Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teofil Ociepka upamiętniony w Galerii Artystycznej w Katowicach ZDJĘCIA

LOTA
Płaskorzeźba przedstawiająca Ociepkę w Galerii Artystycznej
Płaskorzeźba przedstawiająca Ociepkę w Galerii Artystycznej Arkadiusz Gola
W piątek w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach odsłonięto płaskorzeźbę przedstawiającą Teofila Ociepkę.

Teofil Ociepka, malarz samouk (prymitywista), wybitny przedstawiciel polskiej sztuki naiwnej i Grupy Janowskiej, został upamiętniony w Galerii Artystycznej w Katowicach. Płaskorzeźba przedstawiająca artystę została odsłonięta na placu Grunwaldzkim w piątek.

- W ten sposób katowicki samorząd honoruje postacie świata kultury, zasłużone dla śląskiego regionu. Wyróżnienie to jest tym bardziej cenne, że propozycje kandydatur zostały zgłoszone przez przedstawicieli lokalnego środowiska twórczego, a ostatecznego wyboru dokonali sami mieszkańcy – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Galeria Artystyczna w Katowicach powstała w 2004 roku. To jedyna na Śląsku tak duża plenerowa galeria sław. Na kilkunastu cokołach znajdziemy tu płaskorzeźby przedstawiające wielkie osobistości: literatów, muzyków, malarzy, aktorów, którzy przyczynili się do promocji stolicy aglomeracji śląskiej. W ubiegłym roku odsłonięto tu płaskorzeźbę Jana „Kyksa” Skrzeka, rok wcześniej Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara, w poprzednich latach mieszkańcy wybrali Henryka Mikołaja Góreckiego. A wcześniej na placu upamiętnieni zostali także Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz.

Co roku postać, która zostanie w galerii upamiętniona, wybierają mieszkańcy Katowic. W tym roku głosowanie trwało przez cały marzec. Nominowani byli Henryk Buszko, architekt i projektant; Konrad Bryzek, skrzypek, pedagog i dyrygent; Grzegorz Fitelberg, dyrygent i kompozytor; Gustaw Holoubek, aktor teatralny i filmowy; Tomasz Jura, artysta grafik; Tadeusz Michejda, architekt i malarz; Ludwik Musioł, dokumentalista historii Śląska; Feliks Netz, poeta i prozaik; Teofil Ociepka; Stanisław Ptak, śpiewak operetkowy, aktor teatralny i filmowy; Karol Julian Schayer, architekt modernistyczny; Andrzej Szewczyk, artysta plastyk; Piotr Szmitke, artysta, malarz, rzeźbiarz; Bolesław Szabelski, kompozytor, organista, pedagog; Waldemar Świerzy, artysta plastyk, grafik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto