Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny dzisiaj wyda werdykt w sprawie ogródków działkowych

Rafał Cybulski
fot. Rafał Cybulski
Przeciąga się sprawa Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, którą uchwalono w 2005 roku. W ubiegłym roku została ona zaskarżona przez profesora Lecha Gardockiego, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Dwa tygodnie temu w czwartek Trybunał miał wypowiedzieć się, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, ale odroczył ogłoszenie wyroku do 11 lipca.

Wprawdzie po rozprawie sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali sprawę za dostatecznie wyjaśnioną, ale wyroku nie ogłosili. Dlaczego? Nie wiadomo.

Przypomnijmy, że prezes SN zaskarżył ustawę, bo jego zdaniem nie chroni ona prawa własności samych działkowców, ogranicza je samorządom i Skarbowi Państwa oraz "przymusza obywateli do zaspokajania ich potrzeb w ramach odgórnie tworzonej korporacji o uprzywilejowanym statusie prawnym".

Z tymi argumentami nie zgadza się jednak Polski Związek Działkowców oraz większość samych działkowców, którzy obawiają się, że zmiana ustawy może być ciosem dla setek tysięcy osób, dla których działka jest szansą na podreperowanie domowego budżetu, a w niektórych przypadkach związania końca z końcem. Zwłaszcza dla emerytów, którzy wśród działkowców stanowią większość. Własne pomidory, ogórki lub jabłka i gruszki dla kogoś, kto dostaje głodowe świadczenia od państwa znaczą bardzo wiele.

- Dlatego ta ustawa właśnie bardzo dobrze chroni interesy działkowców, czyli bardzo dużej części naszego społeczeństwa, bo Polski Związek Działkowców liczy ponad 1 mln członków - przekonuje Jarosław Parus, prezes największego w Kwidzynie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Władysława Sikorskiego oraz przewodniczący kolegium prezesów kwidzyńskich ogrodów.

Zmiana ustawy dla działkowców może bowiem oznaczać utratę wielu przywilejów. Działkowcy są zwolnieni z niektórych podatków np. od altanek, a w przypadku, gdy ziemię chce przejąć Skarb Państwa lub samorząd należy im się zwrot poniesionych kosztów oraz grunty zastępcze.

- Jeśli ustawa zostanie uchylona możemy to wszystko stracić, a do tego znacząco wzrosną koszty utrzymania działek. Dziś średnie roczne opłaty to ok. 200 zł, ale jeśli pewne przywileje zostaną nam odebrane, to te koszty mogą wzrosnąć do 700-800 zł. Wielu emerytów nie będzie stać, by tyle płacić - przekonuje Jarosław Parus.

W większych miastach te opłaty mogą być nawet zdecydowanie wyższe.

Zresztą zdaniem wielu, sprawa niekonstytucyjności ustawy wyszła, bo Skarb państwa i lokalne samorządy ostrzą sobie zęby na atrakcyjne grunty w centrach wielu miast.

- Stawką w tej walce są 44 tys. hektarów bardzo cennej ziemi - wylicza prezes PZD Eugeniusz Kondracki.

W ubiegły czwartek sędziowie Trybunału Konstytucyjnego przez ponad sześć godzin sędziowie przesłuchiwali m.in. radców prawnych z Polskiego Związku Działkowców, prezesa konkurencyjnego związku działkowców, a także przedstawiciela Związku Miast Polskich. Sejm reprezentowali posłowie. Salę rozpraw wypełniał tłum obserwatorów, głównie działkowców zrzeszonych w PZD.

- PZD powstał na gruncie konstytucji PRL i nadal korzysta z nabytych wówczas uprawnień. Poza tym nikt, oprócz PZD, nie może tworzyć rodzinnych ogrodów działkowych, a sam związek nie ma nic wspólnego ze zrzeszaniem się działkowców. Działkowcy nie mają prawa do współdecydowania o działalności związku, a przywileje PZD naruszają konstytucyjną zasadę swobody zrzeszania się - argumentował przedstawiciel wnioskodawcy Mateusz Pilich z Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.

Inni zwolennicy uchylenia ustawy wskazywali także, że brak jakiegokolwiek nadzoru nad rozdzielaniem działek należących do PZD jest "swoistą dysfunkcją".

We wniosku do Trybunału Lech Gardocki zarzucił niekonstytucyjność całej ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. Gdyby jednak Trybunał nie podważył konstytucyjności całej ustawy, będzie musiał - na wniosek Gardockiego - orzec, czy zgodnych z konstytucją jest kilkanaście konkretnych jej przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto