Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kolejce po OZE

Redakcja
Na odnawialne źródła energii są pieniądze. Trzeba tylko mieć plan. I nie stać w kolejce, bo pakiet energetyczny wejdzie już w 2020 roku.

Czasu zostało niewiele, bo zaledwie sześć lat. W przypadku takich zmian, jak ograniczenie emisji dwutlenku węgla i wypełnienie w tej kwestii unijnych dyrektyw, to najwyższa pora na działanie, a nie udawanie, że problemu nie ma, i czekanie w kolejce po wsparcie. Inicjatywa musi wyjść ze strony gmin. A, niestety, takich, które już teraz tworzą plany i starają się o pieniądze na ich opracowanie, jest niewiele, nie tylko w naszym regionie. Pakiet o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o 20 procent do 2020 roku nikogo nie ominie. Ci, którzy myślą o tym już teraz, będą za parę lat spać spokojnie.

Węgierska Górka na czele gmin z pomysłem
Tak jak samorządowcy i mieszkańcy Węgierskiej Górki, która jest jedną z gmin w województwie śląskim korzystającą z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przeznaczonego na opracowanie lokalnego programu efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Celem eksperckiego opracowania będzie między innymi wskazanie propozycji dotyczących rozwoju i modernizacji systemów zaopatrzenia gminy w ciepło, energię elektryczną oraz paliwa gazowe. Program uwzględni także inne technologie związane z wytwarzaniem, przesyłaniem i wykorzystywaniem energii. Określone zostaną w nim również przewidywane koszty planowanych projektów, jak również konkretne źródła ich finansowania na podstawie harmonogramu realizacji zadań.

Ważne dla mieszkańców i dla przedsiębiorców
Ponieważ głównymi adresatami programu będą mieszkańcy Węgierskiej Górki i działający na terenie gminy przedsiębiorcy, ten oczekiwany przez nich dokument będzie uwzględniać oczekiwania odbiorców dotyczące zminimalizowania strat energii oraz wdrożenia takich rozwiązań, które wpłyną na zracjonalizowanie jej zużycia, a przez to na zmniejszenie kosztów jej pozyskania.

Planowane jest więc m.in. zaopatrzenie gminy w nośniki energii zapewniające niskie koszty usług energetycznych, a jednocześnie spełniające wymogi ochrony środowiska naturalnego. Przygotowywane opracowanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie w Węgierskiej Górce alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, rozwój gospodarki wodno--ściekowej oraz wykorzystanie energii odnawialnej. Zakłada również termomodernizację obiektów gminnych, a także umożliwienie wykorzystania specjalnych środków wsparcia finansowego ułatwiających realizację projektów poprawiających efektywność energetyczną w całej gminie.

Dzięki programowi Węgierska Górka przyłączy się do nielicznych gmin realizujących, przyjęty przez Unię Europejską, pakiet o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o 20 procent do 2020 roku. Bo w Polsce, mimo ustawowego nakazu, wciąż niewiele gmin ma plany podobne jak ten opracowywany w Węgierskiej Górce.

Fundusz wspomaga samorządy nie tylko radą
A plany zaopatrzenia i oszczędzania energii dostosowane do lokalnych uwarunkowań powinny być w każdej gminie. Dlatego katowicki Fundusz, jako jedyny w kraju, stworzył program dofinansowujący dotacją do 80 procent koszty opracowania realnych strategii służących energooszczędności. Takie dokumenty mogą być następnie podstawą do ubiegania się o preferencyjne pożyczki na realizację planowanych projektów. Jako pierwsze z tej możliwości skorzystały władze Pietrowic Wielkich. Zainteresowane są też inne gminy. Do tej pory z szansy skorzystały samorządy: Dąbrowy Górniczej, Miedźnej, Krupskiego Młyna, Tworoga i Zbrosławic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto