Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa drugi etap prac na alei Korfantego w Katowicach. Nasadzone zostaną kolejne drzewa, a jezdnia po wschodniej stronie zostanie zawężona

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Po obu stronach torów docelowo posadzonych zostanie około 50 drzew, a także krzewy, trawy japońskie i turzyce.
Po obu stronach torów docelowo posadzonych zostanie około 50 drzew, a także krzewy, trawy japońskie i turzyce. fot. UM Katowice
Pod koniec listopada, po zachodniej stronie torowiska biegnącego wzdłuż alei Korfantego w Katowicach, zasadzono ponad 50 drzew oraz liczne krzewy. W poniedziałek, 7 marca, rozpoczął się drugi etap inwestycji, w ramach którego podobne prace zostaną wykonane w jej wschodniej części.

Trwa zrywanie asfaltu na alei Korfantego

W Katowicach pojawi się więcej zieleni. Wschodnia jezdnia alei Korfantego, od ulicy Moniuszki w kierunku Ronda Ziętka, zostanie zwężona. Rozpoczęło się zrywanie asfaltu i przygotowaniu krawężników do osadzenia w nowym miejscu. Docelowo zmieni się tu organizacja ruchu.

Skręcenie w prawo przy wyjeżdżaniu z Moniuszki będzie możliwe jedynie z prawego skrajnego pasa. Z kolei lewy umożliwi wyłącznie jazdę prosto. Na ul. Piastowskiej część powierzchni będzie wyłączona z ruchu. Prace już się rozpoczęły.

Kierowcy samochodów osobowych oraz autobusów, poruszający się aleją Korfantego, wkrótce będą mieli do dyspozycji tylko jeden pas. Jak tłumaczy prezydent Marcin Krupa, miasto obrało sobie za cel, by w ramach prowadzenia inwestycji na terenie Katowic, powstawało jak najwięcej zieleni.

- Tereny zielone są odpowiedzią na zmiany klimatu – poprawiają retencję i pomagają w walce z wyspami ciepła - zaznacza i dodaje, że na terenie miasta są już planowane kolejne, zielone inwestycje. - Pracujemy nad stworzeniem i rewitalizacją pięciu parków oraz terenów zielonych na Stargańcu i nowej Doliny Pięciu Stawów. Planujemy też nasadzenia w strefie centralnej miasta – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wzdłuż zachodniej strony al. Korfantego – na odcinku od ronda do rynku – pod koniec ubiegłego roku powstał zielony pas ze szpalerem drzew. Po obu stronach torów docelowo posadzonych zostanie około 50 drzew, a także krzewy, trawy japońskie i turzyce.

Zieleń pojawi się w kolejnych punktach Katowic

W ostatnich dniach ogłoszono też przetarg na jedno z najważniejszych zielonych działań w mieście, czyli zazielenienie ul. Warszawskiej. Celem inwestycji, poza uzyskaniem efektów ekologicznych, jest nawiązanie do historycznych rozwiązań zazielenienia ulicy z XIX i początku XX wieku, a także przywrócenie ul. Warszawskiej reprezentacyjnego charakteru bulwaru.

Zaplanowano poszerzenie przestrzeni przeznaczonej dla pieszych, wprowadzenie dużej ilości zieleni i małej architektury, z jednoczesnym ograniczeniem ruchu samochodowego. Rośliny zostaną posadzone w podwyższonych klombach. W sumie pojawi się tu 70 drzew, 2649 krzewów, 2734 bylin i traw oraz 192 pnącza.

Ulica zostanie podzielona na strefy A, B i C, różniące się rodzajem roślin oraz sposobem aranżacji terenu. W innych punktach miasta zaplanowano już nasadzenie 366 drzew oraz 7228 krzewów. Zieleń jest coraz droższa. Wstępnie, na sfinansowanie zamówienia na dostarczenie drzew i krzewów, Zakład Zieleni Miejskiej założył kwotę w wysokości 280 tys. zł.

Już wiadomo, że ta kwota jest niewystarczająca. Suma najniższych ofert na trzy części przetargu daje w sumie ponad 365 tys. zł. Drzewa muszą być niejednokrotnie sprowadzane z zagranicznych hodowli.

- Od dwóch lat zauważamy znaczne pogorszenie sytuacji na rynku roślin. Właściwie regułą staje się przekraczanie założonych przez nas kwot w czasie przetargu – czasami nawet o 100 proc. Coraz częściej zdarza się także, że przedsiębiorcy nie są w stanie dostarczyć określonych przez nas roślin np. o określonej wielkości czy gatunku – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Na coraz trudniejszą sytuację na rynku zieleni ma wpływ przede wszystkim jeden czynnik – z uwagi na zmiany klimatyczne na całym świecie, miasta rozpoczęły intensywne programy nasadzeń. Bardzo dużą dynamikę widać szczególnie w Chinach, które stały się niezwykle chłonnym rynkiem dla hodowanych roślin. To winduje ceny i ogranicza dostęp do drzew i krzewów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto