Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważność prawa jazdy zostanie automatycznie przedłużona z powodu epidemii. Projekt trafił do Sejmu. Będą też inne ułatwienia dla kierowców

red.
Prawom jazdy „z automatu” wydłużą ważność – tego chce resort infrastruktury. Ze względu na koronawirusa, przedłużenia daty ważności praw jazdy i wielu innych dokumentów, których termin dobiega końca chce ministerstwo infrastruktury. Projekt prawa, które pozwolić ma m.in. kierować samochodami jeszcze 60 dni po oficjalnym zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii trafił do Sejmu.

W złożonym już w Sejmie projekcie nowelizacji „ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw”, znalazły się pochodzące z Ministerstwa Infrastruktury zapisy. Dotyczą automatycznego przedłużenia ważności dokumentów:

  • prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy);
  • pozwolenia na kierowanie tramwajem;
  • zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;
  • świadectwa kierowcy;
  • legitymacji instruktora nauki jazdy;
  • legitymacji egzaminatora;
  • zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);
  • uprawnień do kierowania pojazdami,
  • wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Koniec terminu ważności prawa jazdy. Przedłużenie ważności dokumentów z powodu koronawirusa

Według propozycji resortu, wszystkie one pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Zaś, po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć. Zawieszone ma zostać też wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym.

Tymczasem obowiązują już przepisy dotyczące ułatwień w badaniach okresowych dla kierowców zawodowych. Co oznacza, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy. Również oni, po odwołaniu staniu epidemii będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto