Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Parku Śląskim rzeźba Żyrafa nadal stoi bez głowy. Po pracach konserwatorskich ma wrócić na swoje miejsce

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Głowa Żyrafy to pierwszy element rzeźby, który przejdzie zabiegi konserwatorskie
Głowa Żyrafy to pierwszy element rzeźby, który przejdzie zabiegi konserwatorskie MS
Jeden z najpopularniejszych symboli Parku Śląskiego to rzeźba Żyrafy, która od 1959 roku znajduje się przy jednym z głównych wejść do parku od strony os. Tysiąclecia, tuż obok przystanków komunikacji miejskiej. W czerwcu bywalców parku zdziwił widok Żyrafy bez głowy. Okazało się, że głowa została zdjęta, bo wymagała renowacji. Park Śląski na wiosnę zamierza odrestaurować całą rzeźbę, a po zakończeniu prac głowa wróci na swoje miejsce.

Dlaczego Żyrafa straciła głowę?

Głowę Żyrafy zdemontowano na skutek ekspertyzy, która wykazała konieczność przeprowadzenia prac konserwacyjnych, w tym naprawy mocowania. Park Śląski zamierza jednak przy tej okazji odrestaurować całą rzeźbę. Jak informuje rzeczniczka Parku Śląskiego, gotowy jest już plan prac konserwatorskich, a wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na konserwację całej rzeźby.

- Plan prac musi zostać zaakceptowany przez Miejską Konserwator Zabytków, a dopiero po zaakceptowaniu tego planu przystąpimy do procedury przetargowej - informuje Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego w Chorzowie.

Głowa została zdjęta, lecz pozostała część robót będzie wykonywana na miejscu, bez demontażu poszczególnych elementów. Renowacja podstawy najprawdopodobniej zacznie się na wiosnę, kiedy warunki atmosferyczne pozwolą na rozpoczęcie prac.

Dopiero gdy ten etap zostanie zakończony na szczyt konstrukcji wróci głowa. To oznacza, że nietypowy widok Żyrafy bez głowy będzie towarzyszył przechodniom jeszcze przez kilka nadchodzących miesięcy. Wszystko po to, aby rzeźba na dłużej zachowała swoje walory estetyczne.

- Jak zakończą się prace, to głowa wróci na swoje miejsce. Cała rzeźba zostanie odrestaurowana, odmalowana i wypięknieje - mówi Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Rzeźba Żyrafy to jeden z symboli Parku Śląskiego

Rzeźba Żyrafy powstała w 1959 roku w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych według projektu, którego autorami są Leopold Pędziałek i Leszek Dutka. Żyrafa to wykonana z metalu i żelbetu konstrukcja, która ma ponad 16 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą rzeźbą w Parku Śląskim. Abstrakcyjne przedstawienie żyrafy szybko stało się jednym z symboli chorzowskiego zoo i całego parku. Imieniem żyrafy nazwana została parkowa aleja prowadząca do bramy głównej Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. W 2011 roku rzeźba przeszła gruntową rewitalizację i została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto