Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Warszawska, jedna z najstarszych ulic w Katowicach w wystawie w MHK

Justyna Przybytek
Ulica Warszawska w Katowicach
Ulica Warszawska w Katowicach arc
Przy niej powstał pierwszy w Katowicach hotel i pierwsza apteka. Ulica Warszawska. Dziś słynie z remontów, dawniej z okazałych willi

To bardziej aleja niż ulica. Robi podobne wrażenie, co aleja Korfantego: szeroka, przestronna, z ciekawą zabudową. Ale i jej zabudowa i historia są zupełnie inne niż alei Korfantego. Bo Warszawska to ulica zdecydowanie starsza, ba, jedna z najstarszych w Katowicach. A powstała jeszcze zanim narodziło się miasto. W czasach średniowiecznych była traktem prowadzącym z Mysłowic, przez Szopienice i Bogucice do Kuźnicy Boguckiej. Początkowo wiodła wzdłuż brzegu Rawy i skręcała w rejonie dzisiejszego rynku w kierunku kuźnicy. Tą drogą wywożono do Mysłowic wytopione i przekute żelazo (nazywano ją nawet drogą mysłowicką).

W pierwszym urbanistycznym planie Katowic z 1856 roku to właśnie Warszawska, wówczas Friedrichstraße, stała się częścią osi przyszłego miasta. Oś ta rozciągała się wzdłuż właśnie Warszawskiej i ul. 3 Maja aż po plac Wolności. Z biegiem lat z traktu kupieckiego stała się ulicą willową. A to za sprawą powstających tu eleganckich budynków - domy Grundmana, Edwarda Necka, J. Haasego i Ignatza Grunfelda - dzięki którym ulica zasłynęła. Najładniejsza z willi - Willa Grundmana zbudowana w stylu neorenesansowym - została zburzona w roku 1973 decyzją KW PZPR, w ramach usuwania z miasta "dzieła niemieckiej kultury". Dziś w jej miejscu stoi siedziba Narodowego Banku Polskiego.

To także przy Warszawskiej mieściły się urzędy Rady Miejskiej i Starostwa Powiatowego. Przestrzeń między nimi wypełniały punkty usługowe i handlowe. W 1848 przy ullicy otwarto pierwszy hotel w Katowicach, w miejscu obecnego Domu Handlowego "Zenit". Od nazwiska jednego z właścicieli (Karl Welt[8]) był popularnie nazywany Hotelem Welta. To także tu mieściła się pierwsza katowicka apteka, przeniesiona z ulicy Młyńskiej. I tu wybudowano perwszy kościół - ewangelicki. A na skrzyżowaniu Warszawskiej z Francuską stanął dom dr. Holtzego.

Przez ostatnie lata Warszawska kojarzyła nam się z nieustającymi remontami. Najpierw wlokącą się przebudową kanalizacji, potem modernizacją torów tramwajowych. I Warszawska, i 1 Maja nadal czekają jednak na gruntowną przebudowę i jezdni i chodników. Obie zasługują. Zwłaszcza nadal okazała Warszawska, przy której do dziś mieści się kilkanaście zabytkowych kamienic, domów i willi.
Historię ulicy na starych zdjęciach zobaczycie także w Muzeum Historii Katowic (ulica Szafranka). Do 17 marca można w nim oglądać wystawę "Z dziejów ulicy Warszawskiej"

Macie stare zdjęcia lub pocztówki z Warszawskiej? Przysyłajcie na : [email protected]

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto