Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już ostatnie dni pod palmami na rynku w Katowicach. Na zimę rośliny pojadą do Panewnik

LOTA
Palmy na rynku w Katowicach
Palmy na rynku w Katowicach Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
To już ostatnia szansa na selfie pod palmami na rynku w Katowicach. Cztery feniksy kanaryjskie w piątek, 25 października, zostaną przewiezione do hali Katowickich Wodociągów w Panewnikach. Tam, jak co roku spędzą zimę pod czujnym okiem pracowników Zakładu Zieleni Miejskiej.

Palmy z Gliwic już czwarty sezon są ozdobą rynku w Katowicach

Cztery 5-metrowe feniksy kanaryjskie, wypożyczone z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, po raz pierwszy pojawiły się na katowickim rynku – w części nad Sztuczną Rawą - w 2016 roku.

Pomysł się przyjął, a w tym roku mija już czwarty sezon z tymi egzotycznymi roślinami na rynku w Katowicach.

Palmy nad "Sztuczną Rawą" pojawiają się na przełomie maja i czerwca (w tym roku w pierwszej połowie maja) i zostają tu aż do października. Późną jesień i zimę spędzają natomiast w hali Katowickich Wodociągów w Panewnikach (wcześniej były w hali Jantor II w Nikiszowcu, ale ta od ubiegłego roku w remoncie), gdzie znajdują się pod opieką pracowników Zakładu Zieleni Miejskiej.

Nie inaczej będzie i w tym roku. Palmy zostaną na rynku jeszcze przez kilka dni. W piątek, 25 października, zostaną przewiezione do Panewnik.

Dodajmy, że rośliny są potomkami feniksów kanaryjskich, sprowadzonych na wystawę roślin egzotycznych do Gliwic w 1924 roku. Pomysł, aby były ozdobą rynku w Katowicach to nawiązanie do historii tego miejsca: w latach 60. XX wieku palmy w donicach stanowiły ozdobę dzisiejszego placu Kwiatowego, starsi mieszkańcy mogą też pamiętać, że stały przed wejściem do głównego dworca kolejowego.

Dwie nowe palmy przy Teatrze Śląskim

Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy na katowickim rynku palm było w sumie sześć. Dwie nowe ustawiono na początku lipca przed wejściem do Teatru Śląskiego. Prezentowały się równie okazale, co te w rejonie fontanny „Sztucznej Rawy”, tyle że tamte są w donicach, a te przed teatrem zasadzono w klombach, w których wcześniej rósł bukszpan.

Jak wyjaśniała na łamach DZ Aleksandra Czapla-Oslislo, rzeczniczka Teatru Śląskiego inspiracją do posadzenia palm przed teatrem był spektakl „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” (czerwcowa premiera Teatru Śląskiego) i plakat zapowiadający premierę, na którym widać było gaj palmowy. Ostatecznie Teatr Śląski zakupił dwie takie rośliny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto