Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOJ. ŚLĄSKIE: Tu są najlepsze drogi, lekarze, zarobki i internet

Aldona Minorczyk-Cichy
W Katowicach, o czym ciągle zapominamy, żyje się lepiej niż w większości dużych polskich miast.
W Katowicach, o czym ciągle zapominamy, żyje się lepiej niż w większości dużych polskich miast. Fot. Marzena Bugała
Jeśli mieszkasz w Katowicach lub Bielsku-Białej - masz powody do zadowolenia. Częstochowa, Gliwice i Zabrze to też nie najgorsze miejsca do życia. Najmniej przyjazne są Bytom i Sosnowiec.

W rankingach opracowanych przez naukowców, instytucje i dziennikarzy nasz region jest wśród najlepszych. Byliśmy na czołowych miejscach w zestawieniu "Newsweeka" z lipca tego roku (Katowice to idealne miejsce do życia), brylowaliśmy w tygodniku "Wprost" (miasta dobrze zarządzane). Teraz ranking najbardziej przyjaznych miast przygotował tygodnik "Przekrój". Wynika z niego, że najlepiej, zaraz po gdynianach mają się mieszkańcy Katowic. Atutami miasta są ponadprzeciętne zarobki, niskie bezrobocie, dobre szkoły, tanie mieszkania i służba zdrowia. Minusami - horrendalne ceny wody. Niestety szwankuje też bezpieczeństwo. - Wcześniej tak dobrze wypadliśmy także w waszym rankingu, przygotowanym przez "Polska The Times". Bądźmy dumni z Katowic, doceniajmy to - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik prezydenta Katowic.

Zalety Katowic są udziałem niemal całego województwa śląskiego. Dochodzą do nich i inne: dobre skomunikowanie (DTŚ i krzyżujące się pod Gliwicami A1 i A4), tanie grunty pod inwestycje i rozbudowana infrastruktura. Prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego także badał kondycję ekonomiczną regionu: - Mamy powody do zadowolenia - podkreślił.


Recepta na zadowolenie, czyli przyjazne miasta

Najlepiej zamieszkać w Katowicach i Bielsku-Białej, nieco gorzej w Częstochowie, Gliwicach i Zabrzu. Najmniej przyjazne są Sosnowiec i Bytom. Tak wynika z rankingu dużych miast, jaki przygotowali dziennikarze "Przekroju". Wzięli pod uwagę to, co nas boli, czyli drogi, bezrobocie, dostęp do szkół, przedszkoli i służby zdrowia, obiekty sportowe i kulturalne, zieleń. Potwierdziło się, że mieszkańcy regionu po prostu nie mają większych powodów do narzekań.

W Katowicach jest niemal najniższe w kraju bezrobocie (ok. 3 proc.). Lepiej od katowiczan zarabiają tylko warszawiacy. Średnio otrzymują 138,8 proc. średniej krajowej, my - 123,4 proc. Wysokie zarobki są też w Gliwicach i Sosnowcu. Najsłabiej zarabia się w Bytomiu (84,6 proc.).

Drogi i transport to kolejne dziedziny, w których nie mamy dużych powodów do narzekań. Katowiczanie mają łatwy dostęp do przedszkoli, żłobków i szkół, a także nowoczesnej służby zdrowia. Ceny mieszkań są trzykrotnie niższe niż w Warszawie i dwa razy mniejsze niż w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni. Wynoszą ok. 3,5 tys. zł za metr kw. W mieście jest sporo zieleni, parków i skwerów. Brakuje nam za to kin i ścieżek rowerowych. No i szwankuje bezpieczeństwo.

- To wkrótce się poprawi. Sfinansowaliśmy nowy komisariat w Szopienicach, a wcześniej w centrum i na Tysiącleciu - zapewnia Waldemar Bojarun, rzecznik prezydenta Katowic.

Dodaje, że to kolejny ranking, w którym miasto świetnie wypadło. I rzeczywiście w rankingu "Wprost" z 2005 roku, w czołówce uplasowały się Warszawa, Gdynia, Opole, Katowice i Poznań. "To miasta zarządzane sprawnie i z wyobraźnią. Ich prezydenci wiedzą, że aby zapewnić mieszkańcom pracę i przyzwoite zarobki, muszą przyciągnąć biznes" - pisał "Wprost".

"Newsweek" w lipcu tego roku przeprowadził kolejny ranking. Okazało się, że Katowice są idealnym miastem do... życia. "Na przykład w Warszawie na tysiąc mieszkańców przypada średnio 3,9 lekarza, w Katowicach zaś aż 5,2" - czytamy w rankingu.

Badania "Przekroju" tak naprawdę są zbieżne z raportem GUS o najbogatszych i najbiedniejszych regionach kraju. Wynika z niego, że śląskie i mazowieckie radzą sobie najlepiej: są najbogatsze i najlepiej się w nich żyje. Najmniej, bo tylko 13,5 proc., mieszkańców naszego województwa jest zagrożonych ubóstwem.

Prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreśla: - Te badania, a także Diagnoza Społeczna 2009 prof. Janusza Czapińskiego oraz moje badania na temat kondycji ekonomicznej regionu, potwierdzają, że mamy powody do zadowolenia.

Mocne strony naszego województwa
* drogi i komunikacja - jedne z najlepszych w kraju. W tym DTŚ wybudowana za środki unijne. Dodatkowo w Gliwicach-Sośnicy przecinają się autostrady A1 i A4
* służba zdrowia - mamy nowoczesną służbę zdrowia, ośrodki, które pod względem fachowców i sprzętu niczym nie odbiegają od najlepszych światowych standardów
* bezrobocie - jedno z najniższych w kraju, np. w Katowicach ok. 3 proc.
* ceny mieszkań - zarówno nowych, jak i na rynku wtórnym jedne z najniższych w kraju, niemal trzykrotnie niższe niż w Warszawie
* zarobki i koszty życia - te pierwsze w większości miast w regionie są wyższe niż krajowa średnia, do tego koszty życia w regionie są niższe niż np. w Warszawie, czy Poznaniu, Wrocławiu
* internet - mamy jedną z najlepiej rozwiniętych sieci w kraju
* inwestycje - jesteśmy atrakcyjni dla inwestorów, m.in. z powodu taniej ziemi i rozwiniętej infrastruktury
* przedszkola - miejsc wystarcza dla wszystkich


Jak żyje się w dużych miastach
Oto, jak nasze miasta oceniono wśród 26 innych z kraju.

Ocena obejmowała 25 kategorii w których przyznawano punkty.

1. Gdynia - 404 pkt.
2. Katowice - 394 punkty
3. Gdańsk i Poznań - 382 pkt.
8. ex aequo Bielsko-Biała i Wrocław - 360 pkt.
17. ex aequo Częstochowa i Gliwice - 312 pkt.
21. Zabrze - 302 pkt.
25. Sosnowiec - 232 pkt.
26. Bytom - 214 pkt.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: WOJ. ŚLĄSKIE: Tu są najlepsze drogi, lekarze, zarobki i internet - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto