Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka" w MHK w Nikiszowcu, Industriada 2019. Oto zdjęcia z wystawy Arkadiusza Goli

DN
Zobaczcie zdjęcia z wernisażu i zdjęcia z wystawy
Zobaczcie zdjęcia z wernisażu i zdjęcia z wystawy Marzena Bugała-Azarko/Arek Gola
Takie są nasze podwórka. - Niełatwo było wybrać setkę zdjęć do książki, a co dopiero 30 na wystawę. Zajęła się tym kurator wystawy - mówi autor. W Nikiszowcu podczas Industriady odbył się wernisaż wystawy "Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka" Arkadiusza Goli. Jest też książka, można ja kupić w Muzeum Historii Katowic.

Będziecie zaskoczeni, gdy wejdziecie do Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu (w Maglu). Tłem aranżacji wystawy Arkadiusza Goli jest czarna folia, przymocowana do ściany deskami. Między nimi wisi 30 fotografii w formacie 100 na 70 cm. Na każdej - kawałek przestrzeni w Katowicach. Podwórko.

Między kamienicami, familokami, ruderami - przede wszystkim. Między nimi - "wypasione" przestrzenie między blokami na nowych osiedlach - palma przy Francuskiej, igloo w Bażantowie.

Zdjęcia z wernisażu

Zobaczcie zdjęcia z wernisażu i zdjęcia z wystawy

Wernisaż wystawy "Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka"...

Żeby zrozumieć istotę aranżacji wystawy "Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka", za która odpowiada Jolanta Barnaś z muzeum, trzeba dotrzeć do ostatniego zdjęcia - niewielkiej fotografii, przedstawiającej plac przy zakładzie wulkanizacyjnym w katowickim trójkącie bermudzkim, czyli w rejonie ulic Pawła, Wodnej i Górniczej. Ta fotografia jest na wystawie choć nie znalazła się w książce.

Znacie to miejsce? Znacie, jeśli próbujecie pełnym wertepów skrótem ominąć korek na Warszawskiej. 8 czerwca o 17 podczas Industriady odbył się wernisaż wystawy, potem w centrum Zimbardo w Nikiszu Arek pokazał 300 zdjęć podwórek. Czyli również tych, które nie znalazły się w książce i na wystawie.

Kuratorką wystawy w MHK jest Bożena Donnestag.

- To ona wybrała zdjęcia na ekspozycję - mówi Arek Gola. - Ja przygotowałem ich około 300 z 400. Z nich wybrano 30, wymieniłem chyba z cztery - dodaje.

To nie było łatwe zadanie, podobnie jak wybranie 100 zdjęć do książki. Właśnie z tych 400. Makiety książki były w sumie trzy.

- Po pierwszym wyborze zauważyłem, jak gęsta to publikacja, i wiedziałem, że trzeba dodać jej oddechu. Część zdjęć została więc wymieniona - opowiada autor.

Na takie spokojniejsze. Czasem nawet strony zostały puste, żeby dać czytelnikowi przestrzeń.

Co jest na wystawie? Spójrzcie na galerię. To część z eksponowanych na wystawie. Bogucice, centrum, południowe dzielnice. Spójrzcie. To niesamowite, jak różne są katowickie podwórka. Spacerniak odgrodzony od świata albo dodatkowy pokój w mieszkaniu. Miejsce spotkań albo samotnia.

Arek Gola fotografował je niespiesznie przez 10 lat. Powstał obraz tego, jak żyjemy. Oto 10 fotografii z książki "Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka" - obrazu lokalnej społeczności albo przewodnika po Katowicach. Bo książka - w której wszystkie zdjęcia są podpisane adresem i datą, może być przewodnikiem po mieście.

Arek Gola podwórka przemierzał niespiesznie przez lata, między jednym zleceniem a drugim. Fascynowały go. Zaczął je fotografować. Opowiedział o tym dyrektorowi Muzeum Historii Katowic. Okazało się, że on tę fascynację podziela. W końcu, 10 lat po pierwszych zdjęciach, w roku 2019 jest efekt tej pracy: wystawa w MHK, którą w Nikiszowcu można oglądać do września 2019 w MHK w Nikiszowcu. Książka kosztuje 35 zł i można ją kupić w MHK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto