Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Kościuszki: Niby do Mikołowa, bardziej donikąd

Justyna Przybytek
Ulica Kościuszki - odcinek w Śródmieściu
Ulica Kościuszki - odcinek w Śródmieściu Marzena Bugała
Ul. Kościuszki będzie klasycznym deptakiem? - pytał na łamach DZ redakcyjny kolega 7 lat temu. Nie udało się, na ulicy zachwyca tylko wspomnienie o centralnym odkurzaniu i moderna

Mieszkanie tu po wojnie było nobilitujące. Przed wojną też. To tu powstał pierwszy w Katowicach budynek, w którym zainstalowano centralne... odkurzanie. Tu mieszkała aktorka Aleksandra Śląska i plastyk Andrzej Szewczyk. I to tu górnicy z Wujka budowali osiedle dla przodowników klasy robotniczej… Jeszcze nie wiecie, gdzie? Wszystko to - na lub przy - ulicy Kościuszki. Najdłuższej arterii komunikacyjnej miasta.

Kościuszki ma 9,8 kilometrów długości, biegnie od Śródmieścia poprzez Brynów, Piotrowice, Ochojec aż do Mikołowa. Jeśli tu tworzą się korki, to na dobre. Stoicie po kilkadziesiąt minut. Jeśli przejazd jest wolny, podziwiacie jak rozwijały się Katowice.

Dawniej była to prawdopodobnie droga z Czech na Zachód, przez Siemianowice, Tarnowskie Góry. Na pewno stała się osią budowy Katowic w międzywojniu. Plac budowy powstał na odcinku od Kopernika do Poniatowskiego - cały kwartał między tymi ulicami zabudowano kamienicami i budynkami, dziś perłami architektury tego okresu - moderny.

Dalej na południe?
- Były pola i gospodarstwa - opowiadała 100-letnia Elżbieta Rabsztyn, która przed wojną mieszkała przy Kościuszki. Po wojnie też, ale już na nowym osiedlu willowym, które wybudowano za parkiem w latach 50.
Po wojnie mieszkać przy Kościuszki to był prestiż. Przedwojenne garsoniery aż po 200-metrowe apartamenty zajmowali najważniejsi w PZPR. Nic dziwnego, były piękne i nowoczesne. W kamienicy na rogu Rymera i Kościuszki było centralne odkurzanie. Co oznaczało, że portier odkurzał mieszkanie, ściany, sufit. Z kolei dom na rogu PCK i Marii Skłodowskiej-Curie do dziś zachwyca swoimi zimowymi ogrodami.

Dobrze było też mieszkać dalej. W Brynowie na przełomie lat 60. i 70. zaczęto budować domy dla pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Po sąsiedzku, w tutejszych willach mieszkał partyjny establishment - na czele z Edwardem Gierkiem i Zdzisławem Grudniem. Miało też w Brynowie powstać osiedle robotnicze - 35. lecia PRL, czyli os. Zgrzebnioka. Powstało, ale zajęli je wybrani, a nie jego budowniczy - górnicy kopalni Wujek. I przed wojną i po niej, przy Kościuszki tętniło życie.

- Dzisiaj ulica Kościuszki należy do najdynamiczniej zmieniających swój charakter ulic w mieście - napisał nasz redakcyjny kolega w wydaniu Dziennik Zachodniego z 2003 roku. Tekst powstał przy okazji obchodów 95-lecia powstania ogródków działkowych przy Kościuszki. Ogród do dziś położony jest między ulicami Kościuszki, św. Barbary, gen. Zajączka i Kilińskiego. Gdy powstawał, były tu pola na skraju puszczy pszczyńskiej.

- Być może w niedalekiej przyszłości Kościuszki będzie klasycznym deptakiem skierowanym ku zieleni - zastanawiał się dziennikarz. Siedem lat później odpowiadamy więc, że Kościuszki już dynamicznie się nie rozwija, deptaka nie ma. I życia przy ulicy coraz mniej. A o dawnej świetności świadczą co najwyżej modernistyczne budowle - i park im. T. Kościuszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto