MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend z kulturą Korei w Żorach już po raz drugi. Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z onggi i hanji. Co to jest takiego? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
ŻORY. Do końca czerwca, w Muzeum Miejskim w Żorach można oglądać niezwykłą wystawę. Hanji to tradycyjny papier koreański, który odznacza się piękną fakturą i dużą wytrzymałością. Mistrzostwo w jego produkcji osiągnęło koreańskie miasto Wonju. To stamtąd przyjechali artyści, którzy w weekend (11 i 12 maja) odkryli przed uczestnikami wydarzenia sekrety tradycyjnej metody wytwarzania papieru hanji, oraz zaprezentowali szerokie możliwości, jakie daje on w sztuce i rzemiośle.

W sobotę i niedzielę, w żorskim muzeum, można było pod okiem mistrzów z Korei Południowej spróbować swoich twórczych sił. Przez dwa dni bowiem goście z Dalekiego Wschodu najpierw demonstrowali jakie cuda można wykonać z papieru hanji (pozyskuje się go z kory morwy koreańskiej), a następnie zaprosili żorzan do udziału w niezwykłych warsztatach.

Twórcy przylecieli do Polski z miasta wielkości Katowic - Wonju, położonego około 140 kilometrów na wschód od Seulu. W Żorach zademonstrowali kunszt, który wzbudził zachwyt. Mistrz Jang Eung-Yeol zaprezentował technikę wytwarzania hanji. Artyści z Hanji Art&Culture Foundation zafundowali uczestnikom pokaz i warsztaty rękodzielnicze. Z kolei profesor Kim Seok Hwan poprowadził warsztaty linorytu, a jego prace można oglądać w muzealnym holu, prowadzącym do sali wystawienniczej.

Następnie Jo Do Hwi objaśnił arkana tradycyjnej techniki zdobienia i poprowadził warsztaty Dancheong. Panie Hong Haewon i Park Chunja, jak przystało na mistrzynie parzenia herbaty w stylu koreańskim, serwowały ten szlachetny napój uczestnikom wydarzenia.

Wyjątkową atrakcją jest niezwykła wystawa naczyń onggi oraz innych rzeczy wykonanych z papieru hanji. Jest owocem dłuższej już współpracy muzeum z ONGGI Stowarzyszenie Kulturalne Polska-Korea. Jego warszawska agenda skontaktowała żorskie muzeum z Onggi Poland-Korea Cultural Association, mające siedzibę w mieście Wonju, które słynie z produkcji papieru hanji.

- Ekspozycja nosi tytuł „Hanji Onggi Oddech”. Onggi to typ tradycyjnych, glinianych naczyń koreańskich. Na wystawie widzimy naczynia wykonane z papieru hanji, choć do złudzenia przypominają te z gliny. Jest to materiał niezwykle delikatny, ale równocześnie bardzo wytrzymały. Dokumenty, które powstały na tym papierze liczą nawet tysiąc lat i są w doskonałym stanie. Nie wymagają jakichś dodatkowych konserwatorskich zabiegów – opowiada Marietta Kalinowska-Bujak, adiunkt muzealny w dziale edukacji.

Jak wskazuje, eksponowane naczynia są przykładem innego zastosowania hanji. To nie tylko jest piękne, zdobi pomieszczenia, ale są również naczyniami użytkowymi. Służyły Koreańczykom w domach.

- Obecnie są produktem artystycznym, bo zmienia się świat i zmienia się Korea Południowa. Trzeba wiedzieć, że jedno takie naczynie pochłania nawet sześć miesięcy pracy – zaznacza pani Marietta.

Wystawa w Muzeum Miejskim w Żorach potrwa do końca czerwca. Później wraca do Korei

- Pewnie nie zagrzeje tam zbyt długo. Jest eksponowana na całym świecie. Była pokazywana i w Wielkiej Brytanii, i w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych krajach. Możemy więc poczuć się w Żorach wyróżnieni i podziwiać te piękne dzieła sztuki – uśmiecha się Marietta Kalinowska-Bujak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto