MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce na kredyt buduje się 17 proc. mieszkań, w Europie nawet 90 proc.

BEATA SYPUŁA
W tym roku ruszy akcja pożyczek dla budujących mieszkania w systemie TBS. Na zdjęciu: TBS-owskie budynki w Katowicach.  /  ANDRZEJ GRYGIEL
W tym roku ruszy akcja pożyczek dla budujących mieszkania w systemie TBS. Na zdjęciu: TBS-owskie budynki w Katowicach. / ANDRZEJ GRYGIEL
Rząd wprowadzi w drugim półroczu nisko oprocentowane kredyty przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe. Będzie on o stałej stopie około 9 proc., udzielany na 25 lat, przeznaczony dla budujących dla siebie, na wynajem, a ...

Rząd wprowadzi w drugim półroczu nisko oprocentowane kredyty przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe. Będzie on o stałej stopie około 9 proc., udzielany na 25 lat, przeznaczony dla budujących dla siebie, na wynajem, a także dla spółdzielni mieszkaniowych.

- Organizacją udzielania kredytów zajmie się Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, który na początek dostanie od skarbu państwa 2 mld zł, a kredyty będą udzielane przez banki komercyjne - powiedział Marek Pol, wicepremier i minister infrastruktury, na spotkaniu w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Oprocentowanie od kredytu na budowę mieszkania wyniesie realnie dla osoby, która bierze kredyt, około 6,5 proc. System kredytów powinien ruszyć w drugiej połowie 2002 roku, ale w rzeczywistości na dużą skalę zostanie uruchomiony dopiero w przyszłym roku.

- To są mechanizmy, które wymagają zaangażowania się banków komercyjnych. Banki te są nieufne. Zanim dojdą do wniosku, że to jest dobry interes, minie trochę czasu - powiedział wicepremier Pol.

Pomysł rządu polega na tym, że państwo zorganizuje fundusz, który pokryje bankom różnice w ciągu pierwszych 4-5 lat pomiędzy odsetkami rynkowymi a tymi odsetkami, które płaci klient. Natomiast klient, spłacając go przez następne kilkanaście lat, będzie zwracał to, co państwo na niego wyłożyło w początkowym okresie.

- Państwo musi pomóc zgromadzić ten fundusz w Banku Gospodarstwa Krajowego. Trzeba będzie zebrać w ciągu najbliższych 3-4 lat około dwóch miliardów złotych - szacuje Marek Pol. - Pożyczka będzie pochodzić z instytucji, które gromadzą pieniądze i je inwestują. Do takich należą otwarte fundusze emerytalne.

Na razie w Polsce zaledwie 17 procent wydatków na mieszkania pochodzi z kredytu. W Europie buduje się głównie za kredyt - z tego źródła pochodzi 80-90 procent nakładów na mieszkania.

- Polska, normalniejąc i wchodząc do Unii Europejskiej, wkracza w ten obszar, w którym kredyt nie może kosztować więcej niż 7-8 procent plus inflacja 2-3 procent. Tyle w Europie kosztuje kredyt - zauważa wicepremier Pol. - Jeśli przyjmiemy, że za kilka lat będą takie właśnie stopy, to cały problem polega na tym, jak przez kilka lat sfinansować stopy wyższe.

Na pewno jednak w tym roku ruszy potężna akcja pożyczek dla budujących mieszkania w systemie Towarzystw Budownictwa Społecznego, o czynszu, który jest bardziej dostępny dla osób o przeciętnych zarobkach. W tym roku z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego na budownictwo społeczne zostanie wydane 2,3-2,5 mld zł, co pozwoli na oddanie około 20 tys. mieszkań na wynajem. W 2001 r. zbudowano rekordową liczbę 11 tysięcy takich lokali.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto