Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! W woj. śląskim coraz więcej osób choruje na ospę

Agata Pustułka
Najczęściej na ospę chorują przedszkolaki
Najczęściej na ospę chorują przedszkolaki Grzegorz Dembiński
Większość ludzi na ospę choruje w dzieciństwie. Ponowne zakażenie nie jest możliwe, bo zachorowanie pozostawia trwałą odporność.

Objawy ospy u małych i dużych są podobne - ból głowy, osłabienie i oczywiście wysypka, ale u starszych objawy są bardziej uciążliwe - głowa boli bardziej, może wystąpić wysoka gorączka. Osoba chora na ospę może w przyszłości zachorować na półpaśca, bo wirusy ospy są przechowywane w zwojach nerwowych.

Jest się czego bać! Ospa znowu atakuje!

Rozmowa z Renatą Cieślik-Tarkotą kierowniczką działu epidemiologii katowickiego sanepidu

W naszym województwie w 2010 r. chorowało na ospę 26 tys. osób, a w całym kraju ponad 180 tys. W tym roku zapowiada się kolejny rekord. Dlaczego tak wiele osób choruje na ospę?
Do wzrostu zachorowań dochodzi średnio co dwa, trzy lata. W 2007 roku było to 24 tysiące zachorowań, zaś w 2010 aż 26 tysięcy oób chorowało na ospę. Niestety liczba osób szczepiących się przeciwko tej chorobie jest znikoma. W skali regionu to 800-1000 osób rocznie. Nie jest to szczepienie obowiązkowe, ale zalecane.

Zaczyna się od stanu podgorączkowego i złego samopoczucia, a po kilku dniach na ciele pojawia się charakterystyczna, swędząca wysypka. Kto choruje najczęściej?
Ospa jest chorobą wirusową, którą bardzo łatwo się zrazić, zwłaszcza w skupiskach takich jak szkoła i przedszkole.

Kto może się szczepić?
Każdy, ale przede wszystkim powinno się szczepić dzieci oraz przyszłe mamy, a więc kobiety planujące powiększenie rodziny i zajście w ciążę. Koszt szczepionki to ok. 150 zł., ale gdy zdamy sobie sprawę z możliwych powikłań, to warto go ponieść. Zwłaszcza, że dziecko, które miało kontakt z chorym na ospę może być zaszczepione do 72 godzin od momentu tego kontaktu.

Jakie powikłania mogą się zdarzyć?
Może dojść do zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, móżdżku. Są to poważne choroby, których skutki są trudne do przewidzenia.

Czy zaszczepienie się przeciw ospie gwarantuje, że nigdy na nią nie zachorujemy?
Tej gwarancji nie mamy, ale z pewnością zaszczepienie się przeciwko ospie spowoduje, że przebieg choroby będzie łagodniejszy, a to niezwykle ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto