To magiczna oaza zieleni w Katowicach! Rezerwat Las Murckowski będzie większy! Decyzja wejdzie za kilka dni. Zobaczcie, jaki jest piękny!

Monika Jaracz
Monika Jaracz
Marzena Bugała-Astaszow
To magiczna oaza zieleni w Katowicach! Las Murckowski będzie większy o 40 ha, a ponadto – zostaną w nim wyodrębnione trzy części, spośród których każda zyska strefę ochronną, czyli otulinę. Uaktualniona wartość powierzchni rezerwatu – wynosząca 141,56 ha – stanie się oficjalną daną już 7 grudnia 2022 roku, bowiem wtedy wejdzie w życie odpowiednie zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, regulujące nowe ustalenia. Las Murckowski, powstały w 1953 roku, utworzono w celu ochrony pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej. Sama nazwa rezerwatu, zaproponowana w 1977 roku podczas prac nad jego poszerzeniem, obowiązuje od roku 1989, kiedy to powiększono obszar lasu.

To magiczna oaza zieleni w Katowicach! Rezerwat Las Murckowski będzie większy

Las Murckowski jest terenem chronionym, na którym prowadzone są typowe dla rezerwatów działania, mające na celu zabezpieczenie poszczególnych elementów tego obszaru. Liczne walory przyrodnicze, a także historyczno-kulturowe wymagają nieustannej uwagi oraz troski o ich stan, który jest na bieżąco kontrolowany przez odpowiednie służby.

W związku z tym, że w sąsiedztwie Lasu Murckowskiego znajduje się więcej wyjątkowych i zasługujących na szczególną ochronę miejsc, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach podjęła decyzję o powiększeniu rezerwatu.

– Zwiększenie powierzchni rezerwatu przyrody Las Murckowski przyczyni się do poprawy warunków realizacji celu ochrony, obowiązującego w rezerwacie, czyli zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych fragmentu lasu mieszanego o cechach naturalnych, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji miejskiej. Będzie on realizowany w wyniku poddania pod ochronę rezerwatową fragmentów obszaru leśnego, charakteryzujących się zbliżonymi walorami przyrodniczymi, jak dotychczasowy teren rezerwatu – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach.

Rezerwat w otulinie

Jednym z nowych rozwiązań, jakie uwzględniono w zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, jest również plan utworzenia otuliny, czyli strefy ochronnej wokół Lasu Murckowskiego.

– Zrealizowany też zostanie wieloletni postulat naukowców, leśników i przyrodników, aby wokół rezerwatu utworzyć otulinę. Dzięki tej strefie ochronnej rezerwat zyska kompleksową ochronę przed możliwością negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych w przyszłości – zauważa Mirosława Mierczyk-Sawicka.

Warto dodać, że w nowym dokumencie zastąpiono sformułowanie „aglomeracja przemysłowa” innym, które w uaktualnionej wersji brzmi „aglomeracja miejska”. Ten drobny zabieg wynika z przemian w otoczeniu rezerwatu – z terenów silnie uprzemysłowionych na miejskie.

Będzie większy niż zakładano

Nad wnioskiem o powiększenie Lasu Murckowskiego pracowano od wielu miesięcy. Został złożony w lipcu 2021 roku. Pierwotnie zakładał poszerzenie terenu rezerwatu o 15 ha. Podczas analizy tego dokumentu przeprowadzono kwerendę obszarów, znajdujących się wokół Lasu Murckowskiego. W trakcie prac okazało się, że miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, historycznie oraz kulturowo jest więcej. W związku z tym zdecydowano się na poszerzenie rezerwatu.

– Zaproponowaliśmy objęcie ochroną rezerwatową wydzieleń leśnych na północ od rezerwatu. Las ten tworzą liczne starodrzewia dębowe i bukowe, drzewa dziuplaste. Występują tam lokalne zabagnienia ze źródłami i fragmentem potoku Przyrwa, a także urozmaicona rzeźba terenu, pozostałości biedaszybów oraz wiele niewielkich wąwozów czy też jarów, będących śladami leśnej promenady, wiodącej do ówczesnego Wzgórza Erdmanna – podkreśla Przemysław Skrzypiec, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach i regionalny konserwator przyrody. – Elementy te cechują ten obszar jako wybitny pod względem przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Wyjątkowość i potencjał tego leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji Katowic terenu jest nie do przecenienia – dodaje.

To magiczna oaza zieleni w Katowicach! Rezerwat Las Murckows...

Pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej

Las Murckowski, powstały w 1953 roku, początkowo obejmował obszar o powierzchni 7,04 ha, a utworzono go w celu ochrony pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej. Sama nazwa rezerwatu, zaproponowana w 1977 roku podczas prac nad jego poszerzeniem, obowiązuje od roku 1989, kiedy to zatwierdzono powiększony obszar lasu. Jak twierdzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, największymi walorami przyrodniczymi lasu są 150-letnie 220-letnie drzewostany bukowe, liczne pomnikowe okazy dębów i buków, a także rzadkie oraz chronione gatunki roślin i zwierząt. Ponadto, Las Murckowski ma mnóstwo wyjątkowych walorów krajobrazowych, które podyktowane są między innymi charakterystycznym ukształtowaniem terenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie