Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W wielu miastach kończą się zapasy soli drogowej. Najgorzej w Katowicach! A jak wygląda sytuacja w innych miastach?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
MPGK w Katowicach od 1 listopada 2020 do 9 lutego 2021 zużyło 6200 ton soli. W magazynie zostało zaledwie kilkaset ton

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
MPGK w Katowicach od 1 listopada 2020 do 9 lutego 2021 zużyło 6200 ton soli. W magazynie zostało zaledwie kilkaset ton Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Patryk Osadnik
Sroga zima sprawiła, że magazyn soli drogowej MPGK w Katowicach świeci pustkami. Na drogi wysypano już 6200 ton soli, czyli ponad cztery razy więcej niż w poprzednim sezonie. - Oczywiście zamawiamy kolejne tony, ale w takiej samej sytuacji są również inne miasta. Wkrótce może się okazać, że soli drogowej po prostu zabranie u samych dostawców - alarmuje Czesław Kopiec. Wówczas drogowcy będą musieli oszczędniej dysponować swoimi rezerwami. Jak wygląda sytuacja w innych miastach?

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach już wiosną zgromadziło w swoich magazynach 5400 ton soli drogowej na zimę. Kolejny tysiąc w dostawach zabezpieczono na terenie kopalni soli w Kłodawie (woj. wielkopolskie).

- To standardowa procedura - mówi Czesław Kopiec, kierownik zakładu oczyszczania MPGK. - Przygotowania do kolejnej zimy zaczynamy w marcu, zabezpieczając sól na cały sezon. Wiosną i latem odbywa się serwis sprzętu, a 1 listopada jesteśmy już gotowi, żeby wyjechać na ulice - wyjaśnia.

Ostatnia zima była wyjątkowo łagodna. Drogowcy w Katowicach zużyli zaledwie 1400 ton soli. Sytuacja diametralnie zmieniła się w tym sezonie, ponieważ od 1 listopada 2020 roku do 9 lutego 2021 roku na ulice miasta trzeba było wysypać aż 6200 ton.

- Oczywiście zamawiamy kolejne tony, ale w takiej samej sytuacji są również inne miasta. Wkrótce może się okazać, że soli drogowej po prostu zabranie u samych dostawców - alarmuje Czesław Kopiec.

Jak wygląda sytuacja w innych miastach?

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w kilku innych dużych miastach województwa śląskiego.

Obawy MPGK w Katowicach potwierdza Urząd Miasta w Bytomiu. - Wykonawcy, którzy zajmują się zimowym utrzymaniem dróg, informują, że dostawy soli są utrudnione. Mają jednak swoje zapasy, z których wciąż będą korzystać - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka UM w Bytomiu.

W momencie, kiedy dostęp do soli drogowej rzeczywiście stanie się utrudniony, drogowcy w poszczególnych miastach będą musieli oszczędniej dysponować swoimi rezerwami, skupiając się na posypywaniu jedynie głównych dróg i skrzyżowań.

W Rudzie Śląskiej:
- Wykonawca, który zajmuje się utrzymaniem dróg na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, ma jeszcze w rezerwie 1050 ton soli. Deklaruje, że - w razie konieczności - będzie zamawiał kolejne dostawy - informuje Dawid Wowra, rzecznik Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Z kolei Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Sosnowcu na bieżąco monitoruje sytuację związaną z warunkami atmosferycznymi i zgodnie z zapotrzebowaniem zamawia dostawy. - Nie mamy sygnałów, aby mogły wystąpić jakiekolwiek utrudnienia - dodaje Rafał Łysy, rzecznik UM w Sosnowcu.

Największym producentem soli jest kopalnia w Kłodawie

O zapotrzebowanie na sól drogową zapytaliśmy również u źródła. Skontaktowaliśmy się z kopalnią soli w Kłodawie, która jest największym w Polsce producentem soli spożywczej, ale też tych produktów, które są wykorzystywane w przemyśle lub właśnie w zimowym utrzymaniu dróg.

Niestety do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto