Trasy rowerowe do 9 km od Katowic. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 18 - 19 września?

Newsroom 360
Newsroom 360
Wiesz, że w promieniu 9 km od Katowic jest mnóstwo ciekawych tras rowerowych?
Wiesz, że w promieniu 9 km od Katowic jest mnóstwo ciekawych tras rowerowych? gettyimages.com/Yelizaveta Tomashevska
Rozglądasz się za pomysłem na wyprawę rowerową w okolicy Katowic? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Na weekend 18 - 19 września wybraliśmy 5 ciekawych propozycji. Są zróżnicowane pod względem trudności czy dystansu, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 9 km od Katowic. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe w okolicy Katowic proponujemy na weekend 18 - 19 września.

Ścieżki rowerowe w okolicy Katowic

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 9 km od Katowic, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 18 września w Katowicach ma być nan°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 90%. W niedzielę 19 września w Katowicach ma być 14°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 20%.

🚲 Trasa rowerowa: Barbie ponownie w Oświęcimiu

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 84,04 km
 • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 42 min.
 • Przewyższenia: 115 m
 • Suma podjazdów: 1 035 m
 • Suma zjazdów: 1 048 m

Rowerzystom z Katowic trasę poleca JIMMYtm

Dzisiejsza trasa była ciekawa i ogólnie dobrze dopracowana, aczkolwiek pojawiło się kilka fragmentów których nie chciałbym ponownie przejeżdżać. Oznaczę je na mapie.
Na odcinku wzdłuż Dziećkowic, dość dużo błota i komarów. Cóż, zima była dość długa :))
Bardzo ciekawe miejsce to ruiny pałacyku w Bobrkach koło Oświęcimia
z przemiłym stróżem. Poniżej legenda o koniu Sapiechów do których pałacyk należał:
/Upamiętnia ona zwierzę, które, jak przez wiele lat sądzono, uratowało życie księciu Adamowi Sapiesze, wynosząc go z pola komarowskiej bitwy 1920 roku. Pamiątkowy kamień postawił swojemu koniowi - Atamanowi książę Adam w podzięce za uratowanie życia podczas komarowskiej bitwy. Według jednych relacji w dużej mierze księciu pomógł kawalerzysta Józef Pietras. Według innych - koń sam wrócił po swojego rannego pana i przeniósł go przez linię frontu w bezpieczne miejsce. Okazało się jednak, że jest inaczej. Podczas rozmowy z jedną z mieszkanek Bobrku Joanną Baran, która przed wojną przez wiele lat pracowała w bobreckim pałacu, pojawiła się wątpliwość, czy właścicielem konia był książę Adam, czy też może, według innych przekazów, jego brat Leon. Pani Joanna obiecała wówczas, że o wyjaśnienie poprosi kogoś z rodziny Sapiehów, gdyż cały czas utrzymuje z nimi kontakt. Wraz z życzeniami świątecznymi do Joanny Baran dotarł napisany przez mieszkającą w Belgii księżnę Jadwigę, córkę Adama Sapiehy list, z którego wynikało, że uratowanym przez wierzchowca żołnierzem był jednak Leon brat Adama. Wątpliwości natomiast nie ulega, że po swym chwalebnym czynie Ataman dożywotnio otrzymał wolność, nie był już siodłany ani zaprzęgany do wozu. Według miejscowych przekazów kamień znajduje się w miejscu, w którym zwierzę dokonało żywota w 1936 roku.
Nieciekawym odcinkiem była łąka za obozem w Oświęcimiu. Być może wczesną wiosną do przejechania bez problemu, teraz wymagała dużo zaparcia i uwagi - ot, zarośnięta. Najgorszy fragment to jednak okolice byłej kopalni Wesoła. Mimo iż na mapie trasa przejezdna, to jednak zagrodzona wysokim płotem, a nam błądzenie po dziewiczym lesie w otoczeniu doborowych szwadronów krwiożerczych komarów, jeszcze długo odbijać się będzie czkawką :)
Jednak gdy ominie się tych kilka zdradzieckich odcinków, pozostanie miła i dość urozmaicona wycieczka dla rozjeżdżonych rowerzystów.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Pustynia Błędowska 26.05.2016

 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 111,81 km
 • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 15 min.
 • Przewyższenia: 133 m
 • Suma podjazdów: 1 928 m
 • Suma zjazdów: 1 946 m

Arturroo1983 poleca trasę rowerzystom z Katowic

112km dystans trasy. Na Pustynię Błędowską chciałem wybrać się już dawno, tylko nie mogłem znaleź czasu, albo pogoda nie dopisywała. Dziś wszystko zlożylo sie idealnie, pogoda była w sam raz na rower i mialem cały dzien wolny. Przebieg trasy był następujący z Michalkowic skierowałem sie w strone Przełajki dalej dojechałem na Grodziec, następnie na Pogorie, Antoniów, Osiedle Młodych Hutników, dalej bezdrożami przez Ręcki Las, Las Trzebiesławiecki, później jechalem przez miejscowości Wiesiółka, Gzichów, Słotwina, Niegowonice, Sadzone Sosinki :-D, Skałbania, Chechło i tak dojechalem do Pustyni Błędowskiej zrobiłem pare fotek i mały pit stop :-P . W droge powrotną ruszyłem przez Chechło, później jechałem przez las i pustynny piach :-o.Dalej trasa prowadzila przez mieściny Wałek, Łazy, Tucznawa, Sikorka, Wygiełzów, Ząbkowice, Piła Ujejska, Kostury dojechałem do Pogori, Grodźca, Przełajki i wróciłem do Siemianowic. Trase polecam wprawionym rowerzystom
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Barbie odkrywa nowe drogi

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 42,56 km
 • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 42 min.
 • Przewyższenia: 99 m
 • Suma podjazdów: 683 m
 • Suma zjazdów: 660 m

Trasę rowerową mieszkańcom Katowic poleca JIMMYtm

Ładna pogoda, kilka wolnych godzin i całkiem atrakcyjna wycieczka nad zalew Dziećkowice. Początkowo miała przebiegać przez okolice trójstyku, ale drogowcy pokrzyżowali nam plany. Moim zdaniem najciekawsza droga nad ten zalew. Mało asfaltu i ciekawe widoki. Spokojnie do przejechania z dzieckiem
Przejazd odcinkiem bliżej A4 wiedzie teoretycznie drogą zamkniętą, własnością Elektrowni Jaworzno, ale nikt się tym nie przejmuje i widzieliśmy tam kilku rowerzystów i miejscowych, a teren wygląda na dziki i nieeksploatowany . Zamiast jechać wałem jak my, można jechać drogą poniżej.

Moim zdaniem trasa ciekawa technicznie i krajobrazowo, Jeden czy dwa asfaltowe odcinki da się przeżyć ;)
Trasę można spokojnie zrobić w obie strony tzn jechać najpierw blizej A 4 jak ja, albo bliżej samej elektrowni
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: 05 Gliwice - Katowice przez lasy

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 34,09 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 8 min.
 • Przewyższenia: 87 m
 • Suma podjazdów: 182 m
 • Suma zjazdów: 228 m

Trasę dla rowerzystów z Katowic poleca JacekG155

Trasa z Gliwic do Katowic wariantem południowym przez lasy na południe od autostrady A4 oraz możliwie mało ruchliwymi ulicami i terenami zielonymi miast. Po drodze mijamy:

 • Park Leśny w Zabrzu
 • Kończyce - dzielnicę Zabrza
 • stawy w Lasach Panewnickich
  Trasa została zoptymalizowana tak, by jak najmniej jechać ruchliwymi ulicami, a jak najwięcej przez tereny leśne. Końcowy fragment od baru "Przystań" do centrum Katowic można modyfikować wykorzystując różne drogi i ścieżki leśne. Przedstawiony wariant jest najkrótszy i najszybszy.
  (Uwaga, trasa została zarejestrowana w odwrotnym kierunku niż kolejność zdjęć i opisu.)
  Nawiguj

🚲 Trasa rowerowa: Barbie powraca do Jaworzna

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 68,51 km
 • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 51 min.
 • Przewyższenia: 121 m
 • Suma podjazdów: 1 228 m
 • Suma zjazdów: 1 204 m

JIMMYtm poleca trasę rowerzystom z Katowic

Jedna z ostatnich upalnych niedziel i Barbie ponownie na śląskiej ziemi.
Jaworzno to wycieczka już znana, lecz tym razem z drobnymi modyfikacjami, które urozmaiciły i trochę ułatwiły wycieczkę.
Moim zdaniem ciekawa trasa. Dodatkowo była kolejna okazja by potestować rower Trek Stache 5. Tym razem z maksymalnym ciśnieniem 2,1 atmosfery w tylnym i 1,5 atm w kole przednim. Rower w stosunku do wcześniejszego ustawienia (0,5x0,5atm) zyskał na dynamice i szybkości, komfort trochę mniejszy, ale przyczepność nadal pozostała na poziomie nieosiągalnym dla rowerów konkurencji. Do tego niesamowita, bardzo krótka linia tylnych widełek, to daje wręcz obłędną szybkoskrętność i żwawość na krętych szlakach, do tego poderwanie kokpitu do lotu jest bajecznie łatwe. Mimochodem wspomnę tylko o możliwości zastosowania (dzięki hakom stranglehold) nawet 4 rodzajów kół: 29+, 29, 28 i 27,5...
Gdyby nie ten napęd srama w modelu Stache 7 na 2017 rok, to wiedział bym co kupić...
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

miejsce #20

Merida

Merida Scultura 100 green (black) 2019

2 895,00 zł2 895,00 zł
Materiały promocyjne partnera
traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Szkoła

Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie