Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu za parkowanie zapłacimy zbliżeniowo kartą, telefonem lub BLIK-iem. Większość miast na Śląsku wciąż jest na bakier z technologią

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Parkomat przez UM w Bytomiu
Parkomat przez UM w Bytomiu Patryk Osadnik
W Bytomiu za parkowanie zapłacimy kartą płatniczą, telefonem lub BLIK-iem. To znaczne ułatwienie dla kierowców, ponieważ dotychczas parkomaty obsługiwały jedynie płatności przeprowadzone za pośrednictwem gotówki i karty ŚKUP. W większości śląskich miast parkomaty nie obsługują najpopularniejszych sposobów płatność elektronicznych, choć Polska to jeden ze światowych liderów transakcji bezgotówkowych.

W Bytomiu za parkomaty zapłacimy kartą płatniczą, telefonem lub BLIKiem

W 2019 roku Bytom wchodzi w XXI wiek. Strefę płatnego parkowania w mieście ustanowiono już w 1997 roku, a w 2008 na ulicach pojawiły się pierwsze parkomaty i wreszcie po ponad dwóch dekadach mieszkańcy oraz przyjezdni, którzy Bytom odwiedzają doczekali się w SPP możliwości dokonywania płatności elektronicznych za pośrednictwem karty płatniczej, telefonu czy kodu BLIK.

Stało się to dzięki uchwale podjętej przed radę miasta 29 sierpnia.

- Po wejściu uchwały w życie rozpoczną się testy produkcyjne w pierwszych dwóch parkomatach. Jeśli zakończą się pozytywnie, planujemy wdrożenie płatności kartą we wszystkich parkomatach na przełomie 2019 i 2020 - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Dotychczas w Bytomiu opłatę za parking można było uiścić jedynie za pośrednictwem gotówki lub karty ŚKUP.

Koszt wprowadzenia systemu obsługującego płatności elektroniczne w bytomskich parkomatach to zaledwie 59 tysięcy złotych.

Ile kosztuje płatne parkowanie w Bytomiu?

  • 1 godzina - 1,5 zł
  • 2 godzina - 1,8 zł
  • 3 godzina - 2,1 zł
  • Kolejne godz. - 1,5 zł

Strefa płatnego parkowania obowiązuje w mieście jedynie w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 9 do 17. Wyjątek stanowi tutaj parking obok urzędu miasta, gdzie w poniedziałki parking jest płatny od 8 do 17.30, a w pozostałe dni robocze od 8 do 15.

Polska liderem płatności bezgotówkowych na świecie

Jak pokazują badania Digital Payments Study przygotowanego na zlecenie Visa już w 2017 roku 86 procent polskich konsumentów dokonało płatności zbliżeniowych, a ich liczba stale rośnie. Według danych Visa pod koniec 2018 roku 99,9 procent terminali płatniczych używanych w Polsce obsługiwało płatności zbliżeniowe. To oznacza, że nasz kraj może stać się pierwszym na świecie, gdzie zbliżeniowo będzie można zapłacić w każdym fizycznym punkcie sprzedaży.

Dlaczego płatności zbliżeniowe są w Polsce tak niezwykle popularne? Społeczeństwo się dynamizuje, funkcjonujemy coraz szybciej, pracujemy w innowacyjnych branżach i takich właśnie rozwiązań szukamy w codziennym życiu - szybkich i innowacyjnych. Chcemy móc sprawnie płacić za zakupy i usługi, zwłaszcza te najdrobniejsze jak parkowanie. Stąd tak trudno nam zrozumieć, dlaczego włodarze miast nie idą za oczekiwaniami mieszkańców.

Większość śląskich miast jest sto lat za technologicznymi zmianami

Choć zdanie, że w 2019 roku Bytom wchodzi w XXI wiek może brzmieć prześmiewczo, to wcale tak nie jest. Część śląskich miast wciąż jest na bakier z technologicznymi zmianami i mimo to, że Polska jest jednym ze światowych liderów w segmencie płatności bezgotówkowych, to magistraty jeszcze nie zdecydowały się na wprowadzenie najpopularniejszych spośród nich w parkomatach.

W miastach takich jak Katowice, Chorzów czy Gliwice w parkomatach kierowcy nie mogą dokonywać płatności zbliżeniowych. Ba! Nie mogą tam nawet zapłacić za postój kartą płatniczą.

- W urządzeniach, którymi dysponujemy na ten moment użytkownicy mogą dokonać opłat gotówką i kartą ŚKUP lub bezpośrednio u inkasenta Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów - mówi Ewa Lipka, rzecznik UM w Katowicach.

Urząd zapowiada jednak, że przygotowuje obecnie nową uchwałę dotyczącą strefy płatnego parkowania w mieście. Najistotniejszą z punktu widzenia mieszkańców i przyjezdnych zmianą ma być właśnie dostosowanie istniejących parkomatów do obsługi płatności bezgotówkowych. Bez wątpienia trochę wody w Rawie upłynie zanim to się stanie, ponieważ o konkretnych terminach urzędnicy nie mówią. W ubiegłym roku przekonywali, że "rewolucję" w parkomatach przeprowadzą na przełomie 2018 i 2019 roku, co jak widać się nie udało.

Katowice: O planowanych zmianach w strefie płatnego parkowania pisaliśmy TUTAJ

Trzeba przyznać, że w Chorzowie za parkowanie zapłacimy SMS-em. Za to w Gliwicach parkomaty obsługują płatności elektroniczne za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Wiąże się to jednak z pobraniem i zainstalowaniem tego typu aplikacji, a sama instrukcja korzystania z niej ma aż 10 punktów. W przypadku płatności zbliżeniowych wystarczy przyłożyć kartę lub telefon, a nawet zegarek do terminala i jest już po wszystkim. Jest to zdecydowanie łatwiejsze.

Zgodnie z duchem czasów postępują jednak władze Bielska-Białej, gdzie strefa płatnego parkowania będzie funkcjonowała od dnia 1 września. Każdy z 55 parkomatów będzie w Bielsku-Białej obsługiwał płatności bezgotówkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto