Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Ukrainy podejdą do matury w Śląskiem. Na chwilę obecną jest około dziesięciu chętnych. Ta liczba wciąż rośnie

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Około dziesięciu uczniów z Ukrainy podejdzie do egzaminu maturalnego na terenie województwa śląskiego. Ta liczba może się jeszcze zmienić. Uczniów ukraińskich w śląskich szkołach średnich jest zdecydowanie mniej niż w podstawowych czy przedszkolach. Mają oni możliwość kontynuować naukę w swoich szkołach w formie zdalnej.

Ostatni dzień na zgłoszenie ukraińskich maturzystów do OKE

We wtorek, 5 kwietnia 2022 roku, o północy mija termin dostarczania przez dyrektorów szkół ponadpodstawowych wykazu uczniów z Ukrainy, którzy zdecydowali się podejść w Polsce do egzaminu maturalnego. Młodzi ludzie, którzy przyjechali zza wschodniej granicy Polski w wyniku prowadzonych w ich kraju działań wojennych i dołączyli do klas maturalnych, mają możliwość przystąpić do matury. W tym celu do końca marca byli zobowiązani do złożenia deklaracji, przekazywanych dyrektorom szkół. Na ich podstawie do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych dostarczane są wykazy uczniów zdających maturę.

Około dziesięciu uczniów z Ukrainy podejdzie do matury w województwie śląskim

W dniu 5 kwietnia 2022 roku o godzinie 14.00 liczba ukraińskich uczniów w województwie śląskim, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do egzaminu maturalnego, jest niewielka, ale sytuacja może się jeszcze nieco zmienić ze względu na to, iż ostateczny termin na dostarczenie deklaracji ze szkół do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej upływa dzisiaj o północy. Według danych, udostępnionych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie, do matury w województwie śląskim podejdzie dziesięć osób.

– Według deklaracji, jakie do tej pory przesłali nam dyrektorzy szkół, w województwie śląskim do egzaminu maturalnego chce podejść dziesięciu uczniów z Ukrainy. Są to jednak dane na chwilę obecną, bowiem ostateczny termin na dostarczenie deklaracji, wypełnionych przez ukraińskich maturzystów mija tak naprawdę dopiero o północy. Sytuacja zatem może się jeszcze zmienić, choć nie przypuszczamy, żeby były to jakieś znaczne zmiany – mówi Urszula Okrajni, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Ponadto ukraińscy uczniowie, którzy zostaną przyjęci do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej po dniu 5 kwietnia 2022 roku, również będą mieli możliwość przystąpić do matury. W takiej sytuacji maturzyści muszą złożyć deklarację najpóźniej do 11 kwietnia. Z kolei uczniowie, którzy dołączą do szkół już po 11 kwietnia, będą mogli podejść do egzaminu maturalnego, ale tylko i wyłącznie za uzyskaniem zgody dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W technikach nie ma maturzystów z Ukrainy

Jak zapewnia Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach, nie ma jeszcze informacji o liczbie uczniów z Ukrainy, którzy dołączyli do ostatnich klas szkół średnich. Nie wiadomo więc jeszcze, jaką część z nich stanowią ci, którzy zdecydowali się podejść do matury w Polsce.

– Nie mamy takiej informacji co do liczby osób z Ukrainy, które uczęszczają do ostatnich klas szkół średnich i mogłyby w tym roku podejść do matury. W systemie widzimy jedynie liczbę uczniów, którzy dołączyli jedynie do klas trzecich – zarówno szkół ponadpodstawowych, jak i ponadgimnazjalnych - w sumie, a jak wiemy, są one albo trzyletnie, albo czteroletnie. Wiemy tylko tyle, że na pewno nie ma żadnych maturzystów w technikach – mówi Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Najmniej ukraińskich uczniów jest w szkołach średnich

Uczniów ukraińskich w śląskich szkołach średnich jest zdecydowanie mniej niż w podstawowych czy przedszkolach. Wynika to między innymi z tego, że mają oni możliwość kontynuować naukę w swoich ojczystych szkołach w formie zdalnej. W wyniku tego część z tych osób, które chcą podejść do egzaminu, wybierze zapewne opcję zdawania matury online we własnym kraju.

– Uczniowie z Ukrainy mają prawo uczyć się zdalnie w swoich szkołach i jeśli kończą naukę w systemie ukraińskim, to zapewne wybiorą egzaminy organizowane również przez oświatę w swoim kraju, tyle, że w formie zdalnej – mówi Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach. – Zauważamy więc, że tych uczniów jest u nas stosunkowo mniej, niż w szkołach podstawowych, bo osoby te bardzo często kontynuują naukę na Ukrainie zdalnie – dodaje Anna Kij.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto