Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wieńcówka" bez tajemnic

(mam)
Na choroby układu sercowo-naczyniowego cierpi ok. 1,5 miliona Polaków. Są one przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów w naszym kraju. Co roku z ich powodu umiera ponad 170 tysięcy osób, z czego co piąta nie dożywa 65 ...

Na choroby układu sercowo-naczyniowego cierpi ok. 1,5 miliona Polaków. Są one przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów w naszym kraju. Co roku z ich powodu umiera ponad 170 tysięcy osób, z czego co piąta nie dożywa 65 lat.

Choroba wieńcowa, nazywana również chorobą niedokrwienną serca, charakteryzuje się stałym lub napadowym niedokrwieniem serca spowodowanym znacznym zwężeniem, a niekiedy nawet zamknięciem światła tętnic wieńcowych, które odżywiają mięsień serca. Jej istotą jest stały lub okresowy brak równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem serca na tlen i energię a możliwościami ich dostarczenia. Staje się to widoczne głównie podczas wysiłku fizycznego wykonywanego przez pacjenta. Szybciej i silniej kurczące się wówczas serce potrzebuje więcej tlenu, natomiast zwężone tętnice nie są w stanie go zapewnić. W takiej sytuacji dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego.

To nieprawda, że choroba wieńcowa jest domeną mężczyzn. Lekarze biją na alarm, bo z roku na rok zapada na nią coraz więcej kobiet. Szacuje się, że z jej powodu umiera rocznie ok. 60 tysięcy pań. Znacznie trudniej u nich wykryć tę chorobę i ją leczyć. Ryzyko zachorowania kilkakrotnie wzrasta u kobiet po menopauzie. Znacznie częściej doznają one również zawału serca.

Objawy choroby niedokrwiennej serca są podobne u obu płci. Należą do nich:
* bóle w klatce piersiowej
* zadyszka
* arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca
* zawał serca.

Do choroby wieńcowej dochodzi wskutek uszkodzenia wewnętrznej warstwy tętnic. Stają się one wówczas bardziej podatne na rozwój zmian miażdżycowych, powodujących stwardnienie i zmniejszenie ich średnicy. W efekcie dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi i ograniczenia dostawy tlenu do mięśnia sercowego. Na powierzchni blaszek miażdżycowych mogą powstawać skrzepliny, które jeszcze bardziej zwężają światło tętnic i utrudniają przepływ krwi.

W przypadku, gdy dojdzie do gwałtownego zamknięcia światła tętnicy, pozbawione tlenu komórki mięśnia serca błyskawicznie zużywają swoje rezerwy i obumierają. Mamy wtedy do czynienia z zawałem.

Leczenie „wieńcówki” polega m.in. na eliminowaniu lub kontrolowaniu istniejących czynników ryzyka, takich jak: wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz brak aktywności fizycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Wieńcówka" bez tajemnic - Bielawa Nasze Miasto

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto