Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek: Wilhelm Szewczyk to absolutny symbol komunizmu [WIDEO]

B. Wojsa
Wilhelm Szewczyk to absolutny symbol komunizmu - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek GOŚĆ DNIA DZ i Radia Piekary
Wilhelm Szewczyk to absolutny symbol komunizmu - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek GOŚĆ DNIA DZ i Radia Piekary DZ
Nie uważam, że przemianowanie Placu Wilhelma Szewczyka na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich było pomyłką. (…) Szewczyk propagował komunizm, jest to absolutny symbol komunizmu. Nie ma ludzi bez skazy, to prawda, ale nie o to chodzi. Wielu dyktatorów miało swoje zasługi - mówił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, w Rozmowie Dnia DZ i Radia Piekary. Rozmawiał z nim Marcin Zasada.

Gość Dnia DZ i Radia Piekary

Tematem dzisiejszej (29 maja) rozmowy była między innymi dekomunizacja ulic w Katowicach, ze szczególnym naciskiem na Plac Wilhelma Szewczyka. Sprawa wróciła jak bumerang, kiedy 17 maja 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Glilwicach uchylił decyzję wojewody śląskiego zmieniającą nazwę Placu Szewczyka na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

- Czy przemianowanie Placu Wilhelma Szewczyka na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich było pomyłką? - dopytywał Marcin Zasada.

- Nie uważam tak. Cały czas myślę, że to dobre miejsce dla upamiętnienia pary prezydenckiej i wierzę głęboko, że Naczelny Sąd Administracyjny podtrzyma moją decyzję, zarządzenie zastępcze, i ten plac, tak jak dziś nazywa się Marii i Lecha Kaczyńskich, tak będzie nazywał się przez wiele najbliższych lat - mówił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Wojewoda tłumaczył, że ustawa dekomunizacyjna dawała samorządom rok na uporządkowanie tematu, na to, aby rady gminy czy miast mogły swobodnie przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami, zastanowić się nad wpływem i wartościami, które dani patroni ulic wnieśli w miasto i region. - Wojewodowie dostali ustawę, która wskazywała wprost: jeśli samorządy nie wykonają decyzji w ciągu 12 miesięcy, to my możemy wydać zarządzenie zastępcze. Tak się w tej sprawie stało - tłumaczył Wieczorek.

- Czy uchylenie decyzji przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie przekonuje, że zrobił pan coś nie tak? - pytał Marcin Zasada.

- Nie, tym bardziej, że WSA wyszedł poza swoją właściwość. Powinien zbadać legalność postępowania, a nie oceniać historię i wchodzić w zakres ekspercki. Zrozumiałbym to, gdyby nastąpiła polemika ekspercka z Instytutem Pamięci Narodowej, z opinią instytucji, która została powołana, by pokazywać, jaka historia w Polsce była i jak należy ją oceniać. Ale nie pamiętam, by sędziowie do tego wyroku zaprosili biegłych historyków, którzy dokonaliby tej refleksji historycznej - odpowiadał wojewoda śląski.

W trakcie rozmowy Jarosław Wieczorek podkreślał, że Wilhelm Szewczyk był "absolutnym symbolem komunizmu".

- Mogę szanować i doceniać jego wkład w literaturę, to, że był dobrym pisarzem, ale mimo tego przez wiele lat działał w aparacie komunistycznym, propagował komunizm. Nie ma ludzi bez skazy, to prawda, ale nie o to chodzi. Wielu dyktatorów miało swoje zasługi. Nie chcę przesadzać, ale Szewczyk miał wiele wstydliwych momentów w swoim życiu - zaznaczał.

Jarosław Wieczorek zapowiedział, że po zapoznaniu się na piśmie z uzasadnieniem wyroku sądu, rozważy złożenie skargi kasacyjnej. - Z pewnością tak się stanie, ale dopiero po tym, jak dokładnie zapoznam się z tymi dokumentami - mówił.

- Mieszkańcy Katowic i wielu mieszkańców regionu nie znało Wilhelma Szewczyka z pełnej strony działacza komunistycznego, ponieważ był on promowany w działalności literackiej i to było bezdyskusyjne: ta promocja odbywała się w latach 50, 60. i po nich również - uzasadniał.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto