Trzy oświadczenia dla lekarza rodzinnego. Troska, czy kosztowny absurd?

Beata Sypuła
Nasi lekarze coraz częściej toną w papierach i dokumentach.
Nasi lekarze coraz częściej toną w papierach i dokumentach. fot. Arkadiusz Ławrywianiec.
Jeśli nie pojawisz się w ciągu najbliższych 3 miesięcy u swojego lekarza rodzinnego - on zapewne zapuka do twoich drzwi. Musi bowiem do końca czerwca odebrać od Ciebie 3 oświadczenia, bez których nie może działać. Lekarze alarmują, że to kosztowny absurd. Rzecznik praw pacjenta widzi w tym jednak korzyści dla chorych.

- Funkcjonujemy w pogoni za pacjentem i nie widać końca biurokratycznych obciążeń lekarzy - mówi Bożena Janicka z Porozumienia Zielonogórskiego, które reprezentuje lekarzy podstawowej oraz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej także w województwie śląskim.

Tłumaczy, że w ubiegłym roku minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała krytykowane dziś przez nich rozporządzenie: lekarze muszą poinformować wszystkich pacjentów w kraju - czyli 37 milionów obywateli - o obowiązku składania tych nowych oświadczeń, dotyczących osoby upoważnionej do uzyskiwania informacji o ich stanie zdrowia, a także o zgodzie na badania.

U swojego lekarza rodzinnego musimy je złożyć do końca czerwca. - Taki termin nakłada na lekarzy rodzinnych rozporządzenie - mówi Adrianna Kilińska z Porozumienia Zielonogórskiego.

- Oznacza to, że albo pacjenci będą musieli odwiedzić przychodnię czasem oddaloną o kilkanaście kilometrów od domu, albo lekarze będą musieli prosić o podpisy pacjentów - dodaje doktor Janicka.
Maria Kukawska z Narodowe-go Funduszu Zdrowia w Katowicach bagatelizuje problem. Zauważa, że rozdział 9, par. 87 rozporządzenia o dokumentacji medycznej stanowi: "Dopuszcza się prowadzenie dokumentacji w sposób określony w przepisach dotychczasowych przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia".

- Moim zdaniem, nie oznacza to, że trzeba jeździć do domów pacjentów, ale zebrać stosowne oświadczenie, gdy pacjent zgłosi się do gabinetu w celu uzyskania porady - mówi Maria Kukawska.
Lekarze jednak są innego zdania, bo grozi im zamknięcie praktyki lekarza rodzinnego, jeśli nie dotrzymają terminu. Oznacza to, że dano im tylko pół roku na przygotowanie, wydrukowanie i uzyskanie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej podpisu od pacjenta na 3 dokumentach.

- Przychodnia rodzinna, która ma 4 tysiące zadeklarowanych pacjentów, musi przygotować i zapłacić za 12 tysięcy arkuszy papieru plus druk i opłacenie dodatkowo zatrudnionego pracownika. Ile zatem zapłacimy za taką dokumentację 37 milionów Polaków? - pyta dr Bożena Janicka z Porozumienia Zielonogórskiego.


Co podpisujemy

Do końca czerwca u lekarza rodzinnego trzeba podpisać:
*oświadczenia o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych ze wskazaniem takiej osoby z imienia i nazwiska wraz z
danymi do kontaktu z tą oso-bą albo oświadczenie o braku takiego upoważnienia,
*oświadczenie o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania dokumentacji ze wskazaniem takiej osoby z imienia i nazwiska lub oświadczenie o braku upoważnienia,
*oświadczenie pacjenta o
wyrażeniu zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innego świadczenia zdrowotnego.


Kto może pytać o zdrowie pacjenta

Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta

Przepisy dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia z 21 grudnia 2010 roku w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Zobowiązują świadczeniodawców m.in. do dołączania w dokumentacji medycznej oświadczeń pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskania informacji o jego stanie zdrowia oraz do uzyskiwania dokumentacji pacjenta przez inne osoby - ze wskazaniem osoby upoważnionej. Oświadczenia powinny być złożone przez pacjentów do
końca czerwca 2011 roku.

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpływa wiele spraw w kwestii upoważniania przez pacjenta osoby bliskiej do informacji o stanie jej zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych, jak też dostępu do dokumentacji medycznej.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie