Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ule z elektrośmieci stanęły również w Katowicach, które dołączyły do szlaku pasiek z recyklingu. Znajdują się w Ogrodzie Lawendowym

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Ule wykonane z elektrośmieci stanęły również w Katowicach, które w sobotę, 20 maja 2023 roku dołączyły do szlaku pasiek z recyklingu. W Światowym Dniu Pszczół stolica województwa śląskiego znalazła się zatem wśród miast, jakie uczestniczą w przedsięwzięciu, realizowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko. W Katowicach nietypowe ule można zobaczyć w Ogrodzie Lawendowym, a opiekunem pszczół jest Michał Lasek, zawodowy pszczelarz. Dzięki pyłkowi, zbieranemu przez owady będzie możliwe zbadanie stopnia zanieczyszczenia powietrza w stolicy naszego regionu, a także określenie bioróżnorodności w występującej tam przyrodzie.

Katowice włączyły się w ogólnopolski projekt przyrodniczy

W Światowym Dniu Pszczół, który przypada 20 maja stolica województwa śląskiego oficjalnie dołączyła do szlaku pasiek z recyklingu, będącego przedsięwzięciem, realizowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko. W ramach tego projektu, w Katowicach stanęły dwa ule wykonane z elektrośmieci – między innymi ze zużytych bębnów pralek. Te nietypowe obiekty można zobaczyć w Ogrodzie Lawendowym, mieszczącym się przy ulicy Ziołowej 43. Opiekunem pszczół, które zamieszkają w ulach jest Michał Lasek, zawodowy pszczelarz. Przy realizacji projektu w stolicy naszego regionu fundacja współpracowała z Zakładem Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Ule miały być praktyczne i wyróżniać się w przestrzeni miejskiej

Nad koncepcją uli, jakie od soboty 20 maja znajdują się w Ogrodzie Lawendowym w Katowicach pracowano ponad rok. Najważniejszym założeniem miał być praktyczny wymiar obiektów, ale równocześnie starano się, by miały one swój oryginalny i niepowtarzalny wygląd. Poza tym, że kluczowa była ich funkcjonalność chciano także, by ule wyróżniały się w przestrzeni miejskiej. Ich podstawowym wyróżnikiem stała się materia, z jakiej zostały wykonane, a więc pochodzące z recyklingu elektrośmieci. Poza stolicą województwa śląskiego, takie nietypowe ule można oglądać także w dwunastu innych polskich miastach.

Pyłek kwiatowy posłuży badaniom jakości powietrza

Ule, jakie pojawiły się w Ogrodzie Lawendowym w stolicy naszego regionu są efektem współpracy Fundacji Odzyskaj Środowisko z Zakładem Zieleni Miejskiej w Katowicach, który prowadzi obecnie projekt pod nazwą BeeOmonitoring. Przedsięwzięcie to jest elementem unijnej inicjatywy UPSURGE, jaka dotyczy między innymi wypracowania rozwiązań, służących zmniejszeniu zanieczyszczenia w środowisku. Działania te miałyby oczywiście opierać się na przyrodzie, a więc wykorzystywać naturalne jej zasoby. Zgodnie z założeniami, przy katowickich ulach zamontowano poławiacze pyłku kwiatowego, jaki stanie się przedmiotem analizy dla naukowców. Na jego podstawie określą oni stopień zanieczyszczenia powietrza, a także różnorodność biomasy w występującej tam przyrodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto