Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamil Durczok w geście protestu puścił Kazika "Twój ból" z tarasu mieszkania w Katowicach

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Kamil Durczok puścił z tarasu Kazika "Twój ból jest większy niż mój". To protest przeciwko zdjęciu utworu z radiowej "Trójki"

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kamil Durczok puścił z tarasu Kazika "Twój ból jest większy niż mój". To protest przeciwko zdjęciu utworu z radiowej "Trójki" Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Facebook Kamil Durczok
Kamil Durczok wystawił na taras mieszkania w Katowicach wielki głośnik i puścił utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Kamil Durczok głośno zaprotestował przeciwko cenzurze w radiowej Trójce. Przypomnijmy, utwór Kazika zajął pierwsze miejsce w piątkowej Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Notowanie jednak zniknęło. Powód? Krytyka zachowania Jarosława Kaczyńskiego.

Protest Durczoka na tarasie w Katowicach

W niedzielę (17.05) w samo południe Kamil Durczok w towarzystwie kilku młodych ludzi wystawił około południa wielki głośnik taras swojego mieszkania w Katowicach i odtworzył piosenkę Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wcześniej zapowiedział, ze to jego protest przeciw sytuacji w kraju, a w Trójce w szczególności. Przeprosił sąsiadów za chwilę hałasu i włączył utwór. W okolicy tarasu zebrało się kilka osób z osiedla, a dziennikarz ich pozdrawiał. Wszystko transmitował na swojej stronie na Facebooku.

- Miałem różnych szefów. Mądrzejszych, głupszych, miałem pajaca z PSL i mądralę z SLD. Nie zajmowali najwyższych stanowisk, byli lokowani na szczeblach dyrektorskich, w TAI. Piszę o tym, bo nie chcę, by Robert Kwiatkowski i Sławomir Zieliński pomyśleli, że o nich chodzi. Byli świetnymi szefami. Ci, którzy pracowali wtedy ze mną w TVP, wiedzą i kim piszę. Teraz to mniej ważne. Żaden z tych partyjnych kacyków, próbujących wtedy uprawiać czerwono-zieloną propagandę na antenach telewizji publicznej (tak, wtedy to była publiczna telewizja, a nie goebelsowska szczekaczka) nie miałby szans na wywinięcie takiego numeru, jaki zdarzył się w Trójce. Jest czymś niebywałym, że w XXI wieku, w wolnym świecie, w kraju członkowski Unii Europejskiej, panuje regularna dyktatura połączona z cenzurą - napisał na Facebooku Kamil Durczok.

W swoim wpisie poruszył kwestię zagrożonej demokracji, zabierania wolności i praw.

- Jeśli się nie obudzimy, dyktatura półgłówków stanie się rzeczywistością a zamiast wielu stacji radiowych będziemy mieli rządowe kołchoźniki. Szkoda miejsca na komentowanie tłumaczeń różnych funkcjonariuszy, ulokowanych w radiu na tym czy innym szczeblu. Ich gadanie urąga minimum inteligencji. Odejście Niedźwieckiego, faceta-symbolu, prawdziwej radiowej legendy, to jest coś o wymiarze więcej niż tragicznym. Tak się niszczy osobowości. Prawdziwych DZIENNIKARZY. A nie partyjnych pachołków w stylu pewnej pani i pewnego pana - dodał.

- Po takich numerach jak maseczki znajomego pana ministra, przywóz do kraju tony śmieci nie nadających się do ochrony obywateli, po kłamstwach rządu, po brutalności policji, po prezydencie, który z prezydentury zrozumiał tyle, że trzeba tylko podpisywać co uzurpator podsunie, a potem można zasuwać autem na kogutach i śmigać w Istebnej na nartach, po tym wszystkim, po łamaniu demokracji, obalaniu Trybunału, przejmowaniu Sądu Najwyższego - po tym przychodzi czas małych kretynków. Takich jak gość, nakazujący wywalić z Listy PrzebojóW Trójki, piosenkę Kazika. Bo Wielmożnie Panujący Wódz Jarosław Kim mógłby się poczuć gorzej - czytamy dalej.

Internet się śmieje

Kamil Durczok jest dziennikarzem. Pracował w radiu i telewizji, w tym TVP i TVN. Prowadził program w Polsacie. Na swoim koncie ma też nieudany etap z portalem silesion.pl, który przetrwał zaledwie trzy lata. Cień na jego postać rzuca chociażby spowodowana kolizja na autostradzie A1 pod Piotrkowem Trybunalskim w 2019 roku. Był pod wpływem alkoholu. Tygodnik Wprost opisywał też sprawę molestowania przez dziennikarza. Zaprzeczał temu, a tygodnikowi wytoczył proces. Uzasadnienie wyroku było miażdżące dla byłego szefa "Faktów". Sąd uznał, ze zachowanie Durczoka nosiło znamiona molestowania seksualnego.

Cenzura w Trójce

Do kuriozalnej sytuacji doszło po zakończeniu piątkowego notowania Listy Przebojów Trójki. Pierwsze miejsce zajęła piosenka pt. Twój ból jest lepszy niż mój, autorstwa Kazika. Kazik odnosi się w niej do sytuacji, gdy w czasie zagrożenia koronawirusem Jarosław Kaczyński składał wiązanki kwiatów na cmentarzu, łamiąc wydany zakaz wychodzenia z domu.

Notowanie w pewnym momencie zniknęło, a dyrekcja PR3 wydała oświadczenie.

"Podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy. W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację" - czytamy w sobotnim komunikacie podpisanym przez Tomasza Kowalczewskiego, dyrektora-redaktora naczelnego Programu 3 Polskiego Radia.

Co się stało z Listą Przebojów Trójki i w jaki sposób nagranie Kazika na nią trafiło? Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zapowiada, że sprawa zostanie dogłębnie zbadana.

- Podczas elektronicznego głosowania została wprowadzona piosenka spoza listy i doszło do ingerencji w kolejność utworów. Wskutek tego wynik końcowy nie odzwierciedlał głosowania słuchaczy - mówi szefowa Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - W tej chwili będziemy sprawdzać, czy nastąpiło to w wyniku błędu informatycznego, czy też była to ingerencja z zewnątrz. Z pewnością ta sprawa zostanie dogłębnie zbadana i wyjaśniona i wtedy będzie można podjąć decyzję co do ewentualnych kolejnych działań: albo w zakresie systemu informatycznego, albo ewentualnych kroków prawnych - dodała.

Temat usuniętego zestawienia wywołał falę komentarzy. Większość osób uważa, że Polskie Radio stosuje cenzurę, podobną do tej z lat PRL. Efekt może być odwrotny od zamierzonego - Polskie Radio zrobiło Kazikowi darmową promocję nowej piosenki.

Decyzja dyrekcji Trójki okazała się brzemienna w skutki. Z programu postanowił odejść m.in. Marek Niedźwiecki, który prowadził ostatnie wydanie LP3, a także kilku artystów. Dawid Podsiadło nie chce, by jego utwory grała Trójka. Również zespół Organek wycofał się ze współpracy z rozgłośnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto