Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo śląskie może tylko stracić na reformie, bo Warszawa uważa, że mamy uprzywilejowaną pozycję

MARIOLA MARKLOWSKA
Czy po reformie reformy śląskie szpitale znajdą się na bruku?
Czy po reformie reformy śląskie szpitale znajdą się na bruku?
Narodowy Fundusz Zdrowia ma wyrównać dysproporcje między regionami. Chodzi o to, by Polacy, niezależnie od miejsca zamieszkania, mieli zapewnioną opiekę na podobnym poziomie.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma wyrównać dysproporcje między regionami. Chodzi o to, by Polacy, niezależnie od miejsca zamieszkania, mieli zapewnioną opiekę na podobnym poziomie. Tymczasem obecnie, jak twierdzi minister zdrowia Mariusz Łapiński, mieszkańcy niektórych regionów są w uprzywilejowanej sytuacji.

Przykładem, na który Łapiński powołuje się najchętniej, jest woj. śląskie. Duża koncentracja specjalistycznych ośrodków medycznych, ogromna baza łóżek i wysoko wykwalifikowana kadra są solą w jego oku. Zapomina jednak, że na Śląsku leczą się pacjenci z całej Polski. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach przeprowadza 27 proc. wszystkich operacji kardiochirurgicznych wykonywanych w kraju. Spośród wszystkich chorych, których w zeszłym roku leczyli specjaliści z siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń, 32,6 proc. stanowili mieszkańcy spoza woj. śląskiego. Z całego kraju kieruje się również pacjentów do Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach (okulistyka).

O uprzywilejowanej pozycji Śląska świadczyć ma również dobra kondycja finansowa Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych. W resorcie zdrowia podkreślają, że tylko ją stać na realizację programów zdrowotnych, o których mieszkańcy województw podlaskiego czy lubuskiego mogą tylko marzyć. Jak z tego jasno wynika, nie możemy mówić o żadnym uprzywilejowaniu naszego regionu, a jedynie o panującej tu normalności. Ministerialne plany będą zaś dla województwa śląskiego oznaczały krok wstecz.

Kasy chorych przygotowują się do likwidacji i przekształcenia w oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, który ma rozpocząć działalność 1 stycznia 2003 roku. Realniejszym terminem wydaje się jednak 1 marca, ponieważ projekt ustawy o NFZ nie wpłynął jeszcze do Sejmu.

ŚRKCh ogłosiła już konkurs ofert na przyszły rok. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy i w jaki sposób będzie zawierała kontrakty.

- W przyszłym tygodniu zbierze się Rada Dyrektorów Kas Chorych i zatwierdzi ogólnopolskie zasady kontraktowania - poinformował "DZ" Józef Kurek, dyrektor ŚRKCh.

Pacjenci i pracownicy służby zdrowia z niepokojem obserwują kolejne posunięcia rządu i ministra Łapińskiego. Boją się kolejnej rewolucji i bałaganu, którego doświadczyli już w 1999 roku.

- Nie będzie żadnej rewolucji - uspokaja prof. Barbara Błońska-Fajfrowska, przewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia. - Kasy chorych w sposób ewolucyjny przekształcą się w oddziały Funduszu, który zapewni wszystkim jednakowy dostęp do usług zdrowotnych i sprawiedliwy podział pieniędzy.

W podobnym tonie wypowiada się minister Łapiński. Uspokaja, że zmieni się jedynie sposób finansowania, tyle że nadal nic o nim nie wiadomo. Nie trzeba się będzie w przyszłym roku ponownie zapisywać do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego) i nadal będziemy mogli sobie wybrać szpital, w którym chcemy się leczyć.

- Wejście w życie ustawy o NFZ stopniowo przywróci pacjentom poczucie bezpieczeństwa - powtarza minister.

Jego poprzednik - prof. Grzegorz Opala, kierownik Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego ŚAM nie jest takim optymistą. Według niego, pozostawienie składki zdrowotnej na dotychczasowym poziomie 7,75 proc. przychodów brutto i opóźnienie o kolejny rok wejścia w życie ustawy o ratownictwie medycznym na pewno nie przywróci ludziom poczucia bezpieczeństwa, a może spowodować bałagan.

- Dotychczasowy system ochrony zdrowia nie był pozbawiony błędów - przyznał w rozmowie z )DZ" - Zamiast jednak skupić się na jego poprawianiu, zdecydowano się go zburzyć. NFZ to powrót do systemu ręcznego sterowania, którego już doświadczyliśmy i nie mamy dobrych wspomnień.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto