Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi Wielkanocne 2024 już wystartowały. Jakie świąteczne dekoracje można było kupić na tegorocznych targach?

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Państwowe Muzeum Etnograficzne już od ponad 30 lat organizuje przedświąteczne Targi Wielkanocne. W tym roku pierwsze targi rozpoczęły się już 10 marca. Warszawiacy w niedzielne popołudnie tłumnie wyruszyli na poszukiwania wyjątkowych świątecznych dekoracji właśnie tutaj. Byliśmy na miejscu i wiemy, co ciekawego przygotowali wystawcy z całej Polski. Szczegóły w artykule poniżej.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią święta Wielkiej Nocy. Warszawiacy już powoli zaczęli przygotowania do tego świątecznego czasu i wybrali się w niedzielne popołudnie do Muzeum Etnograficznego, gdzie co roku od ponad 30 lat odbywa się wyjątkowy wielkanocny jarmark. Wydarzenie ściągnęło wielu Warszawiaków, dla których wyprawa po ozdoby świąteczne do muzeum stała się już przedświąteczną tradycją.

Targi Wielkanocne 2024 w Muzeum Etnograficznym

Targi Wielkanocne to idealne miejsce, na poszukiwanie niepowtarzalnych dekoracji na wielkanocny stół. Twórcy ludowi i twórczynie z całej Polski i nie tylko, na kolorowych stoiskach prezentowali specjalnie na tę okazję przygotowane piękne rękodzieło i szeroką gamę dekoracji wielkanocnych.

Dekoracje świąteczne na wielkanocny stół. Co można było kupić na tegorocznych Targach Wielkanocnych?

  • Pisanki: niezwykle kolorowe, ręcznie zdobione jajka. Na targach można było kupić pisanki wykonane tradycyjnymi ludowymi metodami takie jak: kraszanki, drapanki, nalepianki oraz ażurki. Można tu było znaleźć jaja z motywem m.in. łowickim, łemkowskim oraz huculskim.
  • Palmy wielkanocne: od tych niewielkich, idealnych do koszyczka świątecznego, po imponujące, kilkumetrowe kompozycje, pełne suszonych kwiatów, ziół i kolorowych wstążek.
  • Koszyczki wielkanocne: ręcznie robione, z wikliny, drewna czy też tkanin, idealne do święcenia pokarmów.
  • Wycinanki i ozdoby papierowe: delikatne i precyzyjnie wykonane, m.in. staropolskie pająki ze słomy – symbol urodzaju i szczęścia.
  • Dekoracje z ceramiki: od małych figurek kurcząt, zajączków, po duże naczynia i ozdoby idealne na świąteczny stół.
  • Wianki i dekoracje z suszonych kwiatów: kompozycje, wprowadzające do domu wiosenny, radosny nastrój.
  • Biżuteria w wiosennych motywach: ręcznie robione naszyjniki, bransoletki, broszki, a także inne drobne upominki, które mogą stanowić nie tylko dekorację, ale i wyjątkowy prezent dla bliskich.

Dodatkowo, na targu można było dostać naturalne produkty od lokalnych producentów, takie jak miody, sękacze, pierniki oraz inne przysmaki, pasujące idealnie na wielkanocny stół.

Sztuka ludowa. Pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie

Dla artystów ludowych tworzenie dekoracji wielkanocnych to wielka pasja i tradycja. Jedna z twórczyń, Pani Maria Kieleczawa przygotowała na targi jajka techniką batikową, czyli najstarszą metodą tworzenia pisanek. Odkrytą w X wieku na Kijowszczyźnie.

To jest nasza tradycja rodzina. Wszystko odtwarzamy to, co było kiedyś. My Łemkowie jak się rodzimy to wszystko potrafimy, czy śpiewać, tańczyć ,malować, pisać i cokolwiek. Jesteśmy samoucy, ale to jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i z mlekiem matki wyssane – podzieliła się z nami Maria Kieleczawa, twórczyni ludowa.

Targi Wielkanocne w Muzeum Etnograficznym to nie tylko okazja do zakupu unikatowych dekoracji i spotkań z twórcami ludowymi z całej Polski, ale również moment, by poczuć zbliżającą się wiosnę i cieszyć się radosnymi przygotowaniami do świąt Wielkiej Nocy. Warszawiacy, którzy w niedzielne popołudnie wyruszyli na poszukiwania wyjątkowych dekoracji, z pewnością nie wyszli zawiedzeni. W atmosferze pełnej ciepła, tradycji i kultury, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli nie mogliście pojawić się na targach 10 marca, kolejne odbędą się 26 marca w godz. 10:00-16:00.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto