Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie stworzyli grę komputerową o nietolerancji i internetowym „hejcie".

Justyna Przybytek
Ekipa Whizz Kids z mentorami z Little Bit Academy w trakcie festiwalu Ars Independent w Katowicach
Ekipa Whizz Kids z mentorami z Little Bit Academy w trakcie festiwalu Ars Independent w Katowicach J. Przybytek
Uczniowie ze Szkoły Społecznej w Chorzowie stworzyli grę komputerową, traktującą o rasizmie, nietolerancji, ale też internetowym „hejcie”. Nad całością pracowali niemal rok, najpierw przygotowali scenariusz, następnie stworzyli niezbędne grafiki, a całość „zaprogramowali”. Jak przyznają zadanie nie było łatwe, a programowanie gier to żmudne i trudne zajęcie. Mimo to już przymierzają się do kolejnego projektu. Tymczasem swoją grę zaprezentowali w Katowicach podczas Nocnej Giełdy Gier Wideo, odbywającej się w ramach festiwalu Ars Independent.

Nazywa się Babaturan. To gra przygodowa z przesłaniem: ma poruszać problem rasizmu, nietolerancji, ale też internetowego „hejtu”. Jej twórcami są uczniowie ze Szkoły Społecznej w Chorzowie, łącznie jedenaście osób z ekipy Whizz Kids, to Michał, Maks, Wojtek, Filip, Jacek, Nina, Maja, Aleks, Dawid, Dominik, Szymon.

Mają od 10 do 13 lat i to ich pierwsza tak poważna przygoda z projektowaniem gier. Nad wyzwaniem pracowali w ramach Little Bit Academy, której zasadniczym celem jest nauka dzieci twórczego korzystania z nowych technologii.

- Stawiamy sobie za cel, aby zmienić nawyki korzystania z nowych technologii, aby dzieci podchodziły do nich świadomie. Również, jeśli mamy na myśli gry, bo można wybrać te dobrze przygotowane, napisane i dobrze zaprojektowane – tłumaczy Dominik Koziarski, jeden z mentorów Little Bit Academy.

Stworzenie gry zajęło dwa semestry szkolne. - Dzieci same wymyśliły scenariusz, a my je trochę ukierunkowaliśmy, aby historia poruszała również problemy społeczne. W trakcie dyskusji z uczniami, ustaliliśmy, że podejmiemy temat nietolerancji – wspomniał Koziarski.

Historia, w wielkim skrócie, to opowieść o Kosmitach przybywających na Ziemię. - Mają nadzieję, że tu znajdą swój nowy dom, ale ze względu na ich nietypowy wygląd, ich inność, zostają odrzuceni. Pojawiają się hasła „Ziemia dla Ziemian”, „co to za dziwaki”, „jazda nam stąd”. W grze mamy nawet hejtometr, który rośnie bardzo wysoko. W końcu Kosmici przybierają ludzką postać i idą do szkoły, aby edukować dzieci, uczyć je tolerancji – streszcza mentor. Niestety w szkole spotykają… trolla, który strzela w nich negatywnymi komentarzami… To zaledwie zalążek historii, nad którą grupa Whizz Kids pracowała.

Dzieci podzieliły się na grafików, programistów, nawet project managerów. Tworzyły tła poszczególnych etapów gry, postaci, programowały i mierzyły się z kolejnymi wyzwaniami. Współpracowały ze sobą i pomagały sobie nawzajem. Efekty tych działań zaprezentowały w Katowicach podczas Nocnej Giełdy Gier Wideo, odbywającej się w ramach festiwalu Ars Independent.

Czy gra jest fajna? Dorośli nie mają wątpliwości, że Whizz Kids wykonali kawał dobrej roboty. Dzieci inaczej. To doświadczeni gracze, są więc wobec swojej pracy bardzo krytyczni i zgodnie twierdzą, że gra mogłaby być lepsza. - Jeszcze nie, bo to bardzo wstępna wersja – ocenia Jacek. - Czy będzie lepsza? Może uda nam się ją rozwinąć - dodawał Maks. - Nie wiemy, czy będziemy ją kontynuować, czy wymyślimy coś lepszego – zastanawiał się Wojtek.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto