W szpitalu w Katowicach otwarto nowoczesny oddział. Całkowity koszt tych prac przekroczył 71 milionów złotych

Monika Jaracz
Monika Jaracz
Nowy Oddział Otolaryngologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach. 
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy Oddział Otolaryngologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Udostępnij:
Katowice. Nowocześnie zmodernizowane sale oraz profesjonalny sprzęt i aparatura medyczna to efekt zakończonych prac remontowych, przeprowadzonych na Oddziale Otolaryngologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach. – Modernizacja znacznie poprawiła komfort pracy personelu oddziału, zarówno w zakresie zabiegów mikrochirurgii ucha, zatok przynosowych, jak i zabiegów onkologicznych. To ważne, bo nasz oddział jest na wysokim, czwartym miejscu w Polsce pod względem liczby wszczepionym implantów ślimakowych i implantów zakotwiczonych w kości skroniowej – mówi prof. Jarosław Markowski, lekarz kierujący Oddziałem Otorynolaryngologii.

W środę, 11 maja 2022 roku na terenie Oddziału Otolaryngologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach odbyło się o godzinie 11.00 spotkanie, podsumowujące wykonane tam prace remontowe, dzięki którym poprawiły się warunki leczenia pacjentów i ich pobytu na oddziale. To niezwykle ważne dla placówki przedsięwzięcie zakończyło tym samym prowadzoną od dwunastu lat kompleksową modernizację szpitala. W spotkaniu wzięły udział władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a także przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej oraz dyrekcja placówki.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego przecięcia czerwonej wstęgi, przewiązanej nad schodami, prowadzącymi na Oddział Otolaryngologii. Oficjalnego otwarcia zmodernizowanej części szpitala dokonali: dr n. med. Włodzimierz Dziubdziela – dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach, dr hab. n. med. prof. ŚUM Lech Krawczyk – Lekarz Naczelny w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr hab. n. med. Damian Czyżewski – prorektor ds. klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Ireneusz Ryszkiel – kanclerz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Na Oddziale Otorynolaryngologii mieszczą się teraz nowocześnie urządzone pomieszczenia szpitalne

Po uroczystym przecięciu wstęgi, wszyscy zaproszeni goście zostali oprowadzeni po oddziale przez prof. dr hab. n. med. Jarosława Markowskiego – lekarza kierującego Oddziałem Otorynolaryngologii. W zmodernizowanej części budynku szpitalnego można było zobaczyć między innymi nowocześnie wyposażone sale operacyjne z elementami dydaktycznymi, jak na przykład specjalnie umiejscowione kamery, dzięki którym studenci medycyny mogą przyglądać się przeprowadzanej operacji na dużym ekranie, mieszczącym się w odrębnym pomieszczeniu. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość zobaczyć salę wybudzeń i przygotowań pacjenta, a także zaplecze z magazynami. Na oddziale znalazły się także wyremontowane pomieszczania dla personelu medycznego, oddziałowa kuchnia, gabinet zabiegowy, sala wideoskopii oraz pomieszczenia porządkowe.

Na Oddziale Otorynolaryngologii przebywają pierwsi pacjenci, bowiem w praktyce służy im on już od kilku tygodni. Znajdują się tam dokładnie dwadzieścia trzy łóżka (w tym dwa wzmożonego nadzoru) oraz dodatkowe dwa na sali wybudzeniowej. Pacjenci mają do dyspozycji siedem sal chorych, a każda z nich wyposażona jest we własny węzeł sanitarny. Wszystkie pomieszczenia, przeznaczone dla osób przebywających na oddziale dostępne są także dla niepełnosprawnych, a na każdej kondygnacji przygotowano przystosowane dla nich łazienki. Oprócz pomieszczeń oddziału i bloku operacyjnego, gruntowny remont objął też przychodnię laryngologiczną oraz izby przyjęć. Poza tym, zmodernizowano również sale dydaktyczne, kaplicę i szatnie. Jednym z ważniejszych efektów remontu jest uruchomienie drugiej windy w budynku. Nowy dźwig ułatwia komunikację pomiędzy poszczególnymi piętrami oraz znacząco poprawia dostępność tego miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Nie przeocz

Odremontowany blok operacyjny jest wyposażony w profesjonalny sprzęt i aparaturę medyczną

Bardzo ważnym obiektem prac remontowych był oczywiście blok operacyjny, który przeszedł gruntowną modernizację, a ponadto – zmieniła się jego lokalizacja, a zatem mieści się on obecnie w przeciwległym skrzydle budynku. Jak twierdzi prof. Jarosław Markowski, lekarz kierujący Oddziałem Otolaryngologii, przebudowę tej części placówki zaprojektowano zgodnie ze szczegółowymi przepisami resortu zdrowia, z uwzględnieniem ergonomii pracy i potrzeb personelu medycznego. – Dwie niezależne sale operacyjne wraz z pełnym zapleczem, dwie sale wybudzeń, niezależne trakty komunikacyjne, dzięki którym nie krzyżują się drogi wejścia i wyjścia z bloku operacyjnego, dwie niezależne śluzy i szatnie dla personelu – wszystko to ma podstawowe znaczenie dla zapobiegania zakażeniom wewnątrzszpitalnym. Odremontowany blok operacyjny jest wyposażony w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Modernizacja znacznie poprawiła komfort pracy personelu oddziału, zarówno w zakresie zabiegów mikrochirurgii ucha, zatok przynosowych, jak i zabiegów onkologicznych. To ważne, bo nasz oddział jest na wysokim, czwartym miejscu w Polsce pod względem liczby wszczepionym implantów ślimakowych i implantów zakotwiczonych w kości skroniowej – mówi prof. Jarosław Markowski.

Całkowity koszt modernizacji oddziału wyniósł prawie 12,5 miliona złotych

W ramach prac remontowych, przeprowadzonych na Oddziale Otolaryngologii zrealizowano wiele działań, jakie okazały się niezbędne do poprawy warunków leczenia pacjentów i ich przebywania w tym miejscu. Ważnym elementem zmian okazała się modernizacja instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, deszczowej, gazów medycznych, przeciwpożarowej oraz elektrycznej. Ponadto, zadbano też o systemy nadzoru wizyjnego, kontroli dostępu, instalacje domofonowe, system kolejkowy i przyzywowy, a także instalację do radiowęzła oraz obsługi systemu dydaktycznego z sal operacyjnych. W budynku wymieniono również okna oraz drzwi i ocieplono dach.

Dodatkowo, w celu ułatwienia dostępu do budynku osobom z problemami komunikacyjnymi, przy głównym wejściu zamontowano specjalną platformę. Usunięto też bariery architektoniczne, utrudniające dostęp dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Oprócz tego, renowacji poddano także lastriko przy historycznych schodach wejściowych, znajdujących się od strony wschodniej. Całkowity koszt modernizacji Oddziału Otolaryngologii – wraz z zakupem nowej aparatury medycznej i wyposażenia – wyniósł blisko 12,5 miliona złotych (dokładnie 12 493 078,39 złotych). Szpital sfinansował prace ze środków własnych.

Modernizacja Oddziału Otolaryngologii była ostatnim etapem prac remontowych, przeprowadzonych w szpitalu

Zakończenie prac remontowych na Oddziale Otolaryngologii jest również zwieńczeniem prowadzonej od dwunastu lat kompleksowej modernizacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach. – Przez ten czas gruntownie odremontowaliśmy wszystkie oddziały. Remonty przeszły też inne komórki szpitala, jak na przykład szpitalna apteka. Całkowity koszt tych prac przekroczył 71 milionów złotych i w znaczącej większości został sfinansowany ze środków szpitala. Te prace były niezbędne, aby nasza placówka zachowała czołową pozycję na konkurencyjnym rynku usług medycznych i przede wszystkim, by utrzymała wysoki poziom leczenia i komfortu pobytu. Wszystko zgodnie z misją naszego szpitala „Nowoczesna medycyna w zabytkowych murach” – zaznacza Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie