W Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Dnia Dobra organizowana przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Będą koncerty i wiele atrakcji

Monika Jaracz
Monika Jaracz
Udostępnij:
W Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Dnia Dobra organizowana przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Będą koncerty i wiele atrakcji, przeznaczonych dla całych rodzin. Główna idea wydarzenia to promowanie dobra oraz wolontariatu, a jego termin nie jest przypadkowy – został ustalony na symboliczny dzień.

W niedzielę, 24 kwietnia 2022 roku przed Spodkiem w Katowicach rozpocznie się w południe Dzień Dobra, czyli nowa inicjatywa organizowana przez Caritas Archidiecezji Katowickiej, która potrwa do godziny 18.00 i będzie odbywała się już cyklicznie co roku. Przedsięwzięcie to, dedykowane dziełom pomocy społecznej w województwie śląskim oraz wolontariuszom, w dużej mierze przyjmie formę wydarzenia muzycznego, bowiem na scenie wystąpią zespoły oraz artyści, dzięki którym możliwa będzie wspólna zabawa, integracja, a także promowanie dobrych inicjatyw. Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie mieszkańcom regionu podejmowanych przez Caritas działań charytatywnych na terenie województwa śląskiego. W związku z tym, podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane zakres i różne formy pomocy udzielonej dotąd przez organizację osobom potrzebującym. Ponadto, Dzień Dobra ma także przyczynić się do upowszechniania idei wolontariatu, a także wszelkich aktywności, związanych z niesieniem pomocy.

Wydarzenie będzie miało miejsce w dniu symbolicznym

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, Dzień Dobra będzie miał charakter ogólnopolski i wezmą w nim udział wszystkie diecezje w kraju, aczkolwiek za przygotowanie wydarzenia wiodącego odpowiedzialny jest Caritas Archidiecezji Katowickiej, który zorganizuje imprezę masową, adresowaną przede wszystkim do mieszkańców województwa śląskiego. Poza tym, w dwudziestu trzech innych miejscach archidiecezji katowickiej odbędą się w tym dniu mniejsze wydarzenia, które również wpiszą się w inicjatywę.

– Ten dzień Dobra nie jest tylko wydarzeniem w Katowicach, ale mamy dwadzieścia trzy inne miejsca na terenie archidiecezji katowickiej, gdzie taki Dzień Dobra będzie realizowany. To wydarzenie w Katowicach, przed Spodkiem jest wiodącym, natomiast w tych pozostałych miejscach będą miały miejsce festyny oraz różne akcje – mówi ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Dodaje on, że wśród nich będzie zaangażowanych między innymi sześć parafii, jedenaście szkół, dwa przedszkola i cztery organizacje.

Organizatorzy Dnia Dobra zauważają, że wybór terminu inicjatywy nie był przypadkowy.

– Wydarzenie będzie miało miejsce tydzień po Niedzieli Wielkiej Nocy, w takim dniu symbolicznym – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Spotkamy się wszyscy przed katowickim Spodkiem po to, by świętować Dzień Dobra. To będzie dzień symboliczny, ale tak naprawdę wieńczący czas, który można określić festiwalem dobra, trwającym tutaj na Górnym Śląsku niemal od trzydziestu jeden lat – od momentu, kiedy został reaktywowany Caritas Archidiecezji Katowickiej – mówi Joanna Zając, prowadząca konferencję prasową.

„(…) abyśmy nie ulegli takiemu złudzeniu, że zło zwycięża w świecie”

Główną ideą organizowanego wydarzenia jest promowanie dobra i postaw, związanych z gotowością do niesienia pomocy, a także wszelkich aktywności, które warto podejmować na rzecz potrzebujących.

– Dzień Dobra ma być z jednej strony wydarzeniem, które pokaże nam, co dobrego dzieje się w archidiecezji katowickiej, ale też ma nas uwrażliwić na to, żebyśmy to dobro czynili wokół siebie – mówi Ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Ksiądz biskup Grzegorz Olszowski z kolei zaznacza, że takie inicjatywy jak Dzień Dobra mają ogromne znaczenie szczególnie w obecnych czasach, w których bardzo dużo mówi się o tym, co złe, a wokół szerzy się niesprawiedliwość, ludzka bieda, wiele nieszczęść i tragedii. Zauważa przy tym, że dobro niesione przez ludzi oraz szlachetne postawy są tłamszone oraz giną wśród tych, mówiących o panującym złu. Dlatego, jego zdaniem warto podejmować dobre działania i je promować.

– Dobro ma to do siebie, że jest ciche, bardzo pokorne. Zło jest krzyczące, narzucające się. Jesteśmy bombardowani różnymi złymi wiadomościami, jak choćby pandemia czy wojna na Ukrainie i wiele innych trudnych sytuacji oraz doświadczeń ludzkich czy tragedii. To się narzuca, jest widoczne, bardzo czytelne. Natomiast nikt się nie chwali, że uczynił coś dobrego, że komuś pomógł. I to jest bardzo ważne, abyśmy nie ulegli takiemu złudzeniu, że zło zwycięża w świecie, bo zwyciężyło dobro. I nawet najmniejsze dobro, które czyni człowiek ma ogromny sens i znaczenie. To wydarzenie ma celu ukazanie, że dobro ma ogromną wartość i jest obecne między nami, a nawet najmniejsze dobro jest w stanie uruchomić pewien łańcuch, a nawet lawinę dobra. Jeśli człowiek spotyka się z dobrem, sam chce się nim dzielić – mówi ksiądz biskup Grzegorz Olszowski w imieniu archidiecezji katowickiej, która z metropolitą katowickim arcybiskupem Wiktorem Skworcem na czele patronuje wydarzeniu.

Dzień Dobra ma być też promocją wolontariatu

Obok głównej idei wydarzenia, którą stanowi promowanie dobra i postaw skoncentrowanych na pomocy potrzebującym, celem organizowanego Dnia Dobra jest również propagowanie wolontariatu. Organizatorzy podkreślają bowiem, że spełnia on niezwykle istotną rolę nie tylko społeczną, ale także obywatelską i wspólnotową. Zauważają też, że o jego szczególnym znaczeniu można było przekonać się chociażby w ostatnich tygodniach, kiedy wielu ludzi dobrej woli włączyło się w szereg akcji, związanych z pomocą niesioną uchodźcom z Ukrainy oraz obywatelom ogarniętego wojną kraju.

– Dzień Dobra ma być też promocją wolontariatu. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami niesamowitej dobroci ze strony wielu ludzi, wielu wolontariuszy, którzy zaangażowali się w pomoc, związaną z kryzysem uchodźczym w związku z wojną na Ukrainie. Otworzyliśmy we współpracy z Urzędem Wojewódzkim w Katowicach dwa punkty recepcyjne – w centrali Caritas i w seminarium, które przyjęły na nocleg około trzech tysięcy ludzi i pomogły około dziesięciu tysiącom osób. To jest niesamowita praca pracowników Urzędu Wojewódzkiego, służb porządkowych, wolontariuszy, pracowników Caritas – mówi Ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Wydarzenie to ma być równocześnie okazją, by podziękować wolontariuszom za ich zaangażowanie i pracę na rzecz osób potrzebujących – nie tylko podczas ostatnich akcji, związanych ze wsparciem Ukraińców, ale wszystkich, w jakich uczestniczyli dobrowolnie oraz z potrzeby serca.

– Praca tych wolontariuszy i służb to jest wielkie dobro, które się wykonało i my chcemy w czasie Dnia Dobra podziękować wolontariuszom za to, że z nami są i że to dobro przez ich ręce jest czynione – zaznacza Ksiądz Łukasz Stawarz.

Będzie dużo muzyki i atrakcji dla całych rodzin

Dzień Dobra będzie wydarzeniem masowym, podczas którego nie zabraknie koncertów w wykonaniu artystów z nurtu muzyki chrześcijańskiej, których dobór również nie był przypadkowy.

– Zostali wybrani artyści z kręgu muzyki chrześcijańskiej, którzy na co dzień o dobru śpiewają, mówią, żyją tym dobrem – mówi Ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Wśród wykonawców, na scenie przed katowickim Spodkiem wystąpią: Magda Anioł, Gabi Gąsior & Holy Noiz, Krzysztof Antkowiak, Adam Krylik, Mietek Szcześniak oraz zespół Albo i Nie.

To wyjątkowe wydarzenie adresowane jest do całych rodzin, bowiem będzie ono świetną okazją do wspólnego świętowania niedzieli oraz miłego spędzenia wolnego czasu.

– Chcemy, żeby to było święto ludzi, którzy czynią dobro, którzy tym dobrem się zajmują, ale też święto polskich, śląskich rodzin. Mamy nadzieję na naprawdę dobry czas w Dniu Dobra – mówi Daniel Binda, dyrektor do spraw organizacji i zarządzania Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Organizatorzy zadbają o to, by impreza była nie tylko ucztą dla ducha, ale też dla ciała. Nie zabraknie w związku z tym zaplecza gastronomicznego, a poza tym specjalnie na tę okazję przygotowane zostaną stoiska tematyczne, miasteczko zabaw dla dzieci, a także odbędą się rozmaite warsztaty dla uczestników tego rodzinnego wydarzenia. W ramach imprezy powstanie też Miasteczko Dobra, na które złoży się około dwudziestu namiotów, a w nich będzie miejsce na różne dobre inicjatywy. Dodatkowo, podczas wydarzenia będzie można zobaczyć również wystawę zdjęć pracownika katowickiego Caritasu Krzysztofa Gołucha, który jest znanym fotografem. Jego zdjęcia, które zostaną wystawione w ramach Dnia Dobra zostały wykonane podczas codziennej pracy osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, o godzinie 15.00 planowana jest wspólna modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego.

– Chcemy ją zaśpiewać, prawdopodobnie w tej wersji pana Krzysztofa Antkowiaka, bardzo pięknej wersji muzycznej – mówi Daniel Binda.

Poza tym, podczas Dnia Dobra zostanie przeprowadzona zbiórka dobroczynna na rzecz remontu świetlicy świętej Barbary w Katowicach.

– Dzień Dobra to też jest pewien wymiar praktyczny dobra, jakie chcemy uczynić. Będzie w tym dniu prowadzona zbiórka do puszek oraz za pośrednictwem terminali płatniczych. Ofiary z tych puszek i datki, które przyjmiemy będą przeznaczone na remont świetlicy środowiskowej świętej Barbary w Katowicach Giszowcu, która prowadzona jest przez Ośrodek Świętego Jacka w Katowicach, gdzie przebywa około trzydziestu dzieci i potrzebny jest gruntowny remont tej świetlicy – mówi Ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

W łączności z uchodźcami świętującymi Wielkanoc

W ramach Dnia Dobra oprócz imprezy, jaką Caritas Archidiecezji Katowickiej przygotuje przed katowickim Spodkiem inicjatorzy wydarzenia planują też inną bardzo ważną inicjatywę, jaką będzie organizacja śniadania wielkanocnego dla uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich bowiem w niedzielę, 24 kwietnia obchodzić będzie Wielkanoc zgodnie z obrządkiem wschodnim, toteż pojawił się pomysł umożliwienia im świętowania oraz przeżywania tego wyjątkowego dnia.

– Wiemy też, że ta niedziela będzie dniem Zmartwychwstania Pańskiego dla Kościołów Wschodnich, dlatego też we współpracy z Polskim Holdingiem przygotowujemy w Hotelu Katowice śniadanie dla osiemdziesięciu osób z Ukrainy, gdzie duchowny w języku ukraińskim takie śniadanie przeżyje razem z tymi osobami – mówi Ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Takie działania będą też prowadzone w punktach, w których archidiecezja przyjęła uchodźców, między innymi w domach rekolekcyjnych, zakonnych czy ośrodkach parafialnych.

Wspierają Dzień Dobra, by jego przekaz trafił do wszystkich

Dzień Dobra, organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej wspierają partnerzy, do których należą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Miasto Katowice, zaś patronują mu metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc i Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Wszyscy, którzy mają wkład w organizację inicjatywy podkreślają jednogłośnie, że wydarzenie jest ważnym przedsięwzięciem na wielu płaszczyznach, bowiem promowanie dobrych działań i postaw ma na celu kształtowanie społeczeństwa oraz wspólnych idei, potrzebnych w codziennym życiu. W związku z tym, współpraca o charakterze regionalnym podejmowana przez instytucje i organizacje wraz z Caritasem odgrywa bardzo ważną rolę w realizacji wielu wspólnych celów w wymiarze charytatywnym czy pomocowym.

Dzień Dobra ma zatem stać się okazją do promocji idei pomagania na szerszą skalę.

– Myślę, że takie inicjatywy jak Dzień Dobra nadają ducha naszemu regionowi i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia włącza się właśnie w takie inicjatywy – mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– To jest święto, które pozwala unaocznić wszystkim jak wiele tego dobra jest, jak wielu wolontariuszy jest zaangażowanych, ile dobrych akcji jest promowanych szczególnie teraz, w tym czasie, kiedy nastąpiła eksplozja dobra w naszym społeczeństwie w związku z wojną na Ukrainie. Myślę, że ten przekaz będzie jeszcze bardziej trafiał do wszystkich i bardzo liczymy na to, że faktycznie dobro zwycięży – dodaje Danuta Kamińska.

Ważną rolę Dnia Dobra podkreśla również Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego, która z kolei zwraca szczególną uwagę na znaczenie wolontariatu i potrzebę jego propagowania.

– My, jako województwo śląskie promujemy wolontariat i chcemy pokazywać, że jest on bardzo ważny oraz, że bardzo wiele osób i organizacji czyni dużo dobra, a tego nie widać i nie słychać. Także nie tylko jako organizator wspieramy Dzień Dobra, który odbędzie się w pierwszą niedzielę po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, ale też promujemy to dobro i mam nadzieję, że Dzień Dobra będzie dniem dobrym dla wszystkich mieszkańców województwa śląskiego – mówi Beata Białowąs.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie