Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Układ drogowy i parkingi w strefie kultury na terenie po kopalni Katowice w końcu otwarte ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Układ drogowy strefa kultury Katowice
Układ drogowy strefa kultury Katowice
Nareszcie: drogi w strefie kultury na terenie po kopalni Katowice oficjalnie otwarto! Od środy możemy ominąć katowickie rondo i przedostać się z al. Korfantego na al. Roździeńskiego (albo w drugą stronę) ulicą Olimpijską. Dostępne są także parkingi w strefie, na których kierowcy znajdą aż 1000 miejsc postojowych.

Budowa układu drogowego na terenie po kopalni Katowice zakończyła się już kilka miesięcy temu, ale z ich oddaniem do użytku zwlekano. Oficjalne otwarcie nastąpiło w środę. Inwestycja - przebudowa sieci, budowa kolektora, kanalizacji oraz samych dróg i parkingów - kosztowała 104 mln złotych.

Sukces jest jednak połowiczny, bo udało się mniej niż miasto planowało. Teren dawnej kopalni Katowice - gdzie powstała nowa siedziba Muzeum Śląskiego, gotowa jest już siedziba NOSPR, a powstaje Centrum Kongresowe - miało przecinać sześć dróg, a przecinają cztery. Brakuje m.in. łącznika między al. Roździeńskiego a ulicą Katowicką w Bogucicach.

Zakres przedsięwzięcia ograniczono ze względu na koszty.
- Drugi etap inwestycji zostanie uwzględniony w planie budżetu na rok przyszły - zapowiedział Piotr Uszok, prezydent Katowic. Dodał, że chciałby, aby realizacja nastąpiła w 2015 rok, ale gwarancji czy się uda, nie dał.
Tymczasem nowe drogi są cztery, to w sumie 2,19 km asfaltu. Powstała ulica Dobrowolskiego, czyli przedłużenie ulicy Dudy Gracza, która kończy się za drugim wjazdem do nowej siedziby Muzeum Śląskiego, przebudowano ulicę Olimpijską oraz przedłużono ulicę Nadgórników aż do Olimpijskiej (biegnie równolegle do alei Roździeńskiego). Dodatkowo jest jeszcze mały kawałek drogi, ok. 80-metrowy, bez nazwy - biegnie od Olimpijskiej przy siedzibie Katowickich Wodociągów.

UKŁAD DROGOWY W STREFIE KULTURY, KATOWICE. MAPA

Objazd przez strefę kultury

Drogi mają przede wszystkim umożliwiać dojazd do powstających tu obiektów. Gotowe są - choć jeszcze nie otwarte - nowe siedziby Muzeum Śląskiego i NOSPR, a trwa budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Umożliwią jednak także kierowcom ominięcie katowickiego ronda. Jak? Ulicą Olimpijską możemy z al. Korfantego przejechać szybko na al. Roździeńskiego (albo w drugą stronę). Albo jeszcze inaczej: z ul. Olimpijskiej, ulicą Nadgórników dojedziemy do ulicy Ścigały w Bogucicach i stąd możemy wjechać na drogę S86. Możemy także z Nadgórników skręcić w Dobrowolskiego i wyjechać na Dudy Gracza.

W strefie są także dwa parkingi dla 400 aut oraz miejsca postojowe przy Nadgórników, to w sumie ponad 1000 miejsc parkingowych.

Parkingi na razie bezpłatne

- Nie przewiduję na obecnym etapie, aby miały być płatne - zapowiedział Piotr Uszok, prezydent Katowic. Dodał, że miasto rozważa możliwość uruchomienia nowej linii autobusowej do strefy. - Tak, aby kierowcy mogli tu zostawić auto i do centrum dojechać autobusem - wyjaśnił. Uszok przekonywał, że nawet gdy muzeum, sala NOSPR czy MCK zostaną otwarte, miejsc parkingowych nie zabraknie. Dla gości kongresów miejsca zostaną zabezpieczone, z kolei wydarzenia w NOSPR w większości będą się odbywały w godzinach wieczornych.

Budowa 2,19 km dróg w strefie kultury rozpoczęła się wraz z wbiciem pierwszej łopaty w teren dawnej kopalni Katowice, czyli w drugiej połowie 2012 roku. Inwestycja nie była łatwa, ze względu na charakter pogórniczego terenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto