Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tipsy kuchenne

[email protected]
Nastawiając rosół trzeba zagotować mięso lub kości, zdjąć z gazu i wylać wodę. Uzupełnić świeżą zimną wodą i gotować na wolnym ogniu. Innym sposobem na rosół lub smak na zupę, jest zagotowanie wywaru, zebranie ...

Nastawiając rosół trzeba zagotować mięso lub kości, zdjąć z gazu i wylać wodę. Uzupełnić świeżą zimną wodą i gotować na wolnym ogniu.


Innym sposobem na rosół lub smak na zupę, jest zagotowanie wywaru, zebranie szumowin, a potem dopiero posolienie i dodanie włoszczyzny.


Mięso smażone po angielsku [krwisto], należy solić w ostatniej chwili, gdy masło jest już mocno rozgrzane. Wcześniej trzeba obsypać mięso mąką i smażyć krótko, na bardzo silnym ogniu. Mięso posolone zbyt wcześnie, twardnieje, co powoduje odpadanie panierki i brak złocistego koloru.


Mięso panierowane bułką należy smażyć wolno na niezbyt silnie zrumienionym maśle. W przeciwnym razie, bułka szybko się przypali, a w środku mięso będzie surowe.


Piekarnik musi być rozgrzany do wysokiej temperatury, aby wstawiona potrawa od razu się z wierzchu ścięła i obrumieniła.


Smażąc naleśniki, dla zapobieżenia łatwemu przypaleniu się, patelnię należy posypać gorącą solą, a gdy ta przestanie trzeszczeć, wytrzeć czystą ścierką, posmarować masłem lub skórką ze słoniny i dopiero wtedy rozpocząć smażenie naleśników.


Ciasto na naleśniki będzie lepsze jeśli po przygotowaniu go wtawimy na pół godziny do lodówki.


Można smażyć naleśniki zupełnie bez tłuszczu, pod warunkiem, że do ciasta doda się łyżeczkę oleju.


Upieczone ciasta i pasztety poznaje się, zagłębiwszy w środek zaostrzony patyczek. Jeśli po wyjęciu jest suchy, potrawa jest gotowa. Jeśli wilgotny i oblepiony ciastem - jeszcze surowa.


Mięso należy zawsze kroić w poprzek włókien, nigdy wzdłuż. Będzie wtedy smaczniejsze, bardziej miękkie i będzie ładniej wyglądać.


Ciasto drożdżowe idealnie wyrośnięte poznajemy po tym, że kiedy delikatnie dotkniemy je palcem, to zostanie maleńkie wgłębienie. Ciasto przerośnięte zacznie opadać, a niedorośnięte powróci do swojego kształtu.


Szparagi po ugotowaniu należy zahartować w wodzie z lodem. Dzięki temu pozostaną one jędrne po podaniu.


Aby ciasto (grube) do pizzy było puszyste, należy zaraz po jego wyrośnięciu (najlepiej w formie do pizzy), schłodzić je w lodówce przez co najmniej 30 min. - do temp. ok. 2-4 st.C. Dopiero wtedy można zacząć nakładać składniki - nie za dużo na raz. Najlepiej rozsypywać je reką, ruchem okrężnym od zewnątrz do wewnątrz. Następnie delikatnie rozprowadzić sos i przystąpić do pieczenia.


Do smażenia ryb najlepiej nadają się tłuszcze roślinne: olej rzepakowy, oliwa z oliwek. Natomiast smak gotowanej już ryby uwydatni niewielka ilość świeżego masła położonego na wierzchu potrawy.


Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu świeżej ryby, można namoczyć ją w mleku lub obłożyć krążkami cebuli i odstawić na 2-3 godziny w chłodne miejsce.


Mięso ryb morskich nie będzie się rozpadało w czasie gotowania lub duszenia, jeśli skropimy je wcześniej sokiem z cytryny.


Aby zmniejszyć nasiąkanie potrawy tłuszczem, trzeba przed smażeniem mocno rozgrzać patelnię, potem wrzucić tłuszcz i dopiero na bardzo gorącym smażyć produkty. Po usmażeniu potrawy należy od razu zdjąć ją z patelni, by stygnąc, nie nasiąkała tłuszczem.


Jeśli mamy wybór, kupujmy przyprawy w całości - cynamon, paprykę, imbir, gałkę muszkatołową - i rozdrabniamy dopiero przed dodaniem do potrawy.



Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu ryb

  • Kupuj żywe ryby, wtedy masz gwarancję, że są one świeże. Z mrożonymi nigdy nic nie wiadomo!
  • Ze zbiornika (wanny, basenu) wybieraj te okazy, które wyglądają najżywiej, pływają, próbują uciekać, gdy chce się je wyłowić.
  • Kupując ryby u prywatnego hodowcy domagaj się zaświadczenia od weterynarza. Nie jest ono obowiązkowe, ale wielu hodowców je posiada.
  • Także sklepy powinny mieć zaświadczenie o tym, skąd pochodzą ryby dopuszczone do sprzedaży.
  • Żywe ryby, przechowywane zbyt długo w ciasnych, niezbyt dobrze natlenionych zbiornikach (np. wannie) mogą stracić na smaku. Ryby w sytuacjach stresowych wydzielają bowiem substancje chemiczne, które mogą wpłynąć na smak mięsa (często taka ryba pachnie „szlamem”, mułem).
  • Jeśli musisz kupić rybę mrożoną, pamiętaj zawsze o sprawdzeniu daty przydatności do spożycia! Podczas przedświątecznej gorączki zakupów niektórzy handlowcy próbują pozbyć się towaru, któremu kończy się termin ważności.

  • Karp, sum, tołpyga, lin czy karaś mają nieprzyjemny, lekko błotnisty zapach. Pozbędziemy się go, mocząc sprawioną rybę 3-4 godz. w bardzo słonej zimnej wodzie, w wodzie z octem lub w soku z kiszonych ogórków.


    Oczyszczoną rybę przeznaczoną do smażenia w panierce trzeba najpierw osuszyć papierowym ręcznikiem, potem natrzeć przyprawami, opanierować i dopiero smażyć. Tak przygotowana ryba nie będzie się rozpadała ani przywierała do patelni. Do smażenia najlepiej używać patelni teflonowych.


    Ryb przyrządzanych na niebiesko nie czyści się z warstwy śluzu pokrywającej ich skórę, gdyż właśnie dzięki niemu nabierają one intensywnie niebieskiej barwy podczas gotowania w zakwaszonym wywarze.


    Ryby pieczone będą soczyste i delikatne w smaku, jeśli obłoży się je warzywami, suto skropi białym winem i upiecze w specjalnej folii (tzn. rękawie foliowym) wysmarowanej oliwą.

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto