Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wampir z Zagłębia, Bytomia i morderca z Katowic - powstaje w Śląskiem serial “Polscy Seryjni”

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zdjęcia do jednego z odcinków serialu odbywały się w zamkniętej już kopalni Wieczorek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdjęcia do jednego z odcinków serialu odbywały się w zamkniętej już kopalni Wieczorek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marta Tobojka
Już jesienią na antenie TVP Historia zostanie wyemitowany serial o seryjnych mordercach działających w okresie PRL-u. Każdy z ośmiu odcinków skupi się na historii innego przestępcy. O serialu opowiedzieli nam Piotr Litka, reżyser serialu i Przemysław Semczuk, zaangażowany w projekt dziennikarz i reportażysta, autor nagradzanej książki “Wampir z Zagłębia”.

Już jesienią na antenie TVP Historia zostanie wyemitowany serial o seryjnych mordercach, działających w okresie PRL-u. Każdy z ośmiu odcinków skupi się na historii innego przestępcy. O serialu opowiedzieli nam Piotr Litka, reżyser serialu i Przemysław Semczuk, zaangażowany w projekt dziennikarz i reportażysta, autor nagradzanej książki “Wampir z Zagłębia”.

Produkcja serialu “Polscy Seryjni” to ośmioodcinkowa produkcja TVP Historia. Każdy epizod poświęcony będzie innemu seryjnemu mordercy, działającemu w czasach PRL-u. Trzy z ośmiu odcinków poświęcone będą postaciom, które czarnymi zgłoskami zapisały się na kartach historii Śląska i Zagłębia: Zdzisławowi Marchwickiemu, domniemanemu Wampirowi z Zagłębia, Joachimowi Knychale, określanego mianem Wampira z Bytomia i Bogdanowi Arnoldowi, mordercy z centrum Katowic.

Zobacz zdjęcia:

Narratorem i osobą prowadzącą przez historie opowiadane z serialu będzie Przemysław Semczuk, dziennikarz, reporter i autor książek, w tym wielokrotnie nagradzanego “Wampira z Zagłębia” - reportażu poświęconemu seryjnemu mordercy działającego w latach sześćdziesiątych na terenie Zagłębia i Śląska. O serialu opowiedział nam przed bramą nieczynnej już kopalni Wieczorek, gdzie pracowała jedna z opisywanych w serialu postaci – Zdzisław Marchwicki.

- Jeden z odcinków będzie poświęcony Wampirowi z Zagłębia. Celowo używam pseudonimu Wampir, a nie mówię o Marchwickim, gdyż uważam, że to nie on był poszukiwanym Wampirem. Każdy odcinek trwał będzie około czterdziestu minut. Bardzo mocną stroną jest materiał dokumentalny, który mamy z archiwum. Udało nam się znaleźć filmy przedstawiające postaci, o których opowiadamy - mówi Przemysław Semczuk.

O serialu wypowiedział się również reżyser projektu Piotr Litka, dziennikarz i reżyser filmów dokumentalnych. Zapytany o dobór tematyki, odpowiada:

- O doborze zadecydowała przede wszystkim możliwość opowiedzenia historii z punktu widzenia współczesnej wiedzy, historii, tego, co dzisiaj wiemy na temat seryjnych morderców. Drugą przyczyną było to, że Przemek Semczuk od wielu lat zajmuje się tą tematyką, napisał kilka książek poświęconych temu zagadnieniu, uznałem, że naturalną kolejnością rzeczy będzie to, że będzie on narratorem opowieści - mówi reżyser.

Tym, co wyróżnia serial na tle innych dokumentów o podobnej tematyce, jest skupienie się na aspekcie historycznym wydarzeń i obcowaniu z miejscami, w których rozgrywały się poruszane historie.

- Pokazujemy osoby, które zetknęły się ze sprawcami. Unikamy pokazywania drastycznych treści, pokazujemy za to miejsca, w których opisywane przez nas wydarzenia miały miejsce – sale sądowe, miejsca zdarzeń. Odwiedzamy tu i teraz miejsca z przeszłości.

Poza historiami związanymi z Katowicami i Zagłębiem, w serialu pojawią się postaci morderców z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Łodzi. Emisja serialu rozpocznie się w połowie października 2022 roku na antenie TVP Historia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto