Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa zbiórka podpisów przeciw wycince starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Trwa zbiórka podpisów przeciw wycince starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach
Trwa zbiórka podpisów przeciw wycince starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu”
Trwa zbiórka podpisów przeciw wycince starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach. Sprawa jest pilna, bo pod topór ma pójść nawet kilkadziesiąt drzew, a jak wyliczyli inicjatorzy akcji niektóre z nich mogą mieć nawet 180 lat. W dwa dni od uruchomienia internetowej petycji poparło ją 250 osób

Zbierają podpisy przeciw wycince starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach

Trwa zbiórka podpisów pod petycją o wstrzymanie wycinki w Lasach Murckowskich. W dwa dni poparło ją 250 osób. Pismo zostanie przekazane do Nadleśnictwa Katowice, a także do wiadomości władz Katowic, Mysłowic oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

O co chodzi? Jak wyjaśnia Michał Adamczyk ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu” do wycięcia w Lasach Murckowskichprzeznaczono kilkadziesiąt drzew, w tym kilka starych buków o wymiarach pomnikowych, na obszarze około 10 hektarów. Drzewa już oznaczono.

- To teren w odległości około kilometra od Rezerwatu Murckowskiego, ale rośnie tu drzewostan identyczny, jak ten w rezerwacie, pod względem wielkości i wyglądu – podkreśla.

Nie chodzi zresztą tylko o wycinkę. - Równocześnie zostanie zniszczone potencjalne miejsce gniazdowania puszczyka uralskiego. Gatunek stwierdzony jako lęgowy w Nadleśnictwie Katowice (lasach Murckowskich) – po ponad 100 latach – ponownie w roku 2019 i nadal jest lęgowy w tym terenie. To działanie szkodliwe dla przyrody i naszej społeczności. Żądamy ochrony naszego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego – czytamy w petycji.

Jak zapowiada Adamczyk pismo trafi do adresatów, gdy zostanie podpisane przez co najmniej 1000 osób.

- Równolegle planujemy również złożyć wniosek do Rady Miasta Katowice o utworzenie powierzchniowego pomnika przyrody na obszarze, na którym ma być prowadzona wycinka. Do czasu rozpatrzenia wniosku, żadne prace na tym terenie nie będą mogły być prowadzone – zapowiada.

Petycja "Ratujmy cenny starodrzew w Lasach Murckowskich". Pełną jej treść można znaleźć TU

"Żądamy wstrzymania zaplanowanych przez Nadleśnictwo Katowice na 2021 rok wycinek 150-180 letnich buków w Lasach Murckowskich!
Planowane wycinki, w oddziałach 328 i 329, mają objąć obszar ok. 10ha, w tym co najmniej kilkadziesiąt olbrzymich starych buków, z których kilka ma wymiary pomnikowe. Równocześnie zostanie zniszczone potencjalne miejsce gniazdowania puszczyka uralskiego. Gatunek stwierdzony jako lęgowy w Nadleśnictwie Katowice (lasach Murckowskich) – po ponad 100 latach – ponownie w roku 2019 i nadal jest lęgowy w tym terenie. To działanie szkodliwe dla przyrody i naszej społeczności. Żądamy ochrony naszego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego!
Na granicy miasta Katowice i Mysłowice znajduje się unikatowy i niepowtarzalny drzewostan wchodzący w skład Lasów Murckowskich. Rosnące tam stare buki tworzą miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Ponadto, drzewostan położony jest wzdłuż szlaków turystycznych i ścieżek spacerowych wykorzystywanych przez mieszkańców Mysłowic i Katowic, dostarczając im wrażeń estetycznych i krajobrazowych, charakterystycznych dla starych lasów. W Lasach Murckowskich jest to jedyne miejsce poza „Rezerwatem Murckowskim” gdzie pozostały jeszcze drzewa mające ponad 150 lat. Imponujące buki, znajdujące się w oddziałach 328 i 329, tworzą niepowtarzalne miejsce, które wyglądem i charakterem przypomina znajdująca się na kiedyś na tych terenach Puszczę Pszczyńską. W obu oddziałach przeprowadziliśmy pomiary drzew i zidentyfikowaliśmy 30 drzew biocenotycznych o wymiarach pomnikowych (powyżej 300cm obwodu dla buka)."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto