Technologia w trosce o nasze zdrowie

Materiał informacyjny RTV EURO AGD
Rozwój technologiczny sprawia, że obecnie w szerokiej dystrybucji dostępne są urządzenia elektroniczne, które w prosty sposób pomagają monitorować parametry, takie jak puls czy saturacja krwi, pomiar której zalecany jest m.in. osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, choroby serca, nadciśnienie czy cukrzycę, a także sportowcom.

Obok pulsu, temperatury ciała, ciśnienia krwi i częstotliwości oddechu, saturacja jest uznawana za jeden z głównych parametrów życiowych. Pozwala ona ustalić, jak nasycona tlenem jest hemoglobina w naszej krwi tętniczej. Urządzeniem, które mierzy ten parametr jest pulsoksymetr. Jego stosowanie doradza się osobom ze schorzeniami układu oddechowego, chorobami serca, nadciśnieniem czy cukrzycą, a także sportowcom, zwłaszcza uprawiającym sporty wysokościowe, czy seniorom. Ostatnio stosowany jest także u pacjentów zakażonych koronawirusem, także tych, którzy nie mają objawów albo lekko przechodzą infekcję, umożliwiając stałe monitorowania u nich saturacji i szybką reakcję, gdyby parametry odbiegały od norm.

Jak najprościej

– Producenci starają się, aby urządzenia były jak najprostsze w obsłudze, a prezentowane przez nie wyniki czytelne dla osób w różnym wieku. Z tego względu pulsoksymetry często mają duże kolorowe wyświetlacze – wyjaśnia Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Wśród tego typu produktów, które oferujemy w naszych sklepach i na euro.com.pl, wiele ma opcje informowania użytkownika o tym, że zostały przekroczone wartości graniczne określonego parametru, np. jest zbyt niski poziom saturacji albo zbyt szybkie tętno (np. Beurer PO 80 czy Intec A310).

Żeby działał jak najdłużej

Przy wyborze pulsoksymetru warto też zwrócić uwagę na to, jak długo będzie on działał na zasilających go bateriach. Niektóre urządzenia mają opcję automatycznego wyłączenia kilka sekund po dokonanym pomiarze.

– W takie funkcje wyposażone są m.in. modele Beurer PO 30, PO 40, PO 60 i PO 80. Ten ostatni zasilany jest przez akumulator, który łatwo można naładować dzięki kablowi z końcówką USB – mówi Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD.

Trzeba gromadzić pomiary

Do oceny stanu zdrowia nie wystarczy pojedynczy pomiar poziomu saturacji czy tętna. Trzeba wykonywać je regularnie, warto zatem zaopatrzyć się w taki produkt, który pozwala gromadzić wyniki. Można to zrobić na dwa sposoby – albo wybrać pulsoksymetr zapisujący kolejne odczyty, albo zdecydować się na taki, który jest w stanie przekazać zebrane przez siebie dane do specjalnej aplikacji na innym urządzeniu, np. komputerze.

Beurer PO 60 zapamiętuje 100 pomiarów, które można przenieść do smartfona za pomocą łącza Bluetooth. Wystarczy zainstalować na nim aplikację producenta – dodaje Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Z kolei Beurer PO 80 rejestruje dane do 24 godzin. A wyniki pomiaru można za pomocą kabla USB przenieść do swojego komputera.

Oczywiście samo monitorowanie parametrów organizmu nie zastąpi odpowiedniej diagnozy lekarskiej, ale warto mieć te niewielkie elektroniczne urządzenia w domu, bo stały odczyt saturacji pozwoli nam w porę zareagować, jeśli wyniki zaczną odbiegać od normy.

Smartwatche i smartbandy mogą jeszcze więcej

Co ciekawe, nie tylko pulsoksymetry mogą mierzyć saturację. Najnowsze smartwatche i smartbandy także są wyposażone w tę funkcję, i choć nie można ich traktować ani jako wyrobów medycznych, ani produktów leczniczych to odczyt danych dotyczących nie tylko natlenienia krwi, ale także poziomu stresu, nawodnienia organizmu, pulsu czy jakości snu daje sporą dawkę wiedzy o kondycji użytkownika.

– Producenci smartwatchy i smartbandów prześcigają w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które pozwalają na precyzyjne monitorowanie zdrowia użytkowników. Dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu oraz pulsometrowi, który w zdecydowanej większości inteligentnych zegarków jest w standardzie, pozwalają na analizę jakości naszego snu, pokazując długość wszystkich jego faz – stwierdza Iwona Pawełek, Menedżer Produktu, RTV EURO AGD. – Wiele modeli posiada także bardzo ostatnio popularną funkcję pulsoksymetru, służącą do badania tętna oraz saturacji krwi. Mierzenie jej jest pomocne m.in. osobom uprawiającym sporty, zwłaszcza wysokościowe, do oceny wydolności organizmu, z problemami układu oddechowego, anemią czy nadciśnieniem.

Funkcję pomiaru saturacji można znaleźć w wielu popularnych i dostępnych na rynku modelach, takich jak smartwatche firmy Garmin serii Fenix i Venu, zegarek Huawei Watch GT 2 PRO, Apple Watch S6 i opaska Amazfit Band 5. Z kolei modele Garmin Venu i Amazfit Band 5 są popularne wśród pań, bo są przystosowane także do monitorowania kobiecego zdrowia. Dodatkowo Garmin właśnie wprowadził nową, nieco zaskakującą, ale praktyczną funkcjonalność polegającą na monitorowaniu parametrów zdrowotnych kobiet w ciąży w poszczególnych tygodniach i trymestrach. Oznacza to, że wszystkie dane zarejestrowane w zegarku, w tym informacje o różnych wskaźnikach, np. o poziomie glukozy we krwi, będą zbierane i synchronizowane w Garmin Connect.

– Wśród smartwatchy i smartbandów każdy może znaleźć coś dla siebie. Są produkty wyglądające elegancko, jak hybrydowy smartwatch Garmin Vivomove Style czy Fitbit Sense, opaski monitorujące dla osób starszych, oferowane wraz z abonamentem na teleopiekę, jak Sidly Care 2, urządzenia z kartą sim, pozwalające na lokalizację GPS i kontakt z dzieckiem przy użyciu smartwatcha (Garett Kids Time) czy casualowe smartwatche Huawei Watch GT 2 oraz Apple Watch SE, które dopasują się do każdej stylizacji. Są też urządzenia, które śmiało można nazwać sportowymi komputerami, takie jak seria Fenix od Garmina – dodaje Iwona Pawełek, Menedżer Produktu, RTV EURO AGD. – Wśród kobiet popularne są eleganckie smartwatche ze złotymi akcentami, głównie w jasnych kolorach, m.in. seria Galaxy od Samsunga.

Oczywiście są to przede wszystkim produkty dla osób aktywnych, uprawiających sporty, które chcą na bieżąco znać efekty swoich aktywności sportowych i postępy w planie treningowym. Możliwość sprawdzania tempa, pokonanego dystansu, liczby kroków oraz spalanych kalorii, a do tego opcja mierzenia pulsu, natlenienia krwi i monitorowania snu, to funkcje smartwatchy i smartbandów, pozwalające aktywnym fizycznie na nieustanną weryfikację nie tylko postępów, ale także własnej wydolności fizycznej. Dzięki temu użytkownik może ocenić swoją kondycję i dostosować intensywność planów treningowych do indywidualnych potrzeb.

Najbardziej uniwersalną i najchętniej kupowaną kategorią są smartbandy, które dzięki niskiej cenie i wielu funkcjom są bardzo praktycznym i łatwo dostępnym prezentem. Do nich zaliczają się m.in. kolorowe opaski z funkcją saturacji od Amazfit Band 5, Band 4 Pro od Huawei. Na rynku obecnie najpopularniejszą opaską jest opaska Xiaomi Mi Smart Band 5, ale popularnością wciąż cieszy się także model Mi Smart Band 4.

Wiele inteligentnych zegarków i opasek nie tylko ułatwia tworzenie planów treningowych i osiąganie coraz lepszych wyników, ale posiada także inne przydatne, zwłaszcza ostatnio, funkcje np. możliwość szybkich, bezdotykowych płatności, dostępna w popularnych modelach Garmin Vivoactive 4 czy Apple Watch 6. To niewielkie, umieszczone na nadgarstku, urządzenie może nas zatem wspierać podczas wykonywania aktywności i monitorowania zdrowia, a także w codziennym życiu.

Materiał oryginalny: Technologia w trosce o nasze zdrowie - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie