Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj! Niezapłacone mandaty skarbówka może ściągnąć Ci z PiT-u

Karol Świerkot
Rozliczyłeś się już z fiskusem i liczysz na zwrot nadpłaconego podatku? Jeśli masz niezapłacony mandat, skarbówka może go potrącić z tej kwoty.

To jeden ze sposobów walki urzędów z dłużnikami. Zdaniem urzędników, jest to dość szybka i wygodna forma wyegzekwowania zobowiązań, a przy tym najmniej dotkliwa dla dłużnika, któremu nie wchodzi się na konto z wynagrodzeniem, a środki z których płacony jest mandat nie trafiły jeszcze do jego kieszeni.

W 2010 roku, w naszym województwie z 370 tys. mandatów udało się ściągnąć 27,5 mln zł. Głównie z tych wystawionych przez policję, straż miejską oraz same urzędy skarbowe. W tym roku za styczeń i luty na ściągnięcie przez skarbówkę czeka już ponad 41 tys. niezapłaconych mandatów.

Co o takiej formie ściągania należności myślą zatem sami zainteresowani, czyli zwykli podatnicy-mandatowicze? - To dobre rozwiązanie, bo z wypłaty często się planuje jakieś wydatki, a tu nagle ktoś ściąga z niej np. 300 zł. Zwrot z podatku to jednak jest kwota jakby ekstra, więc jest to mniej dotkliwe, kiedy właśnie z niej zostanie coś potrącone - mówi Łukasz Bednarek z Lędzin. - Bo jednak czasem ten mandat człowiek zarobi i sobie o nim po prostu zapomni - przyznaje.

Jeśli jednak ktoś ma nadzieję, że mandatu uda mu się w ogóle nie zapłacić, bo np. ulegnie on przedawnieniu, jest w błędzie. Jak podkreślają urzędnicy fiskusa, mandaty karne ulegają przedawnieniu dopiero po 3 latach od daty ich wystawienia. A to znaczy, że w tym czasie każdy mandatowicz zdąży się już 3 razy rozliczyć z fiskusem, więc opłata na pewno zostanie wyegzekwowana.

Pozostaje dodać, że najprostszym sposobem na uniknięcie takich niespodzianek, jest niezarabianie mandatów...


Po prostu wygodniej dla dłużnika

Rozmowa z Michałem Kasprzakiem, rzecznikiem prasowym Izby Skarbowej w Katowicach

Dlaczego urzędy skarbowe zaczęły ściągać należności za mandaty z kwoty nadpłaconego podatku?
Jest to bardzo skuteczna forma dochodzenia należności. Środki z tytułu nadpłaty znajdują się już w urzędzie skarbowym, a więc ich zajęcie jest szybkie. Warto pamiętać, iż wiele osób może traktować inne środki egzekucyjne jako bardziej inwazyjne. Tak jest w przypadku zajęcia rachunku bankowego lub egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Dłużnicy mogą nie chcieć, by przełożeni wiedzieli o ich problemach z policją, bądź urzędem skarbowym oraz o ewentualnych problemach finansowych.

Jak wygląda procedura ściągania takich należności, dlaczego to urzędy skarbowe się tym zajmują?

Z uwagi na to, że naczelnicy większości urzędów skarbowych są równocześnie organami podatkowymi i egzekucyjnymi, naczelnik urzędu skarbowego (działający jako organ egzekucyjny) dokonuje zajęcia nadpłaty u naczelnika urzędu skarbowego (organu podatkowego). Podatnicy powinni pamiętać, iż z uwagi na to, że nie dochodzi tu do zaliczenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych na rzecz mandatu, prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, obciążą ich także koszty egzekucyjne.

A co z odsetkami?
W przypadku mandatów karnych nie są naliczane odsetki, pobierana jest tylko należność główna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto