Wakacje na Zanzibarze

Artykuł sponsorowany Planetescape
Ostatnie miesiące przyniosły Zanzibarowi jeszcze większą niż do tej pory popularność, jeśli chodzi o ilość odwiedzin na wyspie. Ze względu na obecną sytuację na świecie Zanzibar pozostał jednym z niewielu kierunków, do którego podróżowanie nie było aż tak skomplikowane lub po prostu niemożliwe. Położony w Afryce południowo-wschodniej, będący autonomiczną częścią Tanzanii, Zanzibar urzeka niesamowitymi krajobrazami i gościnną społecznością. Można tu znaleźć także wiele luksusowych hoteli, wyjątkowe plaże i urokliwe afrykańskie miasteczka. Co trzeba wiedzieć o Zanzibarze?

Informacje praktyczne

Podróżując na Zanzibar potrzebna jest wiza – nabywa się ją w porcie lotniczym za 50 USD (płatność gotówką lub kartą kredytową) za okazaniem ważnego przez co najmniej 6 miesięcy paszportu. Do wizy turystycznej nie potrzebne jest zdjęcie, uprawnia ona do przebywania na terenie wyspy do 90 dni podczas jednego pobytu. Jeśli przylatujecie na Zanzibar z Tanzanii lub innych krajów Afryki kontynentalnej, na lotnisku będzie sprawdzana tzw. „żółta książeczka”, czyli dokument potwierdzający szczepienie przeciwko żółtej febrze. Wybierając się na Zanzibar warto być zaszczepionym przeciwko WZW A i B, tężcowi i błonicy, a także durowi brzusznemu.

Podczas wakacji na Zanzibarze bardzo ważna jest także profilaktyka przeciw malaryczna. Przede wszystkim należy o poranku i wieczorami zakładać ubrania zakrywające całe ciało, spać pod moskitierą i używać repelentów. Dobrą praktyką będzie zakupienie w lokalnej aptece tanzańskich testów na malarię i wykonywanie ich co 7 dni – można je zabrać ze sobą też do Polski, by po powrocie kontrolować swój stan. Ponadto, w Afryce zaopatrzcie się w leki na malarię, bo w razie zachorowania szybkie przyjęcie pierwszej dawki jest kluczowe. Pamiętajcie o polisie ubezpieczeniowej i zrobieniu kopii elektronicznej najważniejszych dokumentów.

Czy na Zanzibarze jest bezpiecznie?

Zanzibar to miejsce przyjazne turystom, jednak bardzo często zdarzają się drobne kradzieże lub można doświadczyć nagabywania. Lokalni ludzie, zwłaszcza w najbardziej turystycznych regionach są przyzwyczajeni do podbijania ceny dla turystów, czasem nawet 3xkrotnie, dlatego przemieszczając się po wyspie na własną rękę warto znać ceny dla mieszkańców. Jeśli chodzi o kradzieże, zdarzają się one głównie w hotelach (przez okna), dlatego warto zainwestować w lepsze zakwaterowanie i spać ze spokojną głową. Nie poleca się spacerowania po zmroku, nie tyko przez wzgląd na bezpieczeństwo ze strony ludzi, ale przede wszystkim przez brak oświetlenia i często kiepską infrastrukturę. Jednak przebywając w resorcie nie będzie to waszym problemem. Warto też wiedzieć, że Zanzibar jest krajem muzułmańskim i poza hotelowymi plażami należy pilnować swojego ubioru – zdarzają się kary pieniężne za zbyt kuse odzienie. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Pogoda na Zanzibarze

Sezon na Zanzibar trwa praktycznie przez cały rok, z wyłączeniem pory deszczowej trwającej przez kwiecień i maj. Wówczas wycieczka na Zanzibar wiąże się z ryzykiem nagłych ulew i oberwania chmury oraz występowaniem cyklonów i silnych wiatrów. Sezon wysoki na Zanzibarze trwa w czasie Bożego Narodzenia i przez cały styczeń, wtedy jest najdrożej, podobnie jak w czasie polskich wakacji, czyli lipca i sierpnia. Podróżując tu w pozostałych miesiącach można się nastawić na średnie ceny (w zależności od preferowanych hoteli). Od czerwca do października na Zanzibarze występują umiarkowane temperatury, w przedziale między 25 a 30 stopni Celsjusza, od listopada do marca przekraczają 30 stopni Celsjusza, a duża wilgotność powietrza sprawia, że odczuwalna temperatura jest dużo wyższa. Najgoręcej jest w Stone Town.

Atrakcje na Zanzibarze

Jedną z największych atrakcji na Zanzibarze są oczywiście plaże. Ich niezwykłość polega na tym, że w zależności od pory roku i dnia, występują tu aż dwa odpływy i dwa przypływy w ciągu dnia – zwłaszcza na wschodniej części. Wówczas na dnie ukazują się pola alg, które są uprawianie przez lokalne kobiety, które ruszają do pracy z każdym odpływem i cierpliwie zbierają dary morza. W czasie odpływu można wybrać się na spacer naprawdę daleko od brzegu, co jest niezwykłym przeżyciem. Szczególnie polecamy zatrzymać się na plażach Jambaini, Pingwe, Dongwe, Bwejuu i Paje.

Przy okazji można się wybrać na wycieczki do rezerwatu Jozani Forest lub lasu deszczowego Muyuni Forest. Inną, równie popularną atrakcją Zanzibaru są tzw. „blue safari”, czyli wycieczki nurkowe. Jeśli macie ochotę uczestniczyć w takiej całodniowej wyciecze, spakujcie wygodne buty z pianki do chodzenia po dnie pokrytym koralowcami. Czas na Zanzibarze płynie zupełnie inaczej, w myśl powiedzenia Pole pole, czyli bez pośpiechu. To najlepszy powód do tego, żeby podczas wakacji na Zanzibarze odpocząć i oderwać się od całego świata, naładować baterie i z nową energią powrócić do codzienności!

Dodaj ogłoszenie