naukową z zakresu prawa pracy poświęconą pamięci Lecha Kaczyńskiego.

- Na wydziale Lech Kaczyński pracował prawie przez 27 lat, od 1971 roku - mówi kierownik Katedry Prawa Pracy WPiA UG, prof. Jakub Stelina, jedyny doktorant Kaczyńskiego, który napisał pracę doktorską pod jego kierunkiem, pt. "Związkowa zdolność układowa". - Uzyskał wszystkie stopnie naukowe, pozostawił liczne grono przyjaciół, współpracowników i uczniów. Wspominam go jako nieprzeciętnego specjalistę i wybitny umysł od prawa pracy. Uczczenie jego pamięci uważamy zatem za wyraz naszego szacunku i przyjacielski obowiązek - dodaje prof. Stelina.

WPISZ SIĘ DO KSIĘGI PAMIĘCI KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ 10.04.2010

Polityka historyczna

- Prezydent Kaczyński był przykładem nowoczesnego patrioty, zakorzenionego w przeszłości, ale nastawionego na przyszłość. Jego wizja była wizją państwa nowoczesnego, silnego gospodarczo, ale i solidarnego, w którym nie będzie głębokich podziałów i głębokiego rozwarstwienia ekonomicznego - tak definiował politykę historyczną swojego szefa i przyjaciela Maciej Łopiński, były szef gabinetu prezydenta.

Najpełniejszy wyraz takie podejście znalazło w powstaniu Muzeum Powstania Warszawskiego w dawnej elektrowni na Woli. Był to projekt otoczony szczególną troską Lecha Kaczyńskiego, kiedy jeszcze był prezydentem Warszawy. Otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu postania, 31 lipca 2004 roku, było pierwszym tak nowoczesnym, interaktywnym, multimedialnym muzeum w Polsce.

Więcej przeczytasz w sobotnim wydaniu Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto