Nasza Loteria

Więcej niż tylko bajka. Jak wspólne czytanie wpływa na rozwój dziecka?

Materiał informacyjny Instytutu Książki
Czy pamiętasz chwile z dzieciństwa, gdy z niecierpliwością czekałeś na wieczorną bajkę czytaną przez rodziców? Te szczególne momenty, pełne ciepła i pozytywnych emocji, przyczyniły się do tego, kim jesteś teraz. W czasach powszechnej technologii cyfrowej, czytanie maluchom staje się jeszcze bardziej istotne. Nie jest to jedynie forma rozrywki, ale również inwestycja w ich przyszłość.

Książka – źródło kreatywności i empatii

Czytanie dziecku wartościowych książek otwiera mu bramy do świata wyobraźni. Barwne historie umożliwiają mu podróż do obszarów, które wykraczają poza jego codzienne przeżycia. Poprzez literaturę najmłodsi odkrywają nowe miejsca, poznają fascynujących bohaterów i doświadczają różnorodnych przygód. To pobudza ich kreatywność, dostarczając narzędzi do tworzenia osobistych opowieści i radzenia sobie z wyzwaniami. Czytanie jest też doskonałą metodą na rozwijanie empatii, ponieważ umożliwia dzieciom spojrzenie na świat z perspektywy różnych postaci i zrozumienie ich uczuć. Opowieści zawarte w książkach uczą, że każdy człowiek ma swoje potrzeby, pragnienia i doświadczenia.

Czytanie – najlepsza inwestycja w przyszłość

Badania naukowe potwierdzają, że czytanie dziecku korzystnie wpływa na rozwój mózgu, tworząc nowe połączenia nerwowe i rozwijając zdolności poznawcze. Maluchy, które regularnie mają styczność z książkami, szybciej kształtują umiejętności komunikacyjne, wzbogacają słownictwo i uczą się budować zdania. Czytanie daje dzieciom możliwość zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, co może pomóc im odkryć własne pasje i zainteresowania, które będą miały wpływ na ich edukacyjną drogę. Kiedy czytasz dziecku od najmłodszych lat, inwestujesz w jego przyszłość i zapewniasz mu solidne fundamenty do szkolnej nauki.

Momenty, które wzmacniają relacje rodzinne

„Wspólne czytanie to czas, kiedy buduje się szczególna więź" – twierdzi Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. „To chwile, podczas których rodzic i dziecko, zanurzeni w świecie literatury, odrywają się od codziennych trosk i zgiełku, skupiając się wyłącznie na sobie nawzajem. Angażują się we wspólną aktywność, co sprzyja rozwojowi emocjonalnemu obu stron. Dziecko czuje, że jest ważne, bo rodzic poświęca mu swój czas i troskę, co jest kluczowe dla budowania poczucia własnej wartości. Z drugiej strony, rodzic ma okazję obserwować reakcje swojego dziecka, jego zainteresowania i emocje, co umożliwia mu lepsze zrozumienie i wsparcie malucha w jego rozwoju. Wspomnienia ze wspólnego czytania na długo pozostają w pamięci dziecka i rodziców, stając się częścią rodzinnej tradycji. Są na tyle silne, że często książki, które czytano nam w dzieciństwie, chcemy przekazać swoim dzieciom” – dodaje Dariusz Jaworski.

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących ze wspólnego czytania i jego wpływu na rozwój dzieci w różnym wieku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki: http://wielki-czlowiek.pl.

„Mała książka – wielki człowiek”

„Mała książka – wielki człowiek” to największa w Europie i jedna z największych na świecie inicjatyw bookstartowych, a zarazem kampania społeczna promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Projekt został zapoczątkowany przez Instytut Książki w 2017 roku. Akcja skierowana jest do dzieci w trzech kategoriach wiekowych: niemowląt, przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Dzieci otrzymują bezpłatne Wyprawki Czytelnicze dostosowane do ich wieku oraz broszury informacyjne dla rodziców.

Rodzice niemowląt mogą odebrać Wyprawki Czytelnicze w niemal 320 szpitalach na terenie całej Polski. Zawierają one książkę „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, będącą antologią wierszy i rymowanek autorstwa znanych twórców, m.in.: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy. Ilustracje do książki wykonała Elżbieta Wasiuczyńska.

Wyprawki Czytelnicze dla przedszkolaków czekają w niemal 6 770 bibliotekach biorących udział w projekcie. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej. Wystarczy, że dziecko założy kartę biblioteczną, a otrzyma książkę „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Do dalszego korzystania z biblioteki zachęca Karta Małego Czytelnika, która umożliwia maluchowi zbieranie naklejek za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książek. Kiedy zbierze dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych to grupa, której w tym roku poświęcono szczególną uwagę. W listopadzie i grudniu otrzymają w swoich szkołach nową książkę autorstwa Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”, ozdobioną ilustracjami Emilii Dziubak. Jest to opowieść przenosząca młodych czytelników do przeszłości, która pokazuje, jak ważne jest poznawanie swojego rodzinnego dziedzictwa. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

od 16 lat

„Całym sercem popieram ideę projektu Instytutu Książki, która włącza rodziców, ale też dziadków, rodzeństwo, bibliotekarzy i nauczycieli w to ważne zadanie, jakim jest przekazanie najmłodszym miłości do książek” – mówi aktor Przemysław Stippa, który dołączył do grona ambasadorów kampanii.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Więcej niż tylko bajka. Jak wspólne czytanie wpływa na rozwój dziecka? - Dziennik Zachodni

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto