18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bibliotece Śląskiej powstaje Śląskie Archwium Opozycyjne. Jest tu już 777 pozycji ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Śląskie Archiwum Opozycyjne w Bibliotece Śląskiej
Śląskie Archiwum Opozycyjne w Bibliotece Śląskiej Justyna Przybytek
Już 777 dokumentów z tzw. drugiego obiegu, wydanych do 1989 roku, jest dostępnych w wersji elektronicznej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. To efekt współpracy Biblioteki Śląskiej oraz śląsko – dąbrowskiej Solidarności, które wspólnie tworzą „Śląskie Archiwum Opozycyjne – 1989”. W czwartek w gmachu BŚ o przedsięwzięciu opowiadali dyrektor książnicy – prof. Jan Malicki oraz szef śląsko – dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Panowie zaapelowali także o udostępnienie dokumentów, ulotek, fotografii i druków z drugiego obiegu z archiwów prywatnych, które mogłyby wzbogacić ŚAO.

Proces tworzenia Śląskiej Biblioteki Cyfrowej trwa już od kilku lat. BŚ digitalizuje zbiory dawne, szczególnie cenne, ale także te, które łatwo mogą ulec zniszczeniu, między innymi czasopisma i dokumenty wydawane przez opozycję w latach 80-tych ubiegłego wieku. Wiele z nich znajduje się w zbiorach książnicy, sporo zostało przekazanych przez działaczy Solidarności, zaś prawnym właścicielem ponad 50 tytułów czasopism opozycyjnych jest Zarząd Regionu Śląsko-Dabrowskiego NSZZ Solidarność. Problem w tym, że te zbiory szybko niszczeją.

- Słaba była jakość wydruku, bo to się robiło na bazie sadzy, tworzyło się taką mamałygę, służyła za barwę i wchłaniała się w papier, ale ten druk z latami zanikał – opowiadał podczas spotkania w BŚ Jacek Zommer, związkowiec z Huty Katowice, który w latach 80-tych drukował w „drugim obiegu”.

Dlatego też dotychczas dokumenty te były czytelnikom udostępniane jedynie na miejscu, w czytelniach BŚ, wiele z nich nie mogło być powielanych, a ewentualnie fotografowanych. Ten problem wraz z digitalizacją zbiorów przestał mieć znaczenie. W ŚAO znajdziemy je wszystkie zeskanowane. Nad ich digitalizacją pracuje kilkunastoosobowy zespół pracowników biblioteki oraz wolontariusze, jak dotąd do e-archwium trafiło 777 dokumentów, czasopism, itp. A będzie ich tu znacznie więcej. Ile?

- Wiele było w tamtym okresie publikacji i ulotek, o których nawet nie wiemy. One są w przysłowiowych piwnicach ludzi, którzy je wydawali. Liczymy, że je ujawnią i dzięki digitalizacji będzie możliwość ich historycznego zachowania – mówił Kolorz, który wspólnie z prof. Malickim zaapelował do mieszkańców regionu o pomoc w zebraniu opozycyjnych wydawnictw. Ich właściciele wcale nie muszą się z nimi żegnać, wystarczy, że udostępnią je do zeskanowania.

Projekt BŚ i „Solidarności” jest pierwszym tego typu w skali kraju. - Można powiedzieć, że jesteśmy prekursorami – komentował Kolorz. - Działamy konsekwentnie. Te 777 publikacji, to był nasz poligon doświadczalny. W ramach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej realizujemy program kompletny od archiwizacji zbiorów, przez ich konserwację, aż po udostępnienie – dodawał dyrektor Malicki.

Śląska Biblioteka Cyfrowa powstaje od kilku lat. W ubiegłym roku BŚ podsumowała, że jak dotąd udało się w niej opublikować i udostępnić prawie 30 tys. zbiorów. Zarówno ŚBC, jak i Śląskie Archiwum Opozycyjne wciąż się tworzą. Te drugie znajdziemy pod adresem http://sao.sbc.org.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto