Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu zasadzono „dąb pamięci”. W ten sposób uczczono pamięć Franciszka Głowacza [ZDJĘCIA]

luks
W Parku Miejskim w Przemyślu, miała miejsce szczególna uroczystość, podczas której przedstawiciele Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w nietuzinkowy sposób uczcili pamięć o Franciszku Głowaczu -  pierwszym prezesie kongregacji.

Nieopodal Domku Ogrodnika zasadzono „dąb pamięci”, który w zamierzeniu organizatorów ma stanowić nie tylko żywy pomnik przyrody, ale także - jak podkreślił podczas uroczystości wiceprezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej Maciej Dębicki, dąb ów będzie przypominać mieszkańcom nadsańskiego grodu o historii, tradycji oraz kulturze przemyskiego kupiectwa.

Franciszek Głowacz urodził się 2 kwietnia 1890 roku. Z wykształcenia prawnik, zawodowo związany był jednak z zupełnie inną dziedziną – z branżą odzieżową. Jako pierwszy prezes kongregacji, którą założył w 1934 r. z powodzeniem rozwijał kupiectwo w swoim ukochanym Przemyślu. Nawiązywał efektywne kontakty handlowe, które w znacznym stopniu przyczyniały się do rozwoju miasta.

Przemyski przedsiębiorca razem z żoną Marią byli założycielami sklepu „Irys” oraz właścicielami kamienicy przy ul. Matejki.

Podczas wojny, już jako kapitan rezerwy 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, po poniesieniu porażki podczas kampanii wrześniowej oraz w okresie okupacji sowieckiej Franciszek Głowacz został w swoim sklepie aresztowany i początkowo zwolniony. Nic nie robił sobie z rad o konieczności ucieczki, bowiem wierzył w to, iż sam fakt, że jest uczciwym człowiekiem go uratuje. Niestety popełnił błąd… Za sprawą donosu został w październiku 1939 r. ponownie aresztowany. Jego mieszkanie zrewidowano, a wszystkie należące do niego rzeczy skonfiskowano. Zamordowano go w Katyniu, co zostało oficjalnie potwierdzone dopiero w 1994 r.

Zobacz także: Bajkowy krajobraz we włoskich Alpach. Filmowiec uchwycił urok Dolomitów
W Parku Miejskim w Przemyślu, miała miejsce szczególna uroczystość, podczas której przedstawiciele Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w nietuzinkowy sposób uczcili pamięć o Franciszku Głowaczu - pierwszym prezesie kongregacji. Nieopodal Domku Ogrodnika zasadzono „dąb pamięci”, który w zamierzeniu organizatorów ma stanowić nie tylko żywy pomnik przyrody, ale także - jak podkreślił podczas uroczystości wiceprezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej Maciej Dębicki, dąb ów będzie przypominać mieszkańcom nadsańskiego grodu o historii, tradycji oraz kulturze przemyskiego kupiectwa. Franciszek Głowacz urodził się 2 kwietnia 1890 roku. Z wykształcenia prawnik, zawodowo związany był jednak z zupełnie inną dziedziną – z branżą odzieżową. Jako pierwszy prezes kongregacji, którą założył w 1934 r. z powodzeniem rozwijał kupiectwo w swoim ukochanym Przemyślu. Nawiązywał efektywne kontakty handlowe, które w znacznym stopniu przyczyniały się do rozwoju miasta. Przemyski przedsiębiorca razem z żoną Marią byli założycielami sklepu „Irys” oraz właścicielami kamienicy przy ul. Matejki. Podczas wojny, już jako kapitan rezerwy 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, po poniesieniu porażki podczas kampanii wrześniowej oraz w okresie okupacji sowieckiej Franciszek Głowacz został w swoim sklepie aresztowany i początkowo zwolniony. Nic nie robił sobie z rad o konieczności ucieczki, bowiem wierzył w to, iż sam fakt, że jest uczciwym człowiekiem go uratuje. Niestety popełnił błąd… Za sprawą donosu został w październiku 1939 r. ponownie aresztowany. Jego mieszkanie zrewidowano, a wszystkie należące do niego rzeczy skonfiskowano. Zamordowano go w Katyniu, co zostało oficjalnie potwierdzone dopiero w 1994 r. Zobacz także: Bajkowy krajobraz we włoskich Alpach. Filmowiec uchwycił urok Dolomitów Agata Czereba, UM Przemyśl
W Parku Miejskim w Przemyślu, miała miejsce szczególna uroczystość, podczas której przedstawiciele Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w nietuzinkowy sposób uczcili pamięć o Franciszku Głowaczu - pierwszym prezesie kongregacji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto