Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu tymczasowym w Katowicach pomagają również duchowni. To m.in. klerycy, franciszkanie z Panewnik i kapucyni z Załęża

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Szpital w MCK w Katowicach na krótko przed otwarciem
Szpital w MCK w Katowicach na krótko przed otwarciem Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
W szpitalu tymczasowym w Katowicach pomagają już nie tylko studenci medycyny i ratownicy górniczy, ale również duchowni. To – jak wylicza Śląski Urząd Wojewódzki – dziesięciu kleryków Seminarium Duchownego, czterech franciszkanów z Panewnik, dwaj bracia kapucyni z Załęża, poza tym siostry zakonne oraz księża archidiecezji katowickiej

W szpitalu tymczasowym w Katowicach pomagają również duchowni. To m.in. klerycy, franciszkanie z Panewnik i kapucyni z Załęża

O tym, że w szpitalach covidowych brakuje rąk do pracy wiadomo nie od dziś. Szczególnie trudna sytuacja jest między innymi w szpitalach tymczasowych, gdzie liczba łóżek jest ogromna, a chorych cały czas przybywa. W województwie śląskim są dwie takie lecznice: w Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Pyrzowicach. Pierwsza placówka jest ogromna – docelowo będzie tu można przyjąć 500 pacjentów, natomiast obecnie przebywa ponad 300. Stąd powtarzające się apele o pomoc wolontariuszy.

- Do szpitali tymczasowych mogą zgłaszać się również osoby bez wykształcenia medycznego, ale z doświadczeniem w opiece nad chorymi, bo brakuje m.in. osób do podstawowych codziennych prac przy pacjentach – związanych z higieną, pomocą w wyjściu do toalety czy przebraniu się – tłumaczyła na łamach DZ Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

Na te apele odpowiedzieli już studenci medycyny, a wcześniej ratownicy górniczy, którzy są zaangażowani w pracę w szpitalu w MCK od momentu jego otwarcia w ubiegłym roku. Ostatnio dołączyli do nich również duchowni.

- Zewsząd zgłaszają się wolontariusze do pomocy w szpitalu tymczasowym w Katowicach. Również arcybiskup Wiktor Skworc zwrócił się do kleryków Śląskiego Seminarium Duchownego z apelem, by podjęli posługę w tej placówce. Aktualnie już posługuje 10 kleryków, kolejni dojdą wkrótce - informuje Śląski Urząd Wojewódzki na Facebooku.

To nie koniec. - Zgłosiło się także czterech braci franciszkanów z Panewnik. Posługę kapelanów sprawuje czterech księży archidiecezji katowickiej. Dwaj bracia kapucyni z Załęża także podjęli posługę wolontariuszy. Są także siostry zakonne - pielęgniarki: boromeuszki, służebniczki oraz elżbietanka cieszyńska – wyliczają przedstawiciele ŚUW.

Dodajmy, że według najnowszych danych w województwie śląskich zajętych jest 91 proc. łóżek respiratorowych, a wolnych pozostaje zaledwie 43 takich miejsc. Z kolei w szpitalach covidowych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia zajętych jest 84 proc. tzw. łóżek zwykłych, zaś wolnych jest 865.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto