Tłumy na defiladzie w Katowicach [ZDJĘCIA] Ciasno jest pod Spodkiem i wzdłuż alei Roździeńskiego

LOTAZaktualizowano 
Tłumy na defiladzie w Katowicach LOTA/MB
Defilada "Wierni Polsce" przyciągnęła do Katowic tłumy. Ciasno jest na rynku i alei Korfantego, ale też na placu przed Spodkiem. Gęsto jest też wzdłuż alei Roździeńskiego.

Tłumy na defiladzie „Wierni Polsce” w Katowicach

Tego należało się spodziewać. Defilada „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego – 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich przyciągnęła do Katowic tłumy. Już przed południem ciasno zaczęło się robić na katowickim rynku oraz alei Korfantego. Im bliżej defilady tym gęściej na placu przed Spodkiem oraz po północnej stronie alei Roździeńskiego (to północną jezdnią przemaszeruje i przejedzie wojsko).

Ludzie na defiladę przyjechali z Katowic, ale też całej aglomeracji oraz różnych zakątków województwa. Wielu skorzystało z darmowych przejazdów Kolejami Śląskimi, nieliczni przyjechali do stolicy aglomeracji samochodami.

- Martwiliśmy się, że będzie trudno znaleźć miejsce do parkowania, dlatego wyjechaliśmy z domu już przed godziną 10. Udało się, co prawda na Gliwickiej, więc kawałek musieliśmy przejść, ale mamy nadzieję, że będzie warto - mówiła pani Anna z Rudy Śląskiej, która na defiladę przyjechała z dziećmi.

Defilada wojskowa w Katowicach NA ŻYWO

AKTUALIZACJA 15:17

Defilada dobiega już końca. Organizatorzy zapraszają Państwa na piknik wojskowy w Strefie Kultury. Zaprezentowało się 185 pojazdów, 60 statków powietrznych, 2600 polskich żołnierzy, wojska oraz sprzęt sojuszników. Dopisali także górnicy, poczty sztandarowe oraz służby pomocnicze.

AKTUALIZACJA 15:14

Na zaproszenie premiera odpowiedzieli górnicy-defilują górnicy, ratownicy górniczy oraz Orkiestra Reprezentacyjna PGG. Za nimi maszeruje setka żołnierzy z biało-czerwonymi flagami.

AKTUALIZACJA 15:11

Prezydentowi prezentują się armatohaubice KRAB, potężne 155 milimetrowe działa. Defiladę sprzętu wojskowego zamykają wozy nasłuchowe.

AKTUALIZACJA 15:08

Paradę czołgów zamykają PT-91 TWARDY. Ziemia w Katowicach drży.

AKTUALIZACJA 15:05

W końcu są! Pod Spodkiem pojawiły się czołgi Leopard 2.5. Za Leopardami przejeżdża czołg Abrams. Za nimi przejeżdżają czołgi Leopard 2.4, które mają być modernizowane do wersji 2.5

AKTUALIZACJA 15:03

Przed trybuną przejeżdżają kolejne maszyny: wozy dowodzenia ŁOWCZA, system POPRAD, za nimi jadą pojazdy patrolu saperskiego TOPOLA oraz pojazdy budujące mosty polowe.

AKTUALIZACJA 14:58

Za Rosomakami jadą maszyny reprezentujące naszych sojuszników. Za nimi przejeżdżają wyrzutnie takietowe, mobilne stanowiska dowodzenia oraz polowe laboratoria. Pojawiają się armatohaubice DANA, artyleryjskie wozy dowodzenia oraz LANGUSTY.

AKTUALIZACJA 14:55

Kolejne pojazdy mijają trybunę honorową, pojazdy Sił Specjalnych, Humvee oraz Rosomaki. Warto podkreślić, że od 2003 roku Rosomaki są produkowane w Polsce. Rosomaki mają w pełni zastąpić postradzieckie transportery bojowe.

AKTUALIZACJA 14:52

Defiladę powietrzną zakończył przelot maszyn wojsk amerykańskich. Defilada jest kontynuowana na ziemi. Najpierw przejeżdżają pojazy ŻW, wojska specjalne na Humvee oraz rampach desantowych. Towarzyszą im motocykle Wojsk Obrony Terytorialne

AKTUALIZACJA 14:50

Nad katowickiem niebem przelatują samoloty SU-22, oraz Hercules. Pojawiły się także Orliki. Nad Katowicami przelatują w szyku samoloty bojowe F-16, które osiągają nawet 700 km/h.

AKTUALIZACJA 14:48

Niestety, wielu ludzi, którzy przyjechali na defiladę skarży się na chaos i złą organizację. To często mieszkańcy innych miast, którzy nie znają Katowic i nie wiedzą, gdzie pójść, aby zobaczyć paradę.

Większość przyjezdnych kieruje się z rynku aleją Korfantego pod Spodek. Tyle że tu przejścia nie ma. Zaczynają błądzić i krążyć. Jest nerwowo. Sporo osób przyjechało z dziećmi. Część rezygnuje i zawraca, część próbuje i szuka dobrego punktu widokowego. Tyle że najlepszy jest po drugiej stronie alei Roździeńskiego przy Strefie Kultury. Problem w tym, że nie tak łatwo się tu dostać, bo ze względu na maszerujące wojsko zamknięto kładkę nad aleją Roździeńskiego. Przejść można od strony ulicy Sokolskiej

AKTUALIZACJA 14:45

Nad żołnierzami przelatują śmigłowce mi-2, mi-24, mi-14, mi-17 pojawiły się także śmigłowce marynarki wojennej. Ministerstwo obrony zobowiązało się do rozwinięcia w najbliższym czasie wojsk śmigłowcowych.

AKTUALIZACJA 14:40

Przed prezydentem przemaszerowali żołnierze służb specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej. Maszerują żołnierze z 6 Brygady Pancernej, 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 6 powietrznodesantowej. Za nimi maszerują Strzelcy Podhalańscy, słynna kawaleria powietrzna oraz kadeci z akademii wojskowych. Za nimi maszerują poczty ztandarowe.

AKTUALIZACJA 14:30

Rozpoczęto defiladę wojsk. Pod katowickim Spodkiem maszerują żołnierze i marynarze.

AKTUALIZACJA 14:16

Prezydent Andrzej Duda: „Ten kto chwyta za broń by walczyć za polskość i Polskę jest jak polski żołnierz. Dzisiaj jest właśnie ich święto". PAD apeluje, by każdy polski obywatel był lojalny wobec Polski, niezależnie od narodowości. „Chciałbym podziękować wszystkim polskim żołnierzom za poświęcenie i służbę, także za to, że są gotowi poświęcić życie dla ojczyzny,

AKTUALIZACJA 14:10
Premier Mateusz Morawiecki: „Sto lat temu Ślążacy chwycili za broń i biało-czerwone flagi. Dzięki temu dziś możemy wspólnie obchodzić tak ważne święto. Sto lat temu Polacy z bronią w ręku ukształtowali granice odradzającej się Polski." Premier obliguje się do wspierania postępu i rozwoju w polskiej armii. Kładzie nacisk na rozwój nowoczesnych technologii wojskowych i cyberbezpieczeńśtwa.

AKTUALIZACJA 14:04

Defiladę uświetniono przelotem sześciu samolotów TS-11 ISKRA, które zabarwiły niebo na biało-czerwone barwy.

AKTUALIZACJA 14:02

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęto podniesieniem flagi Wojska Polskiego. Odśpiewano także Mazurek Dąbrowskiego, hymn Polski.

AKTUALIZACJA 14:00

Prezydent Andrzej Duda zakończył inspekcję wojsk. Przywitał ich wojskowym powitaniem „czołem żołnierze".

AKTUALIZACJA 13:43

Defilada została oficjalnie rozpoczęta. Żołnierze biorący udział w defiladzie salutują prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Gotowi żołnierze czekają na rozkaz wymarszu.

AKTUALIZACJA GODZ 13.34

Z Łasku wylatują już samoloty, które przelecą nad Katowicami.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.32

Na masz wciągnięto biało-czerwoną flagę.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.28

Na trasie defilady zbiera się coraz więcej osób. Widać całe rodziny z dziećmi, nawet w wózkach. W Katowicach powiewa coraz wiecej biało-czerwonych flag. Ulicami Katowic na defiladę zmierza coraz więcej osób.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.16

Ludzie na defiladę przyjechali z Katowic, ale też całej aglomeracji oraz różnych zakątków województwa. Wielu skorzystało z darmowych przejazdów Kolejami Śląskimi, nieliczni przyjechali do stolicy aglomeracji samochodami.

Przemarsz wojsk najlepiej oglądać od strony Strefy Kultury

Kto może defiladę ogląda z góry. W oknach i na balkonach wieżowców w centrum Katowic nie brakuje gapiów. Najlepsze punkty widokowe są oczywiście w Gwiazdach oraz Superjednostce, ale i mieszkańcy domów przy alei Korfantego mają niezły widok na trasę przemarszu.

Z kolei przy samej trasie parady ludzie zbierają się już od kilku godzin, aby zająć jak najlepsze miejsce i zobaczyć jak najwięcej. Wielu zabrało ze sobą flagi. Ciasno jest wzdłuż alei Roździeńskiego oraz alei Korfantego.

Warto pamiętać, że przemarsz wojsk najlepiej oglądać od strony Strefy Kultury. Stąd będzie widać najwięcej, bo to północną jezdnią alei Roździeńskiego przejedzie i przemaszeruje wojsko. Niedostępny jest natomiast cokół pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, zamknięte jest również Rondo im. gen. Jerzego Ziętka.

Po defiladzie zaplanowano piknik wojskowy w Strefie Kultury

Przypomnijmy, że defilada rozpocznie się o godz. 14. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ulicy Bagiennej z Lwowską (tył kolumny). Żołnierze z Bagiennej przez aleję Roździeńskiego przejdą na Rondo im. J. Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Po paradzie w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy.

Defilada w Katowicach. Program

  • Godz. 14 - start Defilady - wymarsz wojsk z ulicy Bagiennej
  • Godz. 15-22 - piknik wojskowy w Strefie Kultury

polecane: FLESZ: Zmiany w logowaniu na konto. Uwaga na oszustów

Wideo

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZZ

głosujcie na PiS

T
Tymek
2019-08-15T21:01:25 02:00, Ginter:

dupy NIE wyliżecie Ślązokom

Ślązakom to nie, ale Ślązaczkom jak najbardziej :-)

Pozdrowienia dla Mamci z dzieckiem, która "zgubiła" dziś swojego męża w tłumie - byłaś tak miła, że nie zapomnę Cię przynajmniej do soboty :-*

D
DługiWeekend
2019-08-15T17:00:55 02:00, Jan:

Paranoja,Jedno słowo.BURDEL .Nic innego.

2019-08-15T18:24:32 02:00, GorolZKatowic:

To nie jest burdel, to są po prostu Krupowice (mylnie nazywane Katowicami). Krupowice to miasto przypadku, miasto świetnych ludzi, którzy tracą rozum wybierając sobie władze.

2019-08-15T20:33:30 02:00, Jan:

Jestem rodowitym katowiczaninem.Bylem na Placu Chrobrego i zastanawiam sie dlaczego i za co Krupa dostal odznaczenie od prezydenta ...Zasluzony dla ziemi slaskiej...hmmm.

A dlaczego Krupa został wybrany na drugą kadencję? Najwyraźniej tak się zasłużył, że Katowiczanie go pokochali.

G
Ginter

dupy NIE wyliżecie Ślązokom

J
Jan

Chaos,wszedzie chaos.Dezorganizacja.Ludzie po prostu głupieli.Po skonczonej impreze nie dalo sie przedostac w strone rynku.Panował totalny burdel,policja blednie informowała o otwartych przejsciach,ludzi bylo tel,ze sami rozkladali barierki,bo nie bylo wyjscia spod spodka i przejscia w strone rynku.Kpina z ludzi na najwyzszym poziomie.Piknik? wejscie...przeszukanie plecaków,torebek itp,tak,kazdy wnosi bombe...no sorry,pełno dzieci,kazde chce zobaczyc czołgi itp,a wyjscie?? NIE MA,mozesz sobie przeskoczyc przez płot...nosz ja cie piernicze,kto wpadł na taki pomysl,ze 200 tys ludzi wpuszczac dwoma wejsciami...ale juz nie miec jak wypuszczac. Dawno nie widzialem takiego bałąganu w Katowicach,ktory trwał tak naprawde od tygodnia.

J
Jan
2019-08-15T17:00:55 02:00, Jan:

Paranoja,Jedno słowo.BURDEL .Nic innego.

2019-08-15T18:24:32 02:00, GorolZKatowic:

To nie jest burdel, to są po prostu Krupowice (mylnie nazywane Katowicami). Krupowice to miasto przypadku, miasto świetnych ludzi, którzy tracą rozum wybierając sobie władze.

Jestem rodowitym katowiczaninem.Bylem na Placu Chrobrego i zastanawiam sie dlaczego i za co Krupa dostal odznaczenie od prezydenta ...Zasluzony dla ziemi slaskiej...hmmm.

G
GorolZKatowic
2019-08-15T18:29:03 02:00, Smutek:

Aby zwiększyć frekwencję w Katowicach podlizali się obywatelom darmowymi przejazdami kolejami śląskimi . Jak za Dekady Gierkowskiej Z poważaniem Jerzy W

Boli? Ma boleć. Podliz chyba nieudany, bo koleje śląskie dały du... jak zwykle zresztą. Poza tym wytłumacz mi dlaczego koleje śląskie miałyby się podlizywać obywatelom?

Za PEŁO albo innego LSD to by dopiero było - przemarsz najpierw armii tęczowej ze sztucznymi gumowymi przyjaciółmi a później przemarsz jednostek "matki z dziećmi" (z Afryki), a na koniec oddziały "inżynierów i lekarzy" (również z Afryki)

S
Smutek

Aby zwiększyć frekwencję w Katowicach podlizali się obywatelom darmowymi przejazdami kolejami śląskimi . Jak za Dekady Gierkowskiej Z poważaniem Jerzy W

G
GorolZKatowic
2019-08-15T17:00:55 02:00, Jan:

Paranoja,Jedno słowo.BURDEL .Nic innego.

To nie jest burdel, to są po prostu Krupowice (mylnie nazywane Katowicami). Krupowice to miasto przypadku, miasto świetnych ludzi, którzy tracą rozum wybierając sobie władze.

G
GorolZKatowic
2019-08-15T17:49:35 02:00, Katowiczanin.Od zawsze.:

...a co zrobił tzw."prezydent miasta" Krupa w tej kwestii? moim zdaniem "G..." jak zwykle zresztą.

Katowiczanie są sami sobie winni - dwukrotnie wybrali na prezydenta taką miernotę. Ja rozumiem, raz można się pomylić, ale tylko idiota robi dwa razy to samo i spodziewa się innych rezultatów.

G
GorolZKatowic
2019-08-15T13:28:52 02:00, Gość:

Czemu lub komu mają służyć takie pokazy w miastach ??? Można zorganizować dzień otwarty w koszarach . Nikt nie liczy kosztów takiej zbędnej i nikomu niepotrzebnej parady.

Zawsze się znajdzie jakiś mędrzec, któremu nie będzie pasować.

Zapomniałeś napisać - "tylko drogi poniszczOM!".

Odpowiem komu mają służyć - wersja dla normalnych - ludziom, którzy chcą zobaczyć defiladę na żywo, albo pokazać swoim dzieciom sprzęt wojskowy i maszerujących żołnierzy.

Wersja dla "politykujących" - ma służyć pewnej partii, która prowadzi obecnie kampanię wyborczą.

Wybierz sobie tę która Ci pasuje. Koszty? A kto się przejmuje kosztami odkąd istnieje możliwość zadłużania państwa.

K
Katowiczanin.Od zawsze.

...a co zrobił tzw."prezydent miasta" Krupa w tej kwestii? moim zdaniem "G..." jak zwykle zresztą.

A
Asia

Koleje to nie jedyna kpina z mieszkańców. Komunikacja miejska funkcjonuje dzisiaj jak dzień wolny, ludzie nie mieszczą się do autobusów, które swoją drogą kursują co godzinę!! Zero jakiejkolwiek organizacji, kompletna żenada.

J
Jan

Paranoja,Jedno słowo.BURDEL .Nic innego.

P
Przedstawiciel wściekłych

Katastrofa!

Dziesiątki, jeśli nie więcej tysięcy ludzi z każdego z miast aglomeracji, wściekłych i pomstujących na czym świat stoi!!

Rodziny z dziećmi, ze starszymi rodzicami, dziadkami, w smutku, zawiedzione, zawracające z dworców do domów bo nie mogli wsiąść do żadnego z podjeżdżających, krótkich pociągów!

I żałujące że posłuchały apeli by jechać k.ś a nie swoimi samochodami lub autobusami!

Katastrofa komunikacyjna i kolejna kompletna porażka kolei śląskich (specjalnie piszę z małej litery) i niestety województwa.

Przecież ci wszyscy ludzie chcący uczestniczyć w tej defiladzie, podobnie jak ja uznawali to również jako element patriotyzmu, o który tak przecież Polsce chodzi.. Zostali ponownie srodze zawiedzeni! Czy to świadome sabotowanie takich postaw?

Wstyd i hańba dla kierownictwa kolei śląskich za brak przewidywalności! Przecież można to było przewidzieć! Zrobić wcześniej badania sondażowe! Wypożyczyć składy z innych województw! Jest XXI!

Co jest k.. grane z tymi rzekomo wykształconymi ludzmi, ale bez grama wyobrażni? Jeśteśmy mega wk...ni!Znowu..!

Jak nie zrobią z tego afery i nie rozliczą tych bęcfałów z k.ś za brak kompetencji to będzie dopiero chryja!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3