W Muzeum Śląskim trwa Turnieju Debat Historycznych. Biorą w nim udział uczniowie z całego województwa śląskiego

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
W Muzeum Śląskim odbył się etap eliminacyjny VII Turnieju Debat Historycznych IPN.
W Muzeum Śląskim odbył się etap eliminacyjny VII Turnieju Debat Historycznych IPN. fot. Tomasz Breguła
Udostępnij:
W czwartek, 24 marca, odbywa się etap eliminacyjny VII Turnieju Debat Historycznych IPN. Reprezentanci szkół z całego województwa śląskiego rywalizują ze sobą w Muzeum Śląskim w Katowicach. Poziom tegorocznych debat jest bardzo wysoki, o czym mówią organizatorzy i sędziowie.

Cztery drużyny powalczą o miejsce w ogólnopolskim finale

W tegorocznej edycji bierze udział osiem drużyn z województwa śląskiego. To II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie, Technikum TEB Edukacja w Tychach, I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Będzinie, I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, II Liceum Ogólnokształcące im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej, II Liceum Ogólnokształcące im. E. Plater w Sosnowcu, IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu, i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Twardowskiego w Zabrzu.

- Turniej debat historycznych to ogólnopolski projekt edukacyjny, wykorzystujący najnowszą historię z debatą oksfordzką. To forma uporządkowanej dyskusji, w której występują dwie czteroosobowe drużyny. Jedna broni tezy, druga zaś stara się ją obalić - wyjaśnia Renata Skoczek, koordynator regionalny VII Turnieju Debat Historycznych IPN w Katowicach.

Uczestnicy biorą udział w trzech rundach debat, które wyłonią cztery najlepsze drużyny finału regionalnego. W tym roku młodzież spierała się na argumenty o tym, czy przyłączenie części Górnego Śląska do Polski było istotne tylko dla mieszkańców regionu, czy Polska wykorzystała swój potencjał, aby przygotować się do wojny w 1939 r. oraz czy dla członka „Solidarności” postulaty ekonomiczne były ważniejsze niż polityczne.

- W sumie będziemy dziś debatować na trzy różne tematy historyczne. Wiemy już, że wygraliśmy pierwszą debatę, nadal czekamy na werdykt odnośnie drugiej - mówił Igor Kwapień, uczeń I LO im. M. Kopernika w Będzinie. - Tegoroczne eliminacje oceniam bardzo pozytywnie, zwłaszcza, że mogły się one odbyć tutaj, w Muzeum Śląskim, a nie online, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Panuje tu świetna atmosfera. Polecam debatę oksfordzką każdemu, kto jest zainteresowany historią - dodawał Igor Kwapień.

Bardzo wysoki poziom tegorocznych eliminacji

Turniej Debat Historycznych IPN to największy i najbardziej prestiżowy projekt edukacyjny popularyzujący historię najnowszą w oparciu o debatę oksfordzką, w którym uczestniczą najlepsze zespoły debatanckie z całej Polski. Zwycięska drużyna katowickiego finału, który odbędzie się 28 kwietnia 2022 r., weźmie udział w ogólnopolskim Turnieju w Warszawie w czerwcu 2022 r. Projekt na etapie regionalnym jest realizowany z Muzeum Śląskim w Katowicach we współpracy z katowicką Fundacją Altiorem.

- To bardzo wymagający projekt, ponieważ poza znajomością zasad debaty oksfordzkiej, trzeba też znakomicie znać historię najnowszą i posiadać umiejętności retoryczne. Wiedza, którą dysponują uczestnicy, nierzadko wykracza daleko poza poziom rozszerzony realizowany w szkołach ponadpodstawowych. Wygranie takiego turnieju, cieszącego się coraz większym prestiżem, to spory sukces - przekonuje Renata Skoczek z IPN w Katowicach.

Drużyny poznały tezy, nad którymi będą debatować, na 21 dni przed rozpoczęciem eliminacji. Jak podkreślają organizatorzy i sędziowie, uczestnicy byli znakomicie przygotowani, a poziom tegorocznych eliminacji był bardzo wysoki.

- Debaty, które do tej pory sędziowałem, były bardzo równe. Jako sędziowie, musieliśmy się nagłowić nad naszymi notatkami, spory były ekscytujące. Jeżeli drużyny ze Śląska nadal będą prezentować tak wysoki poziom, to uważam, że jedna z nich będzie miała duże szanse na wygranie finału w Warszawie - podkreślił Jakub Płonka, prezes fundacji Altiorem.

Wysoki poziom tegorocznych debat dostrzegli również pozostali sędziowie. Mówcy radzili sobie znakomicie, mimo że dla wielu było to pierwsze tego typu doświadczenie.

- Miałam przyjemność sędziowania również w innych oddziałach i muszę powiedzieć, że w Katowicach mamy bardzo dobrze przygotowane drużyny debatanckie. Poziom jest bardzo wysoki - mówiła Renata Skoczek.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. Dziennik Zachodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie