Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach zostanie rozdanych sto budek lęgowych dla małych ptaków. Trwa druga edycja akcji dla "dziuplaków"

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Ornitolodzy od dawna zachęcają, by m.in. za pomocą budek lęgowych, pomagać ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom: sikorkom, mazurkom i innym.
Ornitolodzy od dawna zachęcają, by m.in. za pomocą budek lęgowych, pomagać ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom: sikorkom, mazurkom i innym. fot. UM Katowice
Mieszkańcy Katowic już drugi rok z rzędu otrzymają budki lęgowe dla "dziuplaków". Podczas pierwszej edycji zainteresowanie było tak duże, że zapas szybko się wyczerpał. Czy tym razem będzie podobnie?

Budki lęgowe będą rozdawane za darmo

Ornitolodzy od dawna zachęcają, by m.in. za pomocą budek lęgowych, pomagać ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom: sikorkom, mazurkom i innym.

- Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami - wyjaśnia Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Deficyt miejsc do gniazdowania skutkuje tym, że ptaków jest coraz mniej, ubożeje też ich różnorodność, czyli skład gatunkowy.

- Lubimy słuchać śpiewu ptaków. Ptaki są też bardzo pożyteczne z naszego, ludzkiego punktu widzenia, bo m.in. zjadają masę owadów, które są szkodnikami lub po prostu nas stresują, jak np. krwiopijne samice komarów - dodaje Karetta.

Ornitolog przypomina, że Katowice są zaskakująco bogate w ptaki, które chętnie zasiedlają m.in. zapadliska pogórnicze, a także starsze drzewostany, w tym buczyny. Miasto może się pochwalić m.in. lęgami bociana czarnego, żurawia, trzmielojada, a także niedawno odkrytego w murckowskich lasach puszczyka uralskiego.

Akcja „WieszaMy budki dla dziuplaków” jest częścią projektu KATOobywatel.

– W ramach projektu podjęliśmy dotąd wiele działań związanych z dbaniem o środowisko naturalne: od aplikacji wCOP drzewo, przez wspólne sianie łąk, sprzątanie terenów zielonych czy tworzenia sąsiedzkich ogrodów. Zimą rozdaliśmy karmniki dla ptaków do samodzielnego złożenia a wcześniej domki dla jeży. Każdej akcji towarzyszy edukacja - mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w urzędzie miasta w Katowicach.

Inicjatywa zakupu budek lęgowych i przekazania ich w ręce mieszkańców narodziła się w urzędzie miasta, a budki stworzyły osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Od jakiegoś czasu warsztaty specjalizują się w budkach dla ptaków.

Po budki można się zgłaszać wysyłając maila na adres: [email protected]. W mailu należy wskazać planowaną lokalizację budki ale również krótkie uzasadnienie. Zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania zapasów.

Jakie budki trafią mieszkańców?

Budka lęgowa typu A wg prof. J. Sokołowskiego jest najbardziej popularnym typem budki lęgowej i nadaje się dla małych ptaków. Jest zasiedlana przez wszystkie sikory, wróbla mazurka, kowalika, krętogłowa, muchołówkę żałobną i inne małe dziuplaki. Podwójne wyciągane drzwiczki zapewniają ochronę przed drapieżnikami oraz umożliwiają czyszczenie budki przed okresem lęgowym. Budka wyposażona jest też w drewniany wieszak do zawieszenia na drzewie. Jest naturalna, nieimpregnowana i nieheblowana, bezpieczna dla ptaków i środowiska naturalnego. Na froncie widnieje czarne logo miasta - serce, a z boku logo Stowarzyszenia SPES.

Takie budki nadają się do rozwieszania w każdym drzewostanie, gdzie brakuje naturalnych dziupli. Wiesza się je najczęściej na wysokości do 4 m nad ziemią - sikorki chętnie zasiedlają te zawieszone od 1,5 m nad ziemią, natomiast wróble wolą te zawieszone wyżej. Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód. Okres, w jakim możemy zawiesić budki, zaczyna się już jesienią i kończy zimą (połowa marca). Jeśli są sprzyjające warunki do lęgu, tzn. łagodna zima, wówczas ptaki mogą zasiedlać gniazda już od 15 marca - dotyczy to ptaków zimujących. Ptaki przylatujące do nas na okres lęgowy, jak muchołówka, mogą zasiedlać budki do połowy kwietnia. Po sezonie lęgowym budki należy wyczyścić.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto