Wielka feta w Katowicach na Bukowej. Zdjęcia kibiców z meczu przyjaźni GKS Katowice - Banik Ostrawa

Rafał Musioł
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugala Polska Press
SPORT. Przyjaźń kibiców GKS Katowice i Banika Ostrawa liczy już 25 lat. Korzystając z przełożenia meczu ligowego zespół Rafała Góraka spotkał się z czeską drużyną w towarzyskiej próbie na stadionie przy Bukowej. Zobaczcie zdjęcia zaprzyjaźnionych kibiców obu klubów.

Przełożenie ligowego meczu z Arką Gdynia - ze względu na powołania piłkarzy do reprezentacji młodzieżowych - sprawiło, że GKS Katowice w sobotę mógł rozegrać długo oczekiwany przez kibiców sparing z Banikiem Ostrawa. Oba kluby łączy przyjaźń już od 25 lat. Dzięki temu na Bukowej pobity został rekord frekwencji - tylu kibiców nie było na niej od dawna. Kołowrotki wykazały 4.161 osób, z czego grupę fanów z Czech szacowano na 700-800 osób.

Poprzednio oba zespoły spotkały się w lipcu 2016 r. GKS wygrał wtedy 3:1. Teraz przy okazji sparingu kibice mogli kupować nowe okolicznościowe koszulki, mecz poprzedziły mecze 9 i 10-latków, a dla najmłodszych kibiców (do 13 roku życia wstęp był bezpłatny) przygotowano dodatkowe atrakcje.

Na trybunach przez całe spotkanie trwała feta, nie zabrakło pirotechniki, w wyniku której mecz został na kilka minut przerwany, pojawiły się też sektorówki, m.in. z herbami obu klubów i hasłem "Silesian Family".

GKS Katowice w Fortuna 1. Lidze zajmuje 13 miejsce, z 6 punktami po 6 meczach. Banik z kolei jest piąty w czeskiej Ekstraklasie, wygrał cztery mecze, przegrał dwa. Na boisku tę różnicę było widać. Goście łatwo objęli dwubramkowe prowadzenie, a potem nieco zwolnili tempo. Gospodarze swoje najlepsze sytuacje mieli na początku drugiej połowy, ale nie dopisało im szczęście. Piłka mijała bramkę Viktora Budinsky'ego nawet wtedy, gdy odbijała się tuż przed nią po interwencji golkipera. W innych przypadkach wybijali ją sprzed linii obrońcy lub po prostu zawodziła skuteczność. Ostatecznie mecz zakończył się bez kolejnych goli.

GKS Katowice - Banik Ostrawa 0:2 (0:2)
0:1
Denis Granecny (15), 0:2 Jan Juroska (30)
GKS: I połowa: Królczyk - Wojciechowski, Sadowski, Kołodziejski, Gierach - Kiebzak, Błąd, Repka, Figiel, Rogala - Szwedzik. II połowa: Kudła - Woźniak, Kołodziejski, Janiszewski, Pavlas - Sanocki, Kiebzak (60. Kozłowski), Jaroszek, Urynowicz, Samiec-Talar - Szwedzik. Trener: Rafał Górak.
Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom)