Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten tunel w Katowicach jest na liście "miejsc wstydu"? PKP PLK: Niesłusznie, po remoncie są piękne murale

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Murale i grafitti w przejściu pod torami na Wojewódzką w Katowicach jesienią 2021
Murale i grafitti w przejściu pod torami na Wojewódzką w Katowicach jesienią 2021 Dorota Niećko
Ten tunel umieściliśmy na liście "miejsc wstydu" w Katowicach. - Niesłusznie, bo tunel został wyremontowany, zmienił swoje oblicze - zaprotestowała rzeczniczka PLK. Zobaczcie, jak po tej przemianie wygląda tunel Dworcowa - Tylna Mariacka - Wojewódzka. Ma nowe, kolejowe murale i graffiti. Autorzy to 20 artystów z Katowic, m.in. Szwedzki. Oto street art z przejścia pod torami.

Tunel pod torami między Wojewódzką a Tylną Mariacką i nowo wyremontowaną Dworcową w Katowicach każdego dnia przemierzają tysiące ludzi. Nie każdy przygląda się ścianom, nie tylko dlatego, że jest tu ciemnawo, ale też dlatego, że tunel ma złą sławę. Tymczasem jego ściany od lata 2021 są zupełnie inne. 100-metrowe ściany po obu stronach pokryte są grafitti i muralami o tematyce kolejowej oraz nawiązujące do miasta-ogrodu. Zobaczcie je w galerii zdjęć:

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zdewastowanym tunelem zajęły się PLK z pomocą urzędu miasta, który odpowiada za oświetlenie. To rzecznik PLK zaprotestowała, gdy tunel pod torami umieściliśmy na liście "miejsc wstydu" w Katowicach. - Odnowiliśmy ten tunel i jest już zupełnie inny!

Co się zmieniło w przejściu pod torami w centrum Katowic w 2021?
- Ponad 20 artystów w zaledwie jeden dzień stworzyło malowidło o tematyce kolejowej - mówi Katarzyna Głowacka, rzecznik PLK. I opowiada:

- Zużyli ponad 250 puszek farby. Plastyczno-kolejowy jam session zmienił przejście pod torami między ulicami Tylną Mariacką i Wojewódzką. Mural jest efektem współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i lokalnych artystów.

W październiku oczywiście do "legalnych" prac artystów w tunelu dołączyły inne - krótko mówiąc, sporo tu dorysowali amatorzy garfitti. Jednak, jak przyznaje pani rzecznik PLK, artyści byli na to przygotowani.

- Street art rządzi się swoimi prawami - mówi Katarzyna Głowacka. Ale zapewnia, że gdy przejście będzie wymagało kolejnych prac, PLK się tym zajmie.

Przypomnijmy. Przejście cieszy się złą sławą, bo często jest dewastowane. W końcu to tędy wracają imprezowicze z Mariackiej. Każda próba ucywilizowania go kończyła się szybko i kiepsko. Pamiętacie?

W 2017 roku otwarto tu Muzyczny Tunel. To instalacja artystyczna, przygotowana przez chorzowską fundację antyRama. Nawiązywała do tytułu Miasta Muzyki Unesco, jaki przyznano Katowicom. W tunelu zamalowano murale i graffiti, zamontowano kolorowe światła oraz zawieszono około 2000 plastikowych rurek. Wandale szybko zniszczyli instalację.

A jeszcze wcześniej obie ściany tunelu pokrywały murale. Jeden, autorstwa Magdaleny Drobczyk promował trzy powstania śląskie, drugi opowiadał o lokalnych bohaterach i przedstawiał sceny z życia Henryka Sławika, Teresy Baranowskiej, Wawrzyńca Hajdy, Józefa Pukowca, Adama Piwowara, Jadwigi Markowej, Władysława Kiełbasy, Henryka Flame, Stanisławy Dziug – Waś. Z biegiem lat murale niszczały lub były niszczone. W niektórych miejscach po prostu odpadała farba, inne regularnie zamalowywano.

Murale i grafitti w przejściu pod torami na Wojewódzką w Katowicach jesienią 2021

Ten tunel w Katowicach jest na liście "miejsc wstydu"? PKP P...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto