Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach odsłonięto tablicę informacyjną poświęconą kadetom lwowskim. Znajduje się na osiedlu Tysiąclecia

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Tablica upamiętnia kadetów lwowskich uczestniczących w III powstaniu śląskim.
Tablica upamiętnia kadetów lwowskich uczestniczących w III powstaniu śląskim. Marzena Bugała-Astaszow
W poniedziałek 22 listopada odsłonięto w Katowicach tablicę informacyjną upamiętniającą kadetów lwowskich uczestniczących w III Powstaniu Śląskim. Znajduje się ona na Os. Tysiąclecia w Katowicach, na Skwerze Kadetów Lwowskich.

Tablica na os. Tysiąclecia upamiętnia kadetów lwowskich

Tablica poświęcona jest kadetom z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie oraz Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie. Część z nich uczestniczyła w III powstaniu śląskim, biorąc udział w walkach m. in. pod Górą Św. Anny. Odsłonięto ją na Skwerze Kadetów Lwowskich, znajdującym się na Os. Tysiąclecia w Katowicach.

Inicjatorami powstania tablicy, której fundatorem jest oddział IPN w Katowicach, byli katowiccy lwowianie i kresowianie. Na jej postawienie wydał zgodę zarząd spółdzielni mieszkaniowej „Piast”. W uroczystości uczestniczyli dr. Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach, Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, Antoni Wilgusiewicz, inicjator, a także Jolanta Ścibior, członek zarządu katowickiej spółdzielni.

Po odsłonięciu w siedzibie SM „Piast” odbyła się prelekcja prof. dr. hab. Stanisława Niciei pt. Czyn i legenda orląt lwowskich oraz występu Chóru Mieszanego „Ogniwo” z Katowic.

Tablica na 103. rocznicę obrony Lwowa

Uroczystość odbyła się z okazji 103. rocznicy obrony Lwowa. Wydarzenie to miało niebagatelny wpływ na odbudowę niepodległego państwa polskiego. W wyniku ofensywy wojsk polskich, 22 listopada 1918 r., Lwów został ostatecznie uwolniony od oddziałów ukraińskich, które 3 tygodnie wcześniej dokonały agresji na to polskie miasto, a teraz zostały z niego zupełnie wyparte.

Znakiem zwycięstwa - obrony polskości Lwowa i jego powrotu do państwa polskiego, stała się biało-czerwona chorągiew, którą rankiem tego dnia na ratuszu miasta Zawsze Wiernego Polsce wywiesił por. Roman Abraham, jeden z walecznych obrońców Lwowa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto