Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach uczczono 38. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Przyjechał premier Mateusz Morawiecki ZDJĘCIA

lota
W Katowicach uczczono 38. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek
W Katowicach uczczono 38. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek Lucyna Nenow
W poniedziałek w Katowicach uczczono 38. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, w trakcie której od kul zomowców zginęło dziewięciu górników. Obchody upamiętniające zamordowanych rozpoczęły się w kościele w katowickim Brynowie, a zakończyły pod pomnikiem Krzyżem przy kopalni Wujek. W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki

38. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek

Oficjalne obchody 38. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek rozpoczęło nabożeństwo w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie.

Mszę tradycyjnie już odprawiono w intencji dziewięciu poległych górników. Przewodniczył jej arcybiskup Wiktor Skworc. Metropolita katowicki podkreślał, że krzyż przed kopalnią Wujek (upamiętniający tragedię sprzed 38 lat) jest symbolem solidarności Boga z człowiekiem.

W nabożeństwie wzięli udział bliscy zabitych górników, mieszkańcy Brynowa, poczty sztandarowe, a także oficjele, w tym przedstawiciele władz miasta i województwa, politycy z regionu, a także premier Mateusz Morawiecki. Po nabożeństwie zebrani przeszli pod pomnik Krzyż przed kopalnią Wujek.

- Czym jest Polska? Polska jest niezłomną wolą Polaków walczących o lepsze jutro, o wolność i solidarności. Taka niezłomna wola tutaj na kopalni Wujek dała o sobie znać 38 lat temu. Podczas tego pamiętnego dnia, kiedy władza komunistyczna uderzyła w Solidarność, uderzyła w nasze marzenia o wolnej Polsce – mówił pod krzyżem Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał pacyfikacja kopalni Wujek nie było wypaczeniem „to była kwintesencja władzy komunistycznej”.

- Naprzeciw czołgów i karabinów stanęli górnicy uzbrojeni w łańcuchy, pręty, śruby, uzbrojeni w odwagę i marzenie o wolnej Polsce - dodawał.

Dodajmy, że oficjalne obchody rocznicy poprzedził Bieg Dziewięciu Górników, który zorganizowano wczoraj po południu w Katowicach. W wydarzeniu wzięło udział ponad 700 uczniów z 68 szkół województwa śląskiego. Wszyscy wystąpili w koszulkach ze zdjęciami zabitych górników. Po biegu młodzież złożyła kwiaty pod Krzyżem przy kopalni.

Przypomnijmy, że górnicy zastrajkowali już w pierwszym dniu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku.
Milicja i wojsko miały rozkaz spacyfikowania protestujących w kopalni, 16 grudnia otoczyli kopalnię. Po chwili na teren zakładu weszły oddziały ZOMO. Padły strzały.

Kule ZOMO-owców spowodowały śmierć dziewięciu górników, a 21 zostało rannych. Sześciu z górników zginęło na miejscu, a trzech zmarło w szpitalu.

Dziewięciu poległych z Wujka to:

  • Józef Czekalski (48 lat),
  • Józef Krzysztof Giza (24 lata),
  • Joachim Gnida (29 lat),
  • Ryszard Gzik (35 lat),
  • Bogusław Kopczak (28 lat),
  • Andrzej Pełka (19 lat),
  • Jan Stawisiński (21 lat),
  • Zbigniew Wilk (30 lat),
  • Zenon Zając (22 lata).

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto